Prowadzenie profili w Social Mediach – kiedy warto zlecać marketing, a kiedy robić go wewnętrznie?

Media społecznościowe Otwarty dostęp

Prowadzenie firmowych profili w mediach społecznościowych jest niezwykle istotne, jeśli chcesz ugruntować pozycję Twojej marki na rynku i zbudować jej spójny wizerunek. Jeśli spojrzeć na to ze strony customer journey, to potencjalni klienci, bez względu na wiek, wykazują zainteresowanie profilem marki na tym samym etapie – przed kupnem produktu. Dzięki obecności w social mediach Twoja marka ma okazję wybić się na tle konkurencji i stworzyć silną społeczność, co z kolei pomoże Ci osiągnąć zamierzone cele marketingowo-sprzedażowe.

Chcesz rozpocząć promocję Twojej firmy w social mediach, ale wahasz się pomiędzy prowadzeniem profili samodzielnie a zleceniem działań wykwalifikowanej agencji? Z tego artykułu dowiesz się jakie kryteria należy wziąć pod uwagę, zanim podejmiesz decyzję, która z opcji będzie najlepszym wyborem dla Twojej marki.

Kiedy warto zatrudnić agencję social media, a kiedy prowadzić profile samodzielnie?
 


Prowadzeniem kont w social mediach można zajmować się samodzielnie, jednak nie zawsze będzie to tak efektywne, jak w przypadku współpracy z profesjonalną agencją. Zanim zdecydujesz się na którąkolwiek opcję, musisz dokładnie przemyśleć cele, na jakich najbardziej Ci zależy oraz terminowość ich realizacji. Istotny jest też odpowiedni budżet, ponieważ niewystarczające zasoby finansowe mogą uniemożliwić Ci skorzystanie z usług topowych specjalistów. Na rynku funkcjonują agencje marketingu internetowego oferujące usługi z różnych pułapów cenowych, ale musisz jednak pamiętać, że profesjonalna obsługa kanałów social media wiąże się z określonymi kosztami.

Ważną kwestią są również zasoby osobowe oraz struktura organizacji. Kluczowy jest także etap rozwoju firmy oraz Twoje chęci do poszerzania własnej wiedzy. Branża marketingu internetowego związana jest z dynamicznymi zmianami i trendami. Jeśli rozważasz samodzielne działania, to powinieneś cechować się ciekawością i chęcią odkrywania nowych mechanizmów z zakresu social media marketingu.  

Prowadzenie profili social media przez agencję - wady i zalety

Jeśli wybierzesz już agencję social media, taką jak np. Coconut Agency, musisz być przygotowany na szczegółową rozmowę i przedstawienie własnych oczekiwań. Korzystanie z usług agencji nie oznacza, że nie będziesz musiał w ogóle zajmować się marketingiem i wszystkie działania będą podejmować zewnętrzni pracownicy. Aby praca przyniosła zadowalający efekt, musisz zarezerwować pewien czas na współpracę z zespołem agencji. Bardzo ważna jest komunikacja, jasne przedstawianie swoich oczekiwań, wątpliwości i dotychczasowych problemów oraz regularny kontakt. Oczywiście możesz zlecić agencji wykonanie całej pracy z zakresu prowadzenia mediów społecznościowych Twojej marki samodzielnie, jednak zalecany jest regularny kontakt i wyrażenie szczerej opinii na temat pomysłów i planów proponowanych przez specjalistów. Taka relacja posiada wiele zalet – proces współpracy zostanie upłynniony, będziesz na bieżąco z tym, co jest publikowane na Twoich profilach, a także będziesz mógł obserwować, jak Twoja marka się rozrasta. W marketingu bardzo ważna jest współpraca, dlatego nie odcinaj się od działań prowadzonych przez agencję, a czynnie w nich uczestnicz.

Współpraca z agencją social media jest dla Ciebie odpowiednia, jeśli posiadasz kilka profili na różnych kanałach. Wykwalifikowany zespół specjalistów zajmie się kompleksową obsługą fanpage’y Twojej marki, spojrzy na Twoją działalność wieloaspektowo i dopasuje działania do specyfiki danej platformy komunikacyjnej. Skorzystanie z usług agencji jest także idealnym rozwiązaniem w sytuacji, gdy nie masz żadnej strategii i nie jesteś pewien, jaki kierunek powinny obrać Twoje działania w mediach społecznościowych. Główną rolą agencji będzie opracowanie strategii komunikacji dla Twojej marki ze szczególnym uwzględnieniem specyfiki branży, w jakiej pracujesz, grupy odbiorców, kluczowych celów oraz wielu innych aspektów, które są niezbędne do zbudowania konkretnego planu działania.  

