Dołącz do czytelników
Brak wyników

Przesilenie wiosenne kontra Polak za kierownicą

Artykuł | 30 marca 2017 |
0 394
Warszawa, 28 marca 2017 roku – Wraz z końcem zimy wszyscy liczymy na zastrzyk pozytywnej energii. Jednak pierwsze pogodne dni przynoszą nam znużenie i rozkojarzenie, a na polskich drogach rośnie liczba wypadków. Czy siadając za kierownicą w wiosenny, słoneczny dzień kierowcy wiedzą co robić, aby nie wpisać się w policyjne statystyki?
Warszawa, 28 marca 2017 roku – Wraz z końcem zimy wszyscy liczymy na zastrzyk pozytywnej energii. Jednak pierwsze pogodne dni przynoszą nam znużenie i rozkojarzenie, a na polskich drogach rośnie liczba wypadków. Czy siadając za kierownicą w wiosenny, słoneczny dzień kierowcy wiedzą co robić, aby nie wpisać się w policyjne statystyki?
Wiosna wraz ze słońcem, ale i nieustannymi wahaniami temperatury czy ciśnienia sprawiają, że często czujemy się zmęczeni, osłabieni i rozdrażnieni. W przypadku kierowców jest to o tyle niebezpieczne, że przy dobrych warunkach atmosferycznych, czują większy komfort jazdy i chętnie naciskają pedał gazu, rozwijając wyższą prędkość. Niestety, jak potwierdzają policyjne statystyki, to nie deszcz czy śnieg, ale dobre warunki atmosferyczne sprzyjają wypadkom. Komenda Główna Policji w raporcie „Wypadki drogowe w Polsce w 2016 roku” podaje, że podczas pogodnej aury liczba wypadków w ubiegłym roku przekroczyła 20 000. Co ciekawe przy intensywnych opadach śniegu czy gradu było ich tylko ponad 800. Skoro więc pogoda nam nie pomaga, to co my - kierowcy możemy zrobić, by zatroszczyć się wiosną o swoje bezpieczeństwo na drodze?
Zadbaj o swoje dobre samopoczucie…
Jednym z naszych największych wrogów za kierownicą jest senność. Niektórzy zwalczają ją pijąc napoje energetyzujące, inni sięgają po kawę. Należy jednak pamiętać, że zanim składniki aktywne w tym kofeina, wchłoną się do naszego krwiobiegu i zaczną działać, minie trochę czasu. Dlatego, zamiast kolejnej kawy, lepszym rozwiązaniem będzie postój i mała przerwa, a w przypadku dłuższej podróży, krótka, nawet 15 minutowa drzemka, która pozwoli na szybką regenerację organizmu.
- Nic tak nie sprzyja bezpiecznym podróżom jak porządny wypoczynek, a jeśli mamy przed sobą dłuższy dystans do pokonania - zaplanujmy chociaż 15 minutowe postoje, co 2-3 godziny. Przed podróżą warto wywietrzyć samochód i zaopatrzyć auto w zawieszkę o pobudzającym zapachu. Będąc już w trasie, dobrze jest otwierać regularnie okna, aby zapewnić sobie stały dostęp do świeżego powietrza. Bardzo ważna jest także odpowiednia pozycja za kierownicą, która pozwala na zwiększenie kąta widzenia, ułatwiając tym samym kontrolę sytuacji na drodze – poza wygodą, musimy dbać również o bezpieczeństwo. – radzi Tadeusz Brzeziński, instruktor doskonalenia techniki jazdy Akademii Auto Świat Gdynia
… nie zapominaj o kondycji swojego samochodu
Poza wypoczynkiem, na nasze bezpieczeństwo podczas podróży istotny wpływ ma stan techniczny samochodu.
- Zimą sól, ujemne temperatury czy mało widoczne dziu...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 drukowanych wydań magazynu Online Marketing
  • Dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej
  • Dostęp do czasopisma w wersji online
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych
  • ... i wiele więcej!
Sprawdź szczegóły

Przypisy