Dołącz do czytelników
Brak wyników

Paleotest: mobilna podróż do prehistorii w aplikacji edukacyjnej Parku Nauki i Rozrywki w Krasiejowie

Artykuł | 24 września 2014 |
0 490
Spotkanie z prehistorycznymi gadami i płazami, czy poznawanie tajemnic człowieka pierwotnego – to tylko niektóre z założeń nowej edukacyjnej aplikacji mobilnej Paleotest, która od końca wakacji cieszy odwiedzających Park Nauki i Rozrywki w Krasiejowie na Opolszczyźnie. Wykorzystano w niej nie tylko audioprzewodnik, ale również technologię augmented reality.

Spotkanie z prehistorycznymi gadami i płazami, czy poznawanie tajemnic człowieka pierwotnego – to tylko niektóre z założeń nowej edukacyjnej aplikacji mobilnej Paleotest, która od końca wakacji cieszy odwiedzających Park Nauki i Rozrywki w Krasiejowie na Opolszczyźnie. Wykorzystano w niej nie tylko audioprzewodnik, ale również technologię augmented reality.

POLECAMY

- Tak naprawdę aplikacja spełnia kilka zadań – wyjaśnia Monika Pękala, kierownik marketingu Stowarzyszenia Delta, właściciela Parku Nauki i Rozrywki w Krasiejowie. – Ma być z jednej strony okazją do zaproszenia w szczególności młodych odbiorców do największego parku tematycznego w Europie, jakim jest ponad 40-hektarowy Park Nauki i Rozrywki w Krasiejowie, z drugiej to także okazja do zabawy i sprawdzenia swojej wiedzy na temat przeszłości.

audioprzewodnik.jpg

Aplikację dla parku rozrywki, który tworzą park dinozaurów JuraPark oraz ultranowoczesne muzeum człowieka Park Nauki i Ewolucji Człowieka w Krasiejowie przygotowała Aduma S.A. Rozwiązanie multimedialne przygotowane dla użytkowników telefonów z system Android i iOS znalazło już niemal pół tysiąca użytkowników. Składa się z dwóch części. Pierwsza to swoisty audioprzewodnik po JuraParku. – Zawiera on mapę aktywnych punktów, w której można wysłuchać opowieści o konkretnym dinozaurze znajdującym się w jego pobliżu – wyjaśnia Karina Śliwińska, project manager, koordynująca prace nad aplikacją. – Ta część aplikacji ma pomóc gościom JuraParku w odkryciu wszystkich niezwykłości, które można podziwiać w Krasiejowie. To także ciekawy przykład wykorzystania audioprzewodnika niespotykanego masowo w parkach dinozaurów, gdzie tradycyjnego przewodnika można zastąpić mobilnym i prowadzić w ten sposób swój własny tryb zwiedzania. Każde stanowisko JuraParku zostało opatrzone unikalnym kodem QR, a w aplikacje wbudowaliśmy ich skaner. Po odczytaniu kodu aplikacja automatycznie przechodzi do ekranu konkretnego stanowiska oraz włącza przyporządkowane do niego nagranie. Wisienką na torcie tej części są bonusowe pytania quizowe, dołączone do 10 wybranych stanowisk. Zwiedzający nie są informowani o tym, na których stanowiskach są one umieszczone, więc de facto nagradzamy w ten sposób ich cierpliwość i chęć zdobywania wiedzy.

6 kroków do interaktywnego odkrywania

W ramach wdrożenia aplikacji Park Nauki i Rozrywki w Krasiejowie udostępnił swoim gościom dostęp do bezpłatnego Wi-Fi. Dzięki niemu można nie tylko ściągnąć aplikację, ale także korzystać z jej wszystkich funkcjonalności. Znaczącą część projektu mobilnego stanowi także interaktywne odkrywanie Parku Nauki i Ewolucji Człowieka. To aktualnie najbardziej zaawansowane technologicznie i aktualne muzeum interaktywne opowiadające dzieje naszego gatunku, czyli historię po wyginięciu dinozaurów. Tym razem aplikacja PaleoTest przenosi użytkownika do sześciu obszarów połączonych ze zdobywaniem punktów. Pierwszym z nich jest spotkanie z praczłowiekiem. Za pomocą mini-gry użytkownicy mogą nanieść wybrany eksponat z Parku Nauki i Ewolucji Człowieka na widok kamery. Dzięki temu mogą stworzyć swoje własne zdjęcie z maczugą lub brodą jaskiniowca. Drugi etap to spotkanie z pramędrcem. Podczas niego użytkownicy rozwiązują quiz – 20 pytań – podczas którego mogą sprawdzić swoją wiedzę z zakresu życia człowieka pierwotnego. Zgodnie ze współczesnymi założeniami edukacyjnymi, aplikacja w przypadku błędnej odpowiedzi, pozwala na ponowne przystąpienie do źle rozwiązanego pytania.

Paleotest3.png

Kolejny z etapów to gra sprawności...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 drukowanych wydań magazynu Online Marketing
  • Dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej
  • Dostęp do czasopisma w wersji online
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych
  • ... i wiele więcej!
Sprawdź szczegóły

Przypisy