Marketing i zarządzanie w erze cyfrowej: Jak technologia pomaga nowym przedsiębiorstwom osiągnąć przewagę konkurencyjną nad korporacjami

Nowości z branży

Choć może wydawać się inaczej, transformacja cyfrowa to niezupełnie nowe zjawisko, które dopiero zyskuje na znaczeniu. Tak naprawdę mamy z nią do czynienia od momentu pojawienia się internetu, mającego wpływ na coraz więcej dziedzin naszego życia - w tym także na to, jak prowadzimy biznes.

Mianem transformacji cyfrowej możemy więc zwyczajnie nazwać masową adopcję technologii. Choć dziś trudno mieć wątpliwości co do istoty i tempa rozwoju technologicznego, tak warto się zastanowić nad tym, czy nowoczesne rozwiązania są rzeczywiście wykorzystywane przez wszystkich w ten sam sposób?

POLECAMY

Gdy w 2014 IAB Polska przeprowadziło badanie krajowego rynku online, okazało się, że penetracja smartfonów wśród polskich internautów osiągnęła 63%. Mimo tego, ponad połowa Polaków nie wiedziała jak właściwie może z nich korzystać. Od tamtego momentu jednak wiele się zmieniło. Wyniki ostatniego badania w 2018 roku pokazują, że penetracja smartfonów wśród polskich internautów osiągnęła już około 90%. Coraz częściej i chętniej korzystają oni z usług i serwisów online dostępnych na smartfonach (takich jak obsługa poczty e-mail, serwisów społecznościowych i komunikatorów, czy bankowości internetowej).

Wykorzystanie potencjału urządzeń mobilnych w biznesie

Popularność smartfonów rośnie nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie. Obecnie ponad 5 miliardów ludzi korzysta z bezprzewodowego dostępu do internetu, a liczba 3.5 miliardów smartfonów na świecie oznacza, że urządzenie to posiada prawie połowa ludności świata.

Niezależnie od tego, jakie urządzenie mobilne posiadamy, dziennie poświęcamy mu przynajmniej 3 godziny, z czego przez 169 minuty korzystamy z aplikacji, a jedynie 11 minut z przeglądarki. Nie oznacza to jednak, że każda firma powinna stworzyć własną aplikację - przede wszystkim dlatego, że bardzo wiele z tych 169 minut przeznaczamy na korzystanie z zaledwie kilku aplikacji, głównie społecznościowych. Nie jest to także dowód na to, że posiadanie własnej aplikacji się nie opłaca. Jeśli służy ona konkretnemu celowi i jest dostosowana do potrzeb naszego biznesu, własna aplikacja mobilna może przynieść nam wiele korzyści.

Świadczy o tym coraz częstsze wykorzystanie aplikacji w biznesie (chociażby tych ułatwiających prowadzenie firmy) oraz tworzenie modeli biznesowych w oparciu o rozwiązania mobilne. Producenci smartfonów i urządzeń IoT, firmy produkujące oprogramowanie, startupy i dostawcy odpowiedniej infrastruktury - wszystkie podmioty tworzące i sprzedające aplikacje mobilne wchodzą dziś w skład ekosystemu zwanego app economy.  

Innowacyjność - słowo klucz?

Zjawisko pożądane przez wszystkich przedsiębiorców, managerów, dyrektorów, a także startupy i korporacje. Mowa oczywiście o innowacyjności, która przez wielu uznawana jest za klucz do sukcesu.

Czym właściwie jest innowacja? Choć możemy znaleźć wiele definicji tego pojęcia, najlepiej określić ją jako “ciąg działań, prowadzących do wytworzenia nowych lub ulepszonych produktów, procesów technologicznych lub systemów organizacyjnych”. Lub też, cytując mniej formalną definicję Tony’ego Robbinsa - innowacja to nie technologia, to każdy sposób na to, by zrobić dla klienta więcej niż są w stanie uczynić inni.

Ważniejsze od samej definicji jest jednak pytanie co właściwie zrobić, by być “wystarczająco innowacyjnym” w dzisiejszym świecie. I na to pytanie nie ma prostej odpowiedzi - głównie dlatego, że wymaga ona dokładnej analizy tego, jak dane technologie mogą wpłynąć na nasz biznes i kiedy nowe rozwiązania powinny zostać zaprezentowane klientom