Dołącz do czytelników
Brak wyników

Polacy nie radzą sobie z prawidłowym nawadnianiem organizmu

Artykuł | 7 sierpnia 2015 |
120
Lato to okres kiedy bardzo chętnie korzystamy z dobrodziejstw słonecznej pogody. Nie zawsze jednak pamiętamy o odpowiednim nawodnieniu organizmu, które szczególnie w tym czasie powinno być wysoko na liście naszych priorytetów. Jak wynika z najnowszych badań, ponad 40% Polaków wypija za mało płynów każdego dnia, a jedynie 9% Polaków uzupełnia płyny częściej niż raz na godzinę. Co gorsza, niemal co drugi Polak nie jest świadomy zawartości cukru w napojach, które spożywa.

Lato to okres kiedy bardzo chętnie korzystamy z dobrodziejstw słonecznej pogody. Nie zawsze jednak pamiętamy o odpowiednim nawodnieniu organizmu, które szczególnie w tym czasie powinno być wysoko na liście naszych priorytetów. Jak wynika z najnowszych badań, ponad 40% Polaków wypija za mało płynów każdego dnia, a jedynie 9% Polaków uzupełnia płyny częściej niż raz na godzinę. Co gorsza, niemal co drugi Polak nie jest świadomy zawartości cukru
w napojach, które spożywa.

 

 

Podstawowa zasada: odpowiednia ilość odpowiednio często

Lato to czas kiedy jesteśmy szczególnie narażeni na utratę wody z organizmu. Powinniśmy spożywać 2-2,5 litra płynów dziennie. Ponieważ około 20% przyjmujemy w jedzeniu, zostaje nam do wypicia co najmniej 1,5 do 2 litrów płynów każdego dnia. Tyle teorii, a jak to wygląda w praktyce? Jedynie nieco ponad połowa Polaków wypija dziennie odpowiednią ilość płynów – 34% deklaruje, że wypija 1,5 do 2 litrów, natomiast tylko jedna piąta (18%) z nas w ciągu dnia dostarcza swojemu organizmowi ponad 2 litry napojów. Wielu z nas wypija jednak zdecydowanie za mało. Co trzeci Polak dostarcza organizmowi tylko 1-1,5 litra dziennie.

 

Ważne jest nie tylko, ile pijemy, ale również jak często. Aby odpowiednio nawodnić organizm, płyny powinniśmy uzupełniać często, małymi łykami. Niewielu z nas o tym pamięta. Okazuje się, że co trzeci Polak (33%) pije dopiero wtedy, gdy czuje pragnienie. 28% z nas uzupełnia płyny co 2-4 godziny, to również zdecydowanie za rzadko. Jak obliczyć, ile dokładnie płynów powinniśmy spożywać? To bardzo proste – mówi Magdalena Maławska, doradca żywieniowy i ekspert programu Zdrowy Apetyt. Wystarczy pomnożyć naszą odpowiednią (należną) masę ciała przez minimum 30 ml (w zależności od temperatury, aktywności fizycznej). Czyli osoba, która waży 60 kg powinna w ciągu doby wypijać minimum  1,8 l płynów. Natomiast najlepszy sposób na nawodnienie, to picie małymi łykami, ale często - w ten sposób woda i inne płyny najlepiej wchłaniają się do naszego organizmu. Jeśli nie mamy takiego dobrego nawyku, warto zainstalować aplikację, np. Zdrowy Apetyt, która przypomina o wypiciu szklanki wody. Pamiętajmy jednak, że nie wszystkie płyny nawadniają -  odwadniająco działają na organizm produkty z kofeiną, alkohol
i mocna czarna herbata – wyjaśnia Maławska.

 

Nie tylko woda

Zdecydowanie najczęściej (77% Polaków) sięgamy po wodę. Najchętniej piją ją osoby w wie...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów.

Masz już prenumeratę? Zaloguj się, aby przeczytać artykuł.
Zaloguj się
Nie masz jeszcze prenumeraty? Nic straconego! Dołącz do grona stałych Czytelników już dziś i miej pewność, że żadne treści już Cię nie ominą.
Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 drukowanych wydań magazynu Online Marketing
  • Dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej
  • Dostęp do czasopisma w wersji online
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych
  • ... i wiele więcej!
Sprawdź szczegóły

Przypisy