Dołącz do czytelników
Brak wyników

Sotrender: luty 2015 na Facebooku, Twitterze oraz YouTube

Artykuł | 17 marca 2015 |
0 427
Luty na Facebooku w Polsce minął bez większych zaskoczeń. Administratorzy stron nawiązywali w postach do wzbudzających emocje bieżących wydarzeń, a tych w lutym nie brakowało. Cała Polska żyła w minionym miesiącu rozdaniem Oscarów, jednak jak się okazuje, „Ida” na Facebooku przegrała z walentynkami.

Luty na Facebooku w Polsce minął bez większych zaskoczeń. Administratorzy stron nawiązywali w postach do wzbudzających emocje bieżących wydarzeń, a tych w lutym nie brakowało. Cała Polska żyła w minionym miesiącu rozdaniem Oscarów, jednak jak się okazuje, „Ida” na Facebooku przegrała z walentynkami.

POLECAMY

Walentynki pokonały „Idę”

Luty na Facebooku został zdominowany przez dwa tematy: święto zakochanych oraz rozdanie Oscarów. O ile można byłoby się spodziewać, że informacje o zwycięstwie polskiego filmu w kategorii „Najlepszy film nieanglojęzyczny” całkowicie podbiją News Feedy użytkowników, okazało się, że było inaczej. Wzmianki o Oscarach wystąpiły w opublikowanych w lutym postach 9,84 tys. razy, podczas gdy temat miłości i Walentynek pojawił się blisko 3 tys. razy częściej.

Do biegu, gotowi, start! – kampania prezydencka ruszyła pełną parą

Politykę na Faceboooku zdominowały majowe wybory prezydenckie. Bronisław Komorowski oficjalnie ogłosił starania o reelekcję i był to jeden z najpopularniejszych postów w tej kategorii. Jego najważniejszy konkurent do Pałacu Prezydenckiego, Andrzej Duda idzie w górę w rankingach zaangażowania i interaktywności. Rewelacja stycznia – Partia KORWiN – zdobyła najwięcej nowych fanów, 11 tys. i zbliża się do jednego ze swoich liderów, Przemysława Wiplera. Janusz Korwin-Mikke trwa niezagrożony na szczycie większości zestawień. Lutego do udanych nie może zaliczyć Kongres Nowej Prawicy, kolejny miesiąc traci fanów, co jest efektem wyrzucenia JKM z szeregów KNP. Zupełnie inaczej sprawa ma się z popularnością Roberta Biedronia w mediach społecznościowych. Od czasów wyboru na prezydenta Słupska polityk lewicy nie schodzi z pierwszych stron mediów i ma to swoje odbicie w wysokich pozycjach naszych zestawień.

Pełna treść raportu dostępna jest na stronie:

//www.sotrender.pl/trends/facebook/reports/201502/categories

Luty pełen emocji
 
Luty na Twitterze obfitował w wiele emocjonujących wydarzeń. Miesiąc rozpoczął się od świętowania zdobycia przez polskich szczypiornistów brązowego medalu na mistrzostwach świata rozgrywanych w Katarze. 1. lutego hashtag #Handball2015 został użyty ponad 500 razy. Tydzień później najważniejszym wydarzeniem była konferencja prezydencka Andrzeja Dudy, a #AndrzejDuda2015 był najczęściej używanym hashtagiem przez trzy kolejne dni. Walentynki z kolei wcale nie upłynęły pod znakiem dnia zakochanych, lecz nowego singla Dawida Kwiatkowskiego, Szepczę. #szepczę dzięki temu stał się najpopularniejszym hashtagiem miesiąca. 23 lutego to oczywiście dzień “Idy” i zwycięstwa polskiego obrazu na rozdaniu Oscarów. W korzystaniu z hashtagów widać nowy, ciekawy trend, a mianowicie używanie znaczników poświęconych  przyjazdom do Polski  młodzieżowych idoli. W dniu koncertu Eda Sheerana na warszawskim Torwarze, twitterowicze najchętniej oznaczali swoje posty tagiem #WelcomeToPolandEd, a gdy nasz kraj odwiedziła Lodovica Comello, włoska gwiazdka Disneya – #WelcomeLodoInPoland.
 
Wybory coraz bliżej
 
Do wyborów prezydenckich pozostały dwa miesiące, nic dziwnego, że kampania wyborcza nabiera rumieńców. Wydarzeniem miesiąca była konwencja wyborcza Andrzeja Dudy, a jego profil trafił do najlepszej piętnastki najbardziej angażujących polskojęzycznych profili, awansując aż o 46 miejsc. Z kolei tweety kandydata PiSu wywołały 15 tys. aktywności (polubień i podań dalej), co w przeliczeniu na jeden tweet daje imponujący wynik 1075 aktywności. Andrzej Duda znalazł się również na czwartym miejscu rankingu najczęściej wspominanych polskojęzycznych profili.
 
Z eteru do internetu
 
Od lutowego wydania Twitter Trends w raporcie można znaleźć kategorię Stacje Radiowe. Najwięcej obserwujących – 133 tys. – zgromadziła stacja TOK FM, znajdująca się na drugim miejscu w zestawieniu najpopularniejszych profili ESKA liczy prawie 100...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 drukowanych wydań magazynu Online Marketing
  • Dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej
  • Dostęp do czasopisma w wersji online
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych
  • ... i wiele więcej!
Sprawdź szczegóły

Przypisy