Zalety zlecenia obsługi social media na zewnątrz

Jeśli nadal nie jest pewny, czy współpraca z agencją będzie odpowiednia dla Twojego biznesu, zapoznaj się z kluczowymi zaletami takiego rozwiązania:

 • Zespół wykwalifikowanych specjalistów – w agencji pracują doświadczeni w konkretnej dziedzinie ludzie, którzy nieustannie podnoszą swoje kompetencje i rozwijają własne umiejętności. Dzięki temu, że do każdego działu należą osoby o określonych kompetencjach, możesz być pewny, że obsługą Twojej marki będą zajmować się doświadczeni specjaliści, którzy dobrze znają panujące trendy i mechanizmy niezbędne do osiągnięcia sukcesu w marketingu internetowym. W profesjonalnej agencji powinni pracować specjaliści z minimum trzech obszarów: grafik zajmujący się aspektami wizualnymi, specjalista Facebook Ads odpowiadający za tworzenie skutecznych kampanii reklamowych generujących konwersje oraz specjalista social media, którego zadaniem jest tworzenie planu i harmonogramu publikacji, pisanie treści oraz czuwanie nad konkretnym projektem. 
   
 • Wszystkie usługi w jednym miejscu – obsługa agencji jest wieloaspektowa i kompleksowa. Zespół zajmie się prowadzeniem profilu Twojej firmy zarówno pod względem merytorycznym, jak i wizualnym, przygotuje kampanię reklamową, a także będzie czuwał nad przeznaczonym na promocję budżetem, aby wyniki kampanii były jak najlepsze. Dzięki temu komunikacja Twojej marki będzie spójna na wszystkich kanałach, zaoszczędzisz wiele czasu i osiągniesz wyznaczone cele marketingowo-sprzedażowe.
   
 • Zespołowa burza mózgów – w agencji pracuje wiele osób, dlatego też podejście do projektu jest znacznie szersze. Specjaliści przeanalizują Twoje dotychczasowe działania w mediach społecznościowych, zapoznają się z konkurencją i przygotują szczegółową strategię działań marketingowych. W agencjach social media pracują osoby bardzo kreatywne, w różnym wieku, o odmiennych zainteresowaniach i z różnym doświadczeniem – to również jest ogromną zaletą, ponieważ możesz otrzymać wiele ciekawych, nieszablonowych i odkrywczych pomysłów na rozwijanie Twojej marki.
   
 • Dostęp do specjalistycznych narzędzi – każda dobra agencja posiada dostęp do niezbędnych narzędzi z zakresu projektowania graficznego, planowania zadań, tworzenia harmonogramu, budowy lejków sprzedażowych i wielu, wielu innych. Decydując się na obsługę agencji, możesz być pewny, że specjaliści pracują na najlepszych narzędziach, z których pomocą materiały przygotowane na profil Twojej firmy będą charakteryzować się wysoką jakością. Profesjonalna agencja social media korzysta również ze specjalistycznych narzędzi analitycznych, takich jak NapoleonCat, Sotrender czy Brand24. Dodatkowo agencja może szybciej uporać się z problemami dotyczącymi np.: zablokowanego konta czy kwestii własności profilów, dzięki doświadczeniu w kontakcie z supportem Facebooka.
   
 • Ustandaryzowane procedury – doświadczona agencja ma wyrobiony swój własny tryb pracy i określone procedury. Specjaliści wiedzą, jak usprawnić komunikację z klientem oraz jak reagować w przypadku komplikacji. Dzięki temu dla obu stron współpraca przebiega efektywniej, ponieważ klient jest na bieżąco z działaniami dotyczącymi jego marki, a agencja rozumie jego potrzeby. Specjaliści marketingu internetowego potrafią również uporać się z kryzysem wizerunkowym w social mediach, a w godzinach pracy odpowiadają za moderację i stale czuwają nad profilami.

Kiedy postawić na marketing robiony wewnętrznie?

Samodzielne zajmowanie się marketingiem własnej firmy wydaje się być wyzwaniem, jednak przy odpowiednim zaplanowaniu działań może okazać się efektywne. Takie rozwiązanie skierowane jest szczególnie do firm, które dopiero rozpoczęły swoją działalność, a ich krótka obecność na rynku nie przyniosła jeszcze odpowiednich zasobów kapitałowych, które mogą przeznaczyć na szersze działania marketingowe.

