Dołącz do czytelników
Brak wyników

Podsumowanie 2015 roku w wykonaniu Procontent Communication

Artykuł | 8 stycznia 2016 |
254
Mijający rok 2015 to z pewnością rok , w którym klienci na nowo odkryli potencjał public relations. Po kilku latach mody na działania interaktywne i przenoszenia działań do obszaru social mediów znów wraca popyt na usługi PR, które w mądry i strategiczny sposób potrafią wykorzystać pełen wachlarz narzędzi komunikacyjnych. Rok 2015 to także z pewnością rok należący do komunikacji poprzez wideo. W 2015 roku umocniła się bardzo pozycja vlogów oraz kanałów YouTube i prowadzących je youtuberów. 

Mijający rok 2015 to z pewnością rok , w którym klienci na nowo odkryli potencjał public relations. Po kilku latach mody na działania interaktywne i przenoszenia działań do obszaru social mediów znów wraca popyt na usługi PR, które w mądry i strategiczny sposób potrafią wykorzystać pełen wachlarz narzędzi komunikacyjnych. Rok 2015 to także z pewnością rok należący do komunikacji poprzez wideo. W 2015 roku umocniła się bardzo pozycja vlogów oraz kanałów YouTube i prowadzących je youtuberów. 

Internet od kilku lat zwiększa swoją wagę w działaniach PR. Mijający rok podtrzymuje ten trend. Natłok reklam jest tak duży, a ich formuły tak wyeksploatowane, że odbiorcy przestają na nie zwracać uwagę. Stąd coraz bardziej niestandardowe projekty, które pomimo zaistnienia w sieci potrzebują silnego nagłośnienia poprzez działania PR. Znanlvlogerzy i blogerzy wychodzą do mediów masowych. Promowane przez nich marki rozpoczynając projekt w sieci w trakcie komunikacji wychodządaleko poza ramy Internetu. Takie działania to już nie tylko zadanie dla agencji interaktywnych ale dla specjalistów od budowania wizerunku i komunikacji.

Blogi rosną w siłę

Obecnie Internet to jedno z kluczowych mediów dla skutecznej komunikacji PR. W 2015 roku obserwować mogliśmy intensywny rozwój blogosfery na kilku jej płaszczyznach. Coraz częściej agencje PR wchodzą we współpracę z blogerami, vlogerami i tymi, którzy są aktywni i obecni w mediach społecznościowych. Jest to spowodowane dużym potencjałem jaki posiada środowisko internetowe, a współdziałanie z liderami opinii w sieci jest korzystne.

Zasięg blogosfery to już prawie 11 mln internautów. Blogi i vlogi odgrywają w życiu internautów kluczową rolę informując, ucząc, bawiąc, przedstawiając inny punkt widzenia, budując świadomość  czy wspomagając decyzje zakupowe. Firmy zwiększają nakłady na media własne, a tym samym inwestują w rozwój nowej gałęzi PR w przedsiębiorstwie. Przykładami mediów należących do marki mogą być: newslettery, fanpage na Facebook’u, blogi i vlogi firmowe, osobiste kanały na serwisie YouTube oraz Vimeo. Wielu marketerów sądzi, że media które należą do marki będą w przyszłości pozostawać w trendzie wzrostowym.

Coraz popularniejsze staje się również angażowanie znanych blogerów do kampanii. Dzieje się tak przede wszystkim dlatego, że blogerzy stali się silną grupą opiniotwórczą i czytelnicy lub widzowie bardzo często liczą się z ich zdaniem. Ich działalność są szeroko komentowane, więc angaż znanego blogera do akcji niemal gwarantuje jej szeroki rozgłos.

 

Siła social media

Powszechny dostęp do social media daje ogromne pole do popisu. W ciekawy sposób wykorzystała tę wiedzę marka Mohito, która linię ubrań i dodatków sygnowanych Barbie promowała za pomocą mediów społecznościowych, zapraszając do akcji celebrytki oraz blogerki modowe, dzięki temu udało się dotrzeć z akcją do szerokiego grona klientek. Oryginalnym pomysłem były równieżselfie boxy, pudełka na lalki wielkości człowieka.

