Dołącz do czytelników
Brak wyników

Hosting

10 maja 2022

NR 63 (Kwiecień 2022)

Wojna a biznes w sieci – jak wykorzystać Amazon Web Services i uniezależnić się od zawirowań?

0 254

Czy wiesz, czym są zasoby serwerowe? To miejsce, dzięki któremu Twoja strona, sklep czy wideo na YouTubie działa w danym momencie. Wyobraź sobie, że nagle wszystko przestaje funkcjonować. Twoja strona pokazuje komunikat niedostępności, więc w pośpiechu piszesz e-mail do swojego usługodawcy. W tej samej sekundzie, otrzymujesz informację o braku połączenia z serwerem.

Jak już się pewnie domyślasz, poczta jest połączona z tym samym serwerem. Myślisz sobie, że są inne rozwiązania i przypominasz sobie, że istnieje coś takiego, jak chmura obliczeniowa. Jedyny problem w tym, że do tej pory jej głównym zadaniem było przechowywanie wakacyjnych zdjęć, a nie firmowej dokumentacji. Zdajesz sobie właśnie sprawę, że Twój biznes ma poważne problemy. 
W takiej sytuacji znajduje się zdecydowana większość firm w Ukrainie. Stracili dostęp do danych zbieranych często przez lata. Nie posiadają kopii zapasowych umiejscowionych w innych lokalizacjach, ani dokumentacji papierowej. Odtworzenie utraconych informacji jest wręcz niemożliwe, a straty są niewyobrażalne. Mimo okrutnych wydarzeń, są firmy, które nadal próbują działać i bronić swoich interesów. Głównie są to przedsiębiorstwa posiadające swoje siedziby na obrzeżach Ukrainy, a ich epicentrum działań jest internet. Ich bieżących celem nie jest tylko pomoc obywatelom Ukrainy, ale i zabezpieczenie swoich działalności, bo żeby móc pomagać, należy mieć jak. 
Warto wspomnieć również o samej Rosji, która ma coraz większe problemy z infrastrukturą. Jak wynika z dziennika „Kommiersant”, kraj ten posiada zasobów jedynie na dwa miesiące sprawnego funkcjonowania serwerów. Oznacza to, że z dużym prawdopodobieństwem w niedalekim okresie pozostałe usługi komercyjne zostaną wyłączone. W tym również Twoja strona, jeśli hostowana jest na tamtejszych terenach. To drastyczne rozwiązanie, ale musimy pamiętać, że Rosja wiele stron i aplikacji już zablokowała. Nie będzie miała oporów, żeby wyłączyć kolejne, nawet będące czyimś źródłem dochodu, w celu pozyskania odpowiedniej mocy na potrzeby własne. Sankcje to druga strona medalu całej sytuacji. Licznie nakładane na Rosję odbijają się nie tylko na jej obywatelach, ale i przedsiębiorcach prowadzących w niej interesy. Najskrajniejsze przykłady to zablokowanie dostępu do obsługi przelewów typu SWIFToraz odcięcie od globalnych informacji. 
Mówi się również, że liczne problemy wywołane na Wschodzie z dostępnością usług online doprowadzą do znacznego zwiększenia zapotrzebowania na specjalistów IT z zachodniej części świata. Polski rynek już w tym momencie często mówi o niedoborach doświadczonej kadry z zakresu technologii, a jeśli przeanalizujemy to w kontekście najbliższych zdarzeń, możemy odnieść wrażenie, że będzie coraz gorzej. 

POLECAMY

Zabezpiecz swój biznes, zanim będzie za późno 

Opisane wyżej sytuacje to tylko namiastka problemów. Jednak widząc aktualną, coraz trudniejszą sytuację geopolityczną, należy zastanowić się, jak prowadzić biznes, aby w ciągu kilku minut go nie stracić. 
Wyjść jest wiele. Moim zdaniem jednym z najlepszych rozwiązań jest chmura obliczeniowa, która została stworzona do tego typu sytuacji. Jej główną zaletą jest możliwość przechowywania danych w różnych miejscach na całym świecie. Amazon Web Services proponuje 28 różnych regionów, w tym 6 w samej Europie, i ponad 80 stref dostępności. 
Wybierając chmurę, jako pierwszy punkt powinniśmy postawić sobie za zadanie migrację danych strategicznych lub ich kopię w regiony oddalone od bieżącej sytuacji geopolitycznej, tak aby w momencie ich utraty bądź przejęcia były w pełni bezpieczne. 
Chmura to również wiele innych możliwości. Oprócz samego zagospodarowania danych w wielu miejscach, daje firmom innowacyjność, odporność na awarię, wydajność, pełną swobodę w działaniu, automatyzację, a także często mniejsze koszty. Wszystko za sprawą przeniesienia części odpowiedzialności za utrzymanie infrastruktury, aplikacji czy strony na dostawcę chmury, a także dzięki liczbie proponowanych usług. W samej chmurze AWS możemy stworzyć kilkaset różnych kombinacji, bez potrzeby korzystania z innych, zewnętrznych narzędzi. 
Dodatkowym rozwiązaniem, nie tylko dla biznesów zagrożonych, jest przeprowadzenie audytu bezpieczeństwa i wykonywanie cyklicznych kopii zapasowych (tzw. backup). Jak wiadomo, brak prawidłowo przygotowanej polityki backup potrafi wyrządzić wiele strat, których skutki w wielu przypadkach są nieodwracalne. Jednak dodatkowym punktem, który mocniej chroni nasz biznes, jest audyt bezpieczeństwa. Jak samo sformułowanie wskazuje, jest to analiza środowiska technologicznego, tj. infrastruktury, na której znajduje się Twoja strona. Jego zastosowanie pomoże Ci wykryć wszelkie nieprawidłowości związane z szyfrowaniem danych, a także lukami bezpieczeństwa. Administratorzy lokalizują problemy i proponują rozwiązania dopasowane do Twoich wymagań i możliwości biznesowych. 
Wspominałem również o zapotrzebowaniu na specjalistów IT. Nie da się tego zatrzymać, da się natomiast wybierać inne rozwiązania, np. takie jak outsourcing usług w postaci administracji serwerami. To usługa, która zapewnia Twojej firmie stały monitoring. Wykrywa problemy, optymalizuje procesy, zapewnia dostępność i stabilność aplikacji czy strony. Dodatkową funkcjonalnością tego typu usług jest projekt oraz budowa infrastruktury od podstaw. Wszystko zależy od specjalistów, z którymi nawiążesz współpracę. 

