Dołącz do czytelników
Brak wyników

Aktualności

26 kwietnia 2018

Odroczona płatność – zakupy online na zeszyt?

0 376
Blisko co dziesiąty Polak deklaruje, że kupuje online każdego dnia, a kolejne 14 proc. co najmniej raz w tygodniu. Dla 49 proc. e-klientów motywacją do zrobienia zakupów online jest dostępność różnych form płatności. Sklepy internetowe wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów coraz częściej udostępniają odroczoną płatność jako jeden ze sposobów zapłaty za zakupy. Dodatkowo korzyści odniosą sami sprzedawcy – 42 proc. internautów przyznaje, że zdarzyło im się nie dokończyć zakupu z powodu braku wystarczających środków na rachunku. Na czym polega ten fintechowy model płatności i czy ma szansę stać się jedną z chętniej wybieranych przez klientów form za-płaty za zakupy w sieci?

Odroczona płatność – krok po kroku

POLECAMY

 

 

Przeglądając oferty sklepów internetowych nierzadko natrafiamy na interesujący nas produkt, a akurat brakuje nam pieniędzy na rachunku. Zdarza się również, że wystąpi jakiś niespodziewany większy wydatek, nie uwzględniony wcześniej w domowym budżecie na dany miesiąc. W tego typu kryzysowych sytuacjach warto skorzystać z odroczonych płatności. Na czym polega innowacyjność tej metody? Klienci kupujący w sklepach internetowych oferujących odroczoną płatność będą mogli za zakupy zapłacić dopiero po ich dostarczeniu. W praktyce wygląda to tak, że na stronie oferującej opisywaną usługę dokonujemy zakupu interesującego nas produktu, a następnie jako metodę płatności wybieramy odroczoną płatność. Zostaniemy poproszeni o podanie podstawowych informacji, po czym nasz wniosek zostanie niezwłocznie rozpatrzony. Po pozytywnej weryfikacji za zakupiony towar będziemy musieli zapłacić w czasie określonym przez e-sklepy, który najczęściej wynosi dwa tygodnie. Badania dowodzą, że możliwość odroczenia płatności przekłada się na wzrost o 58 proc. średniej wartości zamówienia oraz zwiększenie konwersji zakupowej o 30 proc[1]. Jednocześnie niewystarczające środki na rachunku są częstym powodem porzucania koszyka zakupowego przez e-klientów.  Ponadto, z danych loando.pl wynika, że już ponad 40 proc. pożyczek przeznaczanych na cele konsumpcyjne jest zaciąganych w wersji mobilnej.

Brak możliwości sprawdzenia i przetestowania produktu przed zakupem jest jedną z wad kupowania w sieci. Odroczona płatność oferując taką możliwość ma szansę zwiększyć zaufanie klientów do sklepów internetowych. To jednak nie koniec wyzwań jakie czekają sprzedawców. Rozwój fintechowych form płatności powinien iść w parze z jednoczesnym rozwojem usług mobilnych oraz sprzedaży w modelach omni- i multichannel –  komentuje Rafał Gibczyński, Prezes Zarządu Solven Finance (właściciel solven.pl i polozyczka.pl).

Wymierna i obustronna korzyść

Odroczenie płatności wiąże się z większym bezpieczeństwem zakupów w sieci. Klient otrzymuje towar przed dokonaniem zapłaty, może więc dokładnie go sprawdzić. Jak wiadomo zabiegani kurierzy nie zawsze ułatwiają nam kontrolę zakupu. Dzięki wprowadzeniu odroczonej płatności korzyści odnoszą nie tylko klienci, ale także sprzedawcy, dla których jest to szansa na podniesienie poziomu konwersji nawet o 30 – 40 proc. Klient tym szybciej podejmie decyzję o zakupie, im łatwiejszy będzie proces ścieżki zakupowej. Ponadto, sprzedawca nie ponosi ryzyka związanego z odroczeniem płatności, gdyż pieniądze natychmiast przelewa pośrednik, udzielając bezpłatnego kredytu klientowi sklepu internetowego. Jak wynika z ostatniego raportu e-commerce najchętniej z odroczonego terminu płatności korzystają osoby w wieku 25-34 lata[2].

Jakie metody płatności najczęściej wybierają Polacy?

Z badań przeprowadzonych przez firmę Gemius wynika, że dla 49 proc. e-klientów motywacją do zrobienia zakupów online jest dostępność różnych form płatności. Blisko 62 proc. ankietowanych wybiera nowoczesne formy...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 drukowanych wydań magazynu Online Marketing
  • Dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej
  • Dostęp do czasopisma w wersji online
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych
  • ... i wiele więcej!
Sprawdź szczegóły

Przypisy