Problem wypadania włosów dotyczy 60% mężczyzn w Polsce - Najnowsze badania GfK Polonia na zlecenie Alpecinu

Aktualności
40% polskich mężczyzn byłoby skłonnych zrezygnować z picia alkoholu przez okres  1 roku w zamian za zdrowe włosy.Dla 89% mężczyzn ważny jest ich wygląd zewnętrzny.Wśród badanych istnieje minimalna świadomość stymulującego działania kofeiny na porost włosów.     Dwóch na trzech mężczyzn w Polsce cierpi z powodu utraty włosów. Tak mówi jeden z wyników ogólnopolskiego badania dotyczącego wypadania włosów przeprowadzonego przez GfK Polonia dla marki Alpecin.  Badania pokazują wysoki poziom ignorancji Polaków w zakresie zapobiegania wypadaniu włosów. Chociaż utrata włosów jest częstym problemem, tylko niewielka liczba mężczyzn decyduje się podjąć odpowiednie przeciwdziałania. Jest to o tyle dziwne, gdyż prawie ¾ ankietowanych uważa, że wypadanie włosów negatywnie wpływa lub wpłynęłoby na ich samoocenę.

40% polskich mężczyzn byłoby skłonnych zrezygnować z picia alkoholu przez okres  1 roku w zamian za zdrowe włosy.Dla 89% mężczyzn ważny jest ich wygląd zewnętrzny.Wśród badanych istnieje minimalna świadomość stymulującego działania kofeiny na porost włosów.

POLECAMY

    Dwóch na trzech mężczyzn w Polsce cierpi z powodu utraty włosów. Tak mówi jeden z wyników ogólnopolskiego badania dotyczącego wypadania włosów przeprowadzonego przez GfK Polonia dla marki Alpecin.  Badania pokazują wysoki poziom ignorancji Polaków w zakresie zapobiegania wypadaniu włosów. Chociaż utrata włosów jest częstym problemem, tylko niewielka liczba mężczyzn decyduje się podjąć odpowiednie przeciwdziałania. Jest to o tyle dziwne, gdyż prawie ¾ ankietowanych uważa, że wypadanie włosów negatywnie wpływa lub wpłynęłoby na ich samoocenę.

Wygląd zewnętrzny ma duże znaczenie dla polskich mężczyzn.

    Aż 89% mężczyzn zadeklarowało, iż wygląd zewnętrzny jest dla nich ważny lub bardzo ważny. Podobnie sytuacja przedstawia się, jeśli chodzi o ich stosunek do własnych włosów – jest to bardzo istotna kwestia w ich życiu i samopostrzeganiu. Z deklaracji badanych wynika też, iż zdrowe włosy zawsze podnoszą samoocenę oraz zwracają uwagę płci przeciwnej. Niemal po połowie (49% do 51%) podzielone są opinie badanych mężczyzn na temat tego, czy ich atrakcyjność ma wpływ na postrzeganie przez partnera. Młodzi mężczyźni oraz mieszkańcy dużych miast uważają, że wypadanie włosów ma wpływ na postrzeganie ich atrakcyjności oraz na uczucia partnera do nich.

Na jakie poświęcenie są gotowi mężczyźni w zamian za dobry wygląd?

    40% badanych poświęciłoby rok picia alkoholu na rzecz zdrowych włosów. Brak możliwości korzystania z telefonu komórkowego przez rok wybrałoby 10% ankietowanych, natomiast wpłacenie wysokości rocznej pensji na cele charytatywne, skrócenie życia o 1 rok, brak dostępu do Internetu przez rok oraz brak seksu przez rok wybrałoby odpowiednio po 7% mężczyzn. 45% ankietowanych nie zgodziłoby się na żadne z tych poświęceń.

 Przyczyny utraty włosów

    Najwięcej mężczyzn - aż 40% - uważa, że główną przyczyną wypadania włosów są uwarunkowania genetyczne. Nie bez znaczenia pozostają też: stres, zmiany hormonalne/poziom testosteronu czy niewłaściwa dieta. Dziedziczna utrata włosów u mężczyzn, znana jako łysienie androgenowe, jest najczęstszą przyczyną wypadania włosów u mężczyzn, ze względu na działanie dihydrotestosteronu (DHT) na genetycznie predysponowane mieszki włosowe. Jednak chociaż proces androgenetycznej utraty włosów jest identyczny dla wszystkich osób, to istnieje zmienna, która decyduje że proces ten może być dodatkowo wzmocniony innymi czynnikami prowadzącymi do szybszej utraty włosów  w młodszym wieku. „Czynniki takie jak stres, utrata wagi, leki (sterydy anaboliczne) lub niedobór witaminy D, nie powinny być lekceważone" - wyjaśnia niemiecki naukowiec dr Adolf KLENK, Dyrektor Działu Badań i Rozwoju w Dr. Kurt Wolff GmbH & Co. KG , firmy będącej producentem szamponu kofeinowego - Alpecin.

Akceptacja wynikająca z braku wiedzy

    Zaskakująco, tylko 1/3 ankietowanych szukała kiedykolwiek informacji na temat preparatów służących prewencji wypadania włosów. Respondenci nie posiadają świadomości na temat pozytywnego wpływu kofeiny na cebulki włosów. Do braku wiedzy przyznało się 44% ankietowanych. Właśnie to może być powodem, iż ponad 90% ankietowanych nigdy nie stosowało szamponu zawierającego kofeinę.

Kofeina zapobiega wypadaniu włosów

    Pocieszającym jest jednak fakt, iż istnieje sposób na walkę z wypadaniem włosów. Na całym świecie kofeina uznawana jest za aktywny składnik zmniejszający ten proces. „Dzięki kofeinie, cebulki włosów dostają odpowiednią dawkę energii do porostu, pomimo osłabienia przez testosteron” tłumaczy dr Adolf KLENK, Dyrektor Działu Badań i Rozwoju w Dr Kurt Wolff.

„Stosowanie szamponu kofeinowego od młodzieńczych lat wspomaga aktywność cebulek włosów. Bardzo ważnym jest, aby zacząć działać w momencie pojawienia się problemu – przy najmniejszej utracie włosów, ale też wtedy, kiedy wiemy, że mamy takie predyspozycje genetyczne. Trzeba jednak podkreślić, że kofeina nie może pomóc w poroście nowych włosów na łysej już głowie” tłumaczy Dr KLENK. W przypadku prawidłowego stosowania, w dłuższej perspektywie Alpecin może zwalczyć dziedziczne wypadanie włosów i zapobiec łysieniu przez pewien czas.

* Badania dotyczące wypadania włosów 2016, prowadzono przez GfK Polonia w imieniu dr Wolffa, producenta preparatu Alpecin. Ogólnopolskie badania obejmowały 1012 męskich respondentów w wieku powyżej 18 lat. Badania dotyczyły reprezentatywnej próby polskiej populacji.


Informacje dotyczące Alpecin

    Alpecin jest najważniejszą marką firmy Dr. Wolff Group, niemieckiej rodzinnej firmy...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 drukowanych wydań magazynu Online Marketing
  • Dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej
  • Dostęp do czasopisma w wersji online
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych
  • ... i wiele więcej!
Sprawdź szczegóły

Przypisy