Chmura w zasięgu ręki

Istnieje przekonanie, że chmura obliczeniowa to wyłącznie technologia skomplikowana, a na dodatek droga. Kompletnie nie zgadzam się z tym stwierdzeniem. Możliwe, iż liczba usług proponowanych w samej chmurze AWS może przytłaczać, ale czy to nie dzięki nam, klientom, jest ich właśnie tyle. Amazon dopasowuje swoje usługi do użytkowników. Nie tworzy nowych rozwiązań bez poparcia swoich zwolenników. Druga kwestia to koszty. Patrząc z perspektywy czasu, chmura może być bardzo wdzięczna, a same wydatki na nią dużo mniejsze w porównaniu z klasycznymi rozwiązaniami. Dodatkowym punktem jest free tier, czyli udostępnienie przez AWS pewnej liczby usług i zasobów za darmo. W ramach bezpłatnego pakietu masz możliwość korzystania z większości usług przez rok, a w kolejnych latach przy minimalnych kosztach. Dzięki odpowiedniemu połączeniu usług możesz prowadzić biznes nawet za darmo.
Free tier to idealna opcja do przetestowania chmury. Abyś mógł wykonać pierwszy krok, przedstawiam Ci krótki poradnik na temat tworzenia konta w AWS. Pokażę Ci, jakie to proste, a dodatkowo dodam kilka przydatnych wskazówek. 
Wejdź na stronę aws.amazon.com i wybierz przycisk umieszczony w prawym, górnym rogu „Create in AWS Account” (rys. 1). 
 

Rys. 1. Strona startowa Amazon Web Services. Źródło: Amazon Web Services


W następnym kroku wpisz e-mail oraz nazwę konta. Po zatwierdzeniu danych należy zweryfikować e-mail, wpisując kod przysłany na podany adres pocztowy (rys. 2). 
 

Rys. 2. Podanie adresu e-mail. Źródło: AWS


Po prawidłowej weryfikacji podaj hasło trudne do odgadnięcia.
Kolejny krok to podanie danych, takich jak: adres, numer telefonu, imię i nazwisko właściciela usługi. Pierwszą opcją jest wybranie typu konta. Jeśli tworzysz je dla swojej organizacji, wybierz typ „Business” (rys. 3).
 

Rys. 3. Formularz rejestracyjny. Źródło: AWS

 

Następnie podaj dane karty płatniczej. Wpisz numer karty, jej rok ważności, kod CVV oraz nazwisko i imię jej posiadacza. UWAGA! Zostaniesz obciążony kwotą 1 dolara w celu potwierdzenia tożsamości właściciela karty. 
Po podaniu wszystkich informacji zostaniesz poproszony o kolejną weryfikację. W tym miejscu wpisz numer telefonu komórkowego. W kilka sekund od potwierdzenia otrzymasz SMS bądź połączenie głosowe (w zależności od wybranej opcji), w którym podanie zostanie indywidualny kod (rys. 4).
 

Rys. 4. Uzupełnienie danych kontaktowych. Źródło: AWS


Kod ten należy wpisać w kolejnym widoku. 
W ostatnim kroku zostaniesz poproszony o wybranie wsparcia technicznego. Rekomenduję wybranie pierwszej, bezpłatnej opcji. 
To wszystko. Na pulpicie Twojego ekranu pojawi się komunikat potwierdzający poprawną rejestracje. To oznacza, że Twoje konto jest gotowe. Możesz się do niego zalogować. 
Jak widzisz, sam proces założenia konta nie jest skomplikowany. To wypełnienie kilku kroków, których główną domeną jest weryfikacja Twojej osoby. Pokażę Ci, gdzie znajdziesz najpotrzebniejsze elementy i jak uruchomić najpopularniejszą usługę AWS za darmo.

Serwer za darmo w chmurze AWS

Jak wspominałem, AWS Free Tier to możliwość bezpłatnego korzystania z ponad 100 produktów. Przedstawione usługi pozwalają na zbudowanie serwera, przechowywanie danych czy nawet poznanie zaawansowanych technologii, takich jak Machine Learnig i loT. Wszystkie dostępne usługi i i...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 drukowanych wydań magazynu Online Marketing
  • Dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej
  • Dostęp do czasopisma w wersji online
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych
  • ... i wiele więcej!
Sprawdź szczegóły

Przypisy