Razem (finansowo) raźniej

Aktualności
Polacy chcą czuć się bezpiecznie, również w obszarze finansowym. Dlatego coraz częściej rozmawiają z partnerem lub partnerką o domowym budżecie i wspólnie nim zarządzają. Troska o bezpieczeństwo finansowe rodziny przejawia się także w regularnym oszczędzaniu i współdzieleniu comiesięcznych opłat. Kobiety i mężczyźni coraz częściej odkładają też pieniądze i mają świadomość, jaka kwota zapewni im spokojny sen. Jak wynika z badań platformy do opłacania i obniżania rachunków MAM, kwota ta, w zależności od wieku, płci i wykształcenia, wynosi od 3000 do nawet 50 000 złotych.

Zaskórniaki na spokojny sen

POLECAMY

W kwestiach finansowych Polacy z roku na rok stają się coraz bardziej świadomi i pragmatyczni. Coraz więcej osób zapewnia sobie i rodzinie tzw. poduszkę finansową. Chodzi o określoną kwotę pieniędzy odłożoną na koncie lub w innej formie, która pozwala czuć się spokojnie i zapewnia poczucie bezpieczeństwa, nawet w przypadku utraty pracy i braku dochodu przez jakiś czas. Jakie kwoty sprawiają, że Polacy czują się bezpiecznie?

Jak wynika z raportu „Polka – strażniczka domowego budżetu”, przygotowanego na podstawie badań przeprowadzonych na zlecenie platformy MAM, kobiety czują się bezpiecznie, posiadając oszczędności na poziomie 19 500 złotych. Mężczyznom komfort psychiczny i spokojny sen zapewnia kwota o kilkanaście punktów procentowych wyższa, sięgająca prawie 22 000 złotych.

Młodzi ludzie (24-35 lat) czują się bezpiecznie, posiadając nieco inne kwoty. Dla 17% Polaków z tej grupy wiekowej wystarczająca będzie już kwota 3000-5000 zł. 17,5% badanych wskazało, że spokój zagwarantują im oszczędności w wysokości 5000-10 000 zł.  Zwykle są to osoby, które nie mają rodziny i innych zobowiązań, co pozwala im na większą elastyczność i możliwość dostosowywania się do aktualnych warunków finansowych, w jakich się znajdują. Osoby w podobnym wieku, ale mające co najmniej jedno dziecko poczucie swojego bezpieczeństwa uzależniają już od posiadania przynamniej 10 000 złotych odłożonych w gotówce.

Duży wpływ na wysokość oszczędności dających poczucie bezpieczeństwa ma wykształcenie. Osoby z wykształceniem podstawowym i zasadniczym zawodowym aż w niespełna 24% wskazały, że optymalna kwota to 3000 złotych. Osoby z wyższym wykształceniem deklarują natomiast, że będą czuć się bezpiecznie, mając na koncie ponad 50 000 złotych.

Poduszka finansowa a płeć

Czy płeć różni nas w zakresie odkładania środków na czarną godzinę? Tak, ale różnica ta nie dotyczy oszczędzania jako takiego, lecz celu, na jaki Polacy odkładają pieniądze. Kobiety częściej zbierają fundusze na wakacje, remonty oraz bieżące i niezaplanowane wydatki. W przypadku mężczyzn oszczędności związane są głównie z hobby lub przeznaczone na konkretny zakup, np. samochodu. Widać tu pragmatyzm kobiet i luźniejsze podejście do kwestii wydawania oszczędności przez mężczyzn.

Wspólne działania finansowe

Na bezpieczeństwo finansowe Polaków wpływają nie tylko ich oszczędności, ale także fakt, że zarówno podejmowanie decyzji o wydatkach, jak i ponoszenie odpowiedzialności za nie mogą dzielić ze swoim partnerem lub partnerką. Zgodnie z wynikami badań platformy MAM ponad połowa ankietowanych (56%) przyznała, że wydatki, które najbardziej obciążają domowy budżet, zawsze konsultuje ze swoją drugą połówką[1]. 73% respondentów potwie...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 drukowanych wydań magazynu Online Marketing
  • Dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej
  • Dostęp do czasopisma w wersji online
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych
  • ... i wiele więcej!
Sprawdź szczegóły

Przypisy