Kolejnym przykładem może być kampania #PassThePizza. Akcja jest efektem uniwersyteckiego projektu z zakresu nowych mediów, zrealizowanego przez studentkę z Toronto. Noura Al-Mutairi, aby dowieść siły mediów społecznościowych, postanowiła za ich pośrednictwem zorganizować akcję wsparcia osób bezdomnych. Jej istotą miało być przekazywanie pizzy ubogim i  nieposiadającym stałego miejsca zamieszkania.Wręczaniu posiłku towarzyszyłofotografowanie obdarowanych, a następnie publikacja zdjęciaopatrzonego tagiem #passthepizza na portalu społecznościowym. Jej celem to propagowanie inicjatywy i zachęcania odbiorców do pomocy innym. Akcja okazała się skuteczna, ponieważ dołączyło do niej wielu internautów z całej Kanady oraz innych państw, np. z Francji. Wielu bezdomnych otrzymało ciepły posiłek oraz setki wizerunków osób znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej pojawiło się w internecie.

Do łask wracają również kampanie CSR, w dużej mierze ze względu na wymogi narzucone na duże firmy przez Komisję Europejską. Konieczność raportowania działań CSR przez koncerny wzbudza zainteresowanie takimi działaniami również wśród ich poddostawców oraz partnerów biznesowych. Dzięki temu takich inicjatyw na których zyskująnie tylko firmy ale tez społeczności lokalne, NGO’sy etc. Jest coraz więcej.

 

Kreatywność w cenie

Dziś nie wystarczy już tylko jednokierunkowy komunikat reklamowy. Dzisiejszy konsument jest wymagający i niełatwo zwrócić jego uwagę. Dlategoteż w cenie są oryginalne pomysły, takie, które angażują samego obiorcę. Dzięki nieoczywistym działaniom marka pojawia się tam, gdzie są jej odbiorcy, buduje swoją rozpoznawalność, ale też zwiększa prawdopodobieństwo medialnego buzzu. Każda akcja odbiegająca od standardu jest ciekawsza od tego, co typowe i powszechne.  Przykładem nietypowej kampanii jest kampania firmy Roleski wykonana przez światowej sławy fotografa, Oliviera Toscaniego.

Inspiracją dla kampanii była mityczna kraina Hyberborea, która według starożytnych Greków miała znajdywać się “po drugiej stronie wiatru”, a której mieszkańcy żyli w idealnej harmonii. W myśl tej idei firma Roleski we współpracy z słynnym fotografem stworzyła wyimaginowany świat nazwany “Królewską Republiką Roleski”, zamieszkiwany przez istoty będące ambasadorami smaków i doznań.

Na potrzeby kampanii zespół kreatywny Toscani’ego powołał do życia wyimaginowaną „Królewską Republikę Roleski”: z hymnem („wolność, wyobraźnia, smak”), obywatelami i władcami. Każdy produkt reprezentuje oddzielna, odpowiednio wystylizowana postać.Personifikacje Musztardy czy Majonezu stworzone zostały z iście artystyczną wizją. To co ciekawe to fakt, iż kampania reklamowa i sesja to jedynie fragment działań komunikacyjnych, które znacznie poszerzyły zasięg kampanii poprzez nagłośnienie działaniami PR w prasie, radio i telewizji. .

Kolejnym nieszablonowym działaniem jest spot francuskiej telewizji France 3. Jego zadaniem było przedstawienie kanału w pozytywnym świetle, jako tego, w którym większość prezenterów to kobiety. Rozrzucone po całym pokoju dziecięce zabawki, włączone żelazko pozostawione na koszuli, dymiący piec, skomlący pies, który nie został wyprowadzony na spacer... "Gdzie są kobiety? Są w France 3". Spot wywołał niemałe zamieszanie, wzbudzając kontrowersje. Zyskał zarówno swoich zwolenników jak i przeciwników. Ta kampania i wiele jej podobnych pokazują, że w działaniach komunikacyjnych firmy coraz mniej boją się kontrowersyjnych, przełamującychtabu tematów. W działaniach PR wracamy też trochę do historii budowania publicity i podejścia, że odważne przek...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 drukowanych wydań magazynu Online Marketing
  • Dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej
  • Dostęp do czasopisma w wersji online
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych
  • ... i wiele więcej!
Sprawdź szczegóły

Przypisy