Jeśli posiadasz budżet marketingowy rzędu 500 czy 1 000 złotych, nie jesteś w stanie znaleźć dobrej agencji social media, która zajmie się pełną obsługą Twojego biznesu. Pamiętaj, że oprócz zasobów finansowych przeznaczonych na obsługę agencji musisz dysponować również budżetem na reklamy w ekosystemach Facebook Ads,  czy Google Ads. To zrozumiałe, że jedno- lub kilkuosobowe firmy mogą nie mieć wystarczająco dużego budżetu, dlatego wtedy należy postawić na wewnętrzny rozwój, dokształcanie się i poznanie świata marketingu na własną rękę.

Budowanie wewnętrznego zespołu marketingu to też dobry pomysł w przypadku marek osobistych. Często agencje mają problem z dopasowaniem tworzonej komunikacji, do tego czego wymaga konkretny influencer. Często takie osoby bardzo dbają o to, jakim językiem napisana jest treść w ich imieniu, co przekłada się na dużą ilość poprawek i czasu poświęcanego na komunikację. W takim przypadku, lepiej zatrudnić kogoś wewnętrznie, kto będzie znał taką markę osobistą na wylot i “czytał jej w myślach”.
 


Jakim budżetem należy dysponować, aby zatrudnić dobrą agencję social media?

Jeśli chcesz skorzystać z obsługi agencji social media, powinieneś być przygotowany na sumaryczne koszty zaczynające się od 2-3 tysięcy złotych miesięcznie. Na tę kwotę składa się zarówno wynagrodzenie za wykonaną usługę, jak i budżet reklamowy. W profesjonalnej agencji social media na obsługę jednego profilu składa się praca kilku osób, a podstawowy zespół operacyjny to grafik zajmujący się oprawą wizualną, specjalista od social mediów, którego zadaniem jest planowanie harmonogramu publikacji i tworzenie contentu, a także specjalista performance odpowiedzialny za tworzenie i optymalizację kampanii reklamowych. Dodatkowo im większy budżet reklamowy posiadasz, tym coraz mniejszy udział będzie stanowić sam koszt obsługi agencji.

Czym kierować się przy wyborze agencji social media?

Jeśli jesteś zdecydowany na skorzystanie z usług profesjonalnych specjalistów, powinieneś wiedzieć jakie kryteria brać pod uwagę wybierając agencję social media:

 • Obszar działania – branża marketingowa jest bardzo szeroka, dlatego musisz wiedzieć, że nie każda agencja marketingowa zaoferuje Ci pełen zestaw usług w mediach społecznościowych. Na rynku jest wiele agencji, które specjalizują się w konkretnych obszarach digital marketingu jak np. SEO, SEM, czy agencje kreatywne. Dlatego na początku powinieneś przeprowadzić szczegółowy research i konkretnie wyrazić swoje oczekiwania wobec specjalistów, którzy mają zajmować się obsługą Twoich kanałów w mediach społecznościowych.
   
 • Doświadczenie – warto zapoznać się ze zrealizowanymi wcześniej projektami agencji, którą chcesz wybrać. Profesjonalna agencja social media powinna zaprezentować Ci swoje portfolio oraz konkretne efekty marketingowo-sprzedażowe, które udało jej się  osiągnąć przy współpracy z innymi markami.
   
 • Proces pracy – przed rozpoczęciem współpracy zapytaj firmę o to, jak wygląda proces tworzenia materiałów graficznych oraz treści. Najważniejsze kwestie, które powinieneś poruszyć to m.in. skąd agencja czerpie inspiracje do tworzenia contentu, co w sytuacji, gdy nie posiadasz zdjęć i treści bloga jako inspiracji dla agencji, czy otrzymasz gotowy harmonogram publikacji, kiedy otrzymasz treści do akceptacji, czy agencja może prowadzić profil w obcym języku. Najważniejsza jest komunikacja i współpraca, dlatego zaleca się, aby przed spotkaniem ze specjalistami przygotować wszystkie pytania, wypisać wątpliwości, dotychczasowe problemy oraz cele i jasno przedstawić własne oczekiwania wobec agencji.
   
 • Raportowanie – istotną kwestią jest także sposób optymalizacji kampanii reklamowych oraz forma raportowania dotychczasowych działań. Zapytaj agencję, w jaki sposób specjaliści optymalizują kampanie, na co głównie zwracają uwagę i czy doglądają ich codziennie. Koniecznie dopytaj także o częstotliwość otrzymywania od agencji raportu oraz o to, jakie dane znajdziesz w takim podsumowaniu. Najlepszym rozwiązaniem jest raportowanie raz w miesiącu w formie danych liczbowych, a także zrzutów ekranu prezentujących najlepiej działające reklamy oraz posty. Raport warto wzbogacić także o wnioski w postaci podsumowania (rekomendacji) w formie analityki słownej.
   
