Polska wśród europejskich liderów produkcji pelletu

Aktualności
W ubiegłym roku w 28 krajach UE wyprodukowano ponad 11 mln ton pelletu, dodatkowo sprowadzono około 5 mln ton, głównie z USA, Kanady i Rosji. Z tego około 8 mln ton jest wykorzystywane w sektorze ciepłownictwa.[1]

W ubiegłym roku w 28 krajach UE wyprodukowano ponad 11 mln ton pelletu, dodatkowo sprowadzono około 5 mln ton, głównie z USA, Kanady i Rosji. Z tego około 8 mln ton jest wykorzystywane w sektorze ciepłownictwa.[1]

POLECAMY

 

Na europejski rynek pelletu znacząco wpłynęła nadpodaż zielonych certyfikatów, co szczególnie odczuli wschodni sąsiedzi Polski np. Ukraina. Polska jest obecnie największym importerem pelletu ze słomy oraz łusek słonecznika, produkowanych w tym kraju. Udział importu tych produktów wynosi ponad 90 proc., jednak w 2013 r. wyniósł zaledwie 200 tys. ton. Jeśli chodzi o pellet drzewny do Polski trafiło jedynie 1/3 ukraińskiej produkcji (ok. 90 tys. ton w 2013 r.).

Drastyczne ograniczenie importu z Ukrainy wynikało, z najniższego poziomu ceny zielonych certyfikatów, czego konsekwencją było wycofywanie się z umów z dostawcami biomasy.   

 

Pellet produkowany w UE

Produkcja ekologicznego paliwa w UE, którego jednych z głównych producentów w Polsce jest firma Stelmet stanowi ok. 50 proc. produkcji światowej, natomiast jego zużycie wynosi blisko 70 proc., dlatego UE jest zmuszona importować to paliwo głównie z USA, oraz Kanady. W ostatnich latach wzrosła konsumencka świadomość znaczenia certyfikatów dotyczących jakości importowanego pelletu. Najbardziej ceniony jest pellet oznaczany normą EN Plus A1. Parametry jakościowe dotyczą: opisu dopuszczalnych wymiarów biopaliwa (średnicy i długości), minimalnej gęstości, trwałości, wartości opałowej, a także ustalają dopuszczalną zawartość pyłu, popiołu, wody (parametr wilgotności) oraz wybranych pierwiastków. Ponadto, normy mogą również określać rodzaj surowca oraz ilość domieszek.

 

Polskie firmy konkurują dziś z największymi producentami europejskimi: Niemcami, Szwedami, Łotyszami i Austriakami. Co ciekawe na pozycję lidera pod względem zużycia pelletu, wysunęły się Włochy, które spalają ponad 2,5 mln ton pelletu. Włochy to przykład kraju, w którym dzięki wypełnieniu zapisów Krajowego Planu Działań na rzecz OZE, pellet trafia prawie w 100 proc. do użytkowników indywidualnych, zasilając blisko 2 mln instalacji do spalania biomasy.

 

Stale rośnie ilość pelletu drzewnego wykorzystywanego w sektorze ciepłownictwa w UE od 2011 roku oko...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 drukowanych wydań magazynu Online Marketing
  • Dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej
  • Dostęp do czasopisma w wersji online
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych
  • ... i wiele więcej!
Sprawdź szczegóły

Przypisy