Najlepsza drukarka do biura - czyli jaka?

W najnowszym wydaniu również

Wybór odpowiedniej drukarki do biura to nie lada wyzwanie, ale dobrze przemyślana decyzja może znacząco wpłynąć na efektywność pracy i koszty operacyjne firmy. W tym artykule przyjrzymy się kluczowym cechom, które powinna mieć idealna drukarka biurowa, oraz omówimy, na co zwrócić uwagę przy jej wyborze.

Na co zwrócić uwagę wybierając drukarkę do biura?

Drukarki i urządzenia wielofunkcyjne mogą różnić się między sobą wieloma cechami. Kilka kluczowych, na które powinieneś zwróć uwagę, szukając najlepszego urządzenia do biura to:

POLECAMY

 • szybkość druku: W biurze, gdzie drukuje się duże ilości dokumentów, prędkość druku jest kluczowa. Drukarki laserowe zazwyczaj oferują wyższą prędkość w porównaniu do drukarek atramentowych, co jest istotne w miejscach o dużym obciążeniu pracą.
 • jakość druku: Drukarki laserowe są niezrównane w drukowaniu tekstu i czarno-białych dokumentów, zapewniając wyraźne i trwałe wydruki. Natomiast drukarki atramentowe przodują w drukowaniu kolorowych grafik i zdjęć, co jest ważne dla firm potrzebujących materiałów marketingowych.
 • łączność: W dzisiejszych czasach drukarki z funkcjami Wi-Fi, LAN, NFC czy drukowania z chmury są niemal standardem. Ułatwiają one pracę, umożliwiając zdalne drukowanie i zarządzanie urządzeniem z dowolnego miejsca.
 • koszty eksploatacji: Niskie koszty eksploatacji mogą przynieść duże oszczędności w dłuższej perspektywie. Choć drukarki laserowe mają wyższy koszt początkowy, tonery wystarczają na dłużej niż tusze w drukarkach atramentowych, co sprawia, że są bardziej ekonomiczne przy dużych nakładach druku.
  Dodatkowo, aby obniżyć koszty eksploatacji, warto wybierać modele drukarek, do których dostępne są zamienniki tuszów i tonerów. Na przykład, oryginalny tusz do drukarki Epson z serii EcoTank może kosztować 2 razy więcej niż tak samo dobry zamiennik.
 • funkcje dodatkowe: W biurach wielofunkcyjność urządzeń jest na wagę złota. Drukarki, które mogą również skanować, kopiować i faksować, oszczędzają miejsce i zwiększają efektywność pracy. Automatyczny druk dwustronny, podajnik dokumentów (ADF) oraz możliwość drukowania z urządzeń mobilnych to dodatkowe atuty.

 

Drukarka laserowa czy atramentowa?

Wybór między drukarką laserową a atramentową zależy od specyficznych potrzeb Twojego biura. Drukarki laserowe są znane z szybkości drukowania i wysokiej jakości tekstu, co czyni je idealnym wyborem do drukowania dużych ilości dokumentów. Są również trwałe i mają niższe koszty eksploatacji przy dużych nakładach druku, mimo że ich początkowy koszt zakupu jest wyższy.

Z drugiej strony, drukarki atramentowe oferują doskonałą jakość kolorowych wydruków, co jest korzystne dla firm potrzebujących materiałów marketingowych i innych kolorowych dokumentów. Są cichsze, elastyczne w użyciu i często tańsze na starcie. Jednak ich prędkość drukowania jest zazwyczaj niższa, a koszty eksploatacji mogą być wyższe ze względu na częstą wymianę tuszy. Atramentówki mają również krótszą żywotność i mogą mieć problemy z wysychaniem tuszu, jeśli nie są regularnie używane.

Ostateczny wybór zależy od tego, jakie są Twoje priorytety: szybkość i wydajność czy jakość kolorowego druku i niższy koszt początkowy.

Jak wybrać najlepszą drukarkę do biura?

Podsumowując, przy wyborze drukarki do biura należy zadać sobie kilka kluczowych pytań:

 • Ile osób będzie korzystać z drukarki? Określenie liczby użytkowników pomoże oszacować obciążenie drukarki.
 • Jakie dokumenty będą drukowane? Zastanów się, czy potrzebujesz drukować głównie teksty, kolorowe dokumenty, czy może materiały marketingowe.
 • Jakie funkcje są niezbędne? Czy wystarczy tylko drukowanie, czy potrzebujesz również skanowania, kopiowania i faksowania?
 • Czy ważne są dodatkowe funkcje, takie jak drukowanie dwustronne czy łączność bezprzewodowa?

 

Ważne jest, aby dokładnie przeanalizować potrzeby biura i wybrać urządzenie, które najlepiej je spełni. A po idealną drukarkę i wkłady do niej, udaj się na DrTusz.pl. Może jest tam Twoje idealne urządzenie wielofunkcyjne do biura?

Przypisy