Dołącz do czytelników
Brak wyników

Współczesny kult zdrowego ciała w pracy Lucii Giacani i Mateusza Chmury

Artykuł | 5 maja 2014 |
0 471
Fotolia przedstawia drugi duet 3. Sezonu TEN by Fotolia. Włoska fotografka Lucia Giacani oraz Polak Mateusz Chmura zmierzyli się z tematem „Clean Inside”, a plik .PSD z ich pracą będzie dostępny do darmowego pobrania przez 48 godzin od godz. 10:00 w dniu 9 maja na stroniewww.tenbyfotolia.com

Fotolia przedstawia drugi duet 3. Sezonu TEN by Fotolia. Włoska fotografka Lucia Giacani oraz Polak Mateusz Chmura zmierzyli się z tematem „Clean Inside”, a plik .PSD z ich pracą będzie dostępny do darmowego pobrania przez 48 godzin od godz. 10:00 w dniu 9 maja na stroniewww.tenbyfotolia.com

POLECAMY

ˆ Lucia Giacani, Mateusz Chmura/Fotolia.com

ˆ Lucia Giacani, Mateusz Chmura/Fotolia.com

W trzeciej odsłonie Kolekcji TEN, bank zdjęć Fotolia eksploruje zupełnie nowy koncept: zamiast 10 indywidualnych artystów co miesiąc, ten sezon przeznaczony jest na 5 artystycznych par – fotografa i grafika, każdy z nich o międzynarodowym uznaniu. Ich zadaniem jest przedstawienie własnej, artystycznej wizji przyszłości.

„Clean Inside” stawia pytania o kult cielesnej doskonałości

Czy jest coś czego nie poświęcimy dla „zdrowego” ciała i gdzie przebiega ta granica? To jest kluczowe pytanie, które doprowadziło do „Clean Inside”. Druga para artystów TEN wierzy, że dążenie do “zdrowego stylu życia” stało się nowym kultem, a pojęcie idealnego ciała i czystego życia jest stale promowane przez polityków, lekarzy i media. – W dzisiejszych czasach, modlitwa i spowiedź zostały zastąpione detoksykacyjnym oczyszczaniem i dietami – wszystko w imię oczyszczenia zanieczyszczonego środowiska naszych ciał, wyjaśnia MatCloud. – Bohaterka w mojej pracy cierpi, jak męczennik, pokazując światu swoje idealnie czyste narządy jak odznakę lub medal za pobożność, święte serce, mówi Lucia Giacani. Mateusz Chmura (MatCloud) stworzył organy wewnętrzne w 3D i nadał im tę pożądaną, nieskazitelną biel, sprawiając że wyglądają niczym drogocenne przedmioty. – Lubię dodawać moim pracom swego rodzaju szlachetny pierwiastek. Za każdym razem wymagają one jednak indywidualnego podejścia, w tym przypadku odpowiednie tekstury, przezroczystości, refleksy świetlne i kolorystyka były kluczowe w przedstawieniu naszej idei.

Uzupełniające się talenty

Współpraca między artystami, przyniosła obojgu inspirację. Mieszkająca w Mediolanie fotografka freelancerka Giacani, skorzystała z okazji, aby doprowadzić niektóre ze swoich pomysłów do skutku. –Przed dołączeniem do kampanii TEN miałam już projekt w głowie, potrzebowałam tylko artysty 3D. Kolekcja TEN przyszła w idealnym momencie.

Różnice kulturowe dały dodatkową siłę twórczą temu projektowi. W Mateuszu, ta wymiana doświadczeń i technik uwolniła nowy poziom kreatywności, który był kompletnie inny i niezwykle inspirujący. – Lucia i ja już omawiamy inne pomysły, które chcemy rozwinąć w przyszłości, jesteśmy bardzo podekscytowani pracą nad nimi – mówi Mateusz.

O artystach

Lucia Giacani, interfejs mody i surrealizmu

Fotolia_Lucia_GiacaniLucia Giacani jest niezależną fotografką mieszkającą w Mediolanie, a jej pasja do fotografii pochodzi od ojca, który robił zdjęcia. Jej “rozwój fotograficzny”, jak sama go nazywa rozpoczął się w młodzieńczych latach, kiedy robiła zdjęcia przyjaciół w opuszczonych budynkach włoskiego miasta Jesi. Lata później, Lucia podzieliła się swoim unikatowym światem w takich magazynach jak Vanity Fair, Vogue i Vogue Pelle. Ojczyzna Giacani, Włochy jest również głęboko osadzona w niej samej i jej pracach, a ona uważa, że Włochy dały jej determinację, aby pozostać skoncentrowaną i nie spocząć na laurach. Jako fotografka, żyje w surrealistycznym świecie, w którym podświadomość leży u podstaw wszystkich jej prac, wzorując się na symbolizmie, ekspresjonizmie, surrealizmie i innych artystach, takich jak: Francesca Woodman, Steven Klein i Tim Walker.

 

Mateusz Chmura, artysta w chmurach

Fotolia_Mateusz_Chmura-002Mateusz Chmura, znany również jako MatCloud, przyznaje, że często ma głowę w chmurach, jednocześnie mocno stąpając po ziemi. –Czasami chciałbym być nad tym wszystkim, znaleźć się między naszą obecną rzeczywistością a nieskończonością i wszechświatem. Trochę tak jak chmury… Polski artysta dorastał między naszą obecną rzeczywistością, nieskończonością i wszechświatem. Trochę tak jak chmury… Polski artysta dorastał za kulisami Opery Narodowej w Warszawie, wśród magicznych dekoracji i rekwizytów stworzonych przez jego ojca. Wszystkie te przedmioty i akcesoria karmiły wyobraźnię młodego Mateusza. – Środowisko to miało ogromny wpływ na moją wyobra...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 drukowanych wydań magazynu Online Marketing
  • Dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej
  • Dostęp do czasopisma w wersji online
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych
  • ... i wiele więcej!
Sprawdź szczegóły

Przypisy