 • Umowa – zwróć uwagę na szczegóły, jakie znalazły się w umowie. Powinny one dotyczyć:

 

 • czasu i miejsca podpisania umowy,
 • stron, pomiędzy którymi ma być podpisana umowa,
 • czasu trwania umowy i długości okresu wypowiedzenia,
 • profili i kanałów, które mają być promowane online,
 • sposobu oraz czasu tworzenia i wysyłania materiałów do akceptacji,
 • ilości ewentualnych poprawek w treściach czy na grafikach,
 • godzin moderacji konta i ewentualnych kosztów związanych z innym zakresem czasu,
 • budżetu mediowego oraz obsługowego z dokładnym podziałem,
 • warunków odpowiedzialności stron,
 • czasu stworzenia i dostarczenia raportu do klienta.

Tworzenie wewnętrznego działu marketingu w firmie – jak wybrać szkolenie z mediów społecznościowych?
 


Co w przypadku, gdy decydujesz się zbudować wewnętrzny dział marketingu w firmie i nie wiesz od czego zacząć? Najlepszym rozwiązaniem na początek będą zamknięte szkolenia z social mediów, dedykowane dla Ciebie i Twojej firmy.

Szkolenie dedykowane przygotowywane jest indywidualnie i dotyczy zawsze profilu działalności klienta. Zespół agencji, który przygotowuje się do takich warsztatów na początku przygotowuje brief, w którym zawarte są pogłębione pytania dotyczące oczekiwań względem szkolenia, kwestie dotyczące obecnych działań prowadzonych przez markę oraz obecnej na rynku konkurencji. Następnie, na podstawie otrzymanych odpowiedzi, specjaliści agencji opracowują plan merytoryczny szkolenia i dedykowane materiały. Zakres takich warsztatów jest w pełni dopasowany do wiedzy uczestników szkolenia dedykowanego.

W przypadku Coconut Agency szkolenia dedykowane prowadzone są z zakresu prowadzenia profili na takich platformach jak: Facebook, Instagram, LinkedIn oraz Twitter. Uczestnicy szkolenia mogą nabyć praktyczną wiedzę na temat ustawiania reklam w ekosystemie Facebooka, Instagrama, LinkedIna, czy też Google Ads.  Szkolenie z social media dotyczy także budowania efektywnej strategii komunikacji marki oraz tworzenia spójnego wizerunku. Zazwyczaj po szkoleniu dedykowanym każdy klient otrzymuje wsparcie w formie kilku godzin konsultacji, w których trakcie może uzyskać poradę od specjalisty dotyczącą komunikacji marki w social mediach. Uczestnicy otrzymują także dostęp do platformy szkoleniowej, gdzie znajdą profesjonalne kursy dotyczące tworzenia reklam na Facebooku, budowania lejka sprzedażowego, kreowania angażujących i wartościowych treści na fanpage'u marki, a także reklam w systemie Google Ads. 

Coconut Agency przeprowadza szkolenia dla instytucji państwowych, spółek skarbu państwa oraz firm z sektora MŚP. W trakcie szkolenia dedykowanego wykwalifikowani trenerzy przekazują nie tylko wiedzę z zakresu budowania wizerunki firmy, ale także zarządzania kryzysem, czy tworzenia silnych marek osobistych np. poprzez prowadzenie profili na Twitterze.

Szkolenie dedykowane będzie zdecydowanie lepszym wyborem niż szkolenie otwarte, którego tematyka jest bardziej ogólna. Zakres materiału i omawiane przykłady dotyczą  różnych branż, tak aby umożliwić każdemu uczestnikowi znalezienie czegoś dla siebie. Szkolenia otwarte to dawka wybranej wiedzy z jednego zakresu mediów społecznościowych, w odróżnieniu od kursu dedykowanego, który jest szkoleniem szytym na miarę konkretnej firmy.

Podsumowując, ostateczna decyzja odnośnie działań w mediach społecznościowych to sprawa nie tylko budżetu, ale i modelu biznesowego firmy. Podejmując decyzję, czy zatrudniać agencję social media, weź pod uwagę powyższe wady i zalety, a na pewno wybierzesz rozwiązanie, które będzie pasować do aktualnego etapu rozwoju i potrzeb Twojej firmy.

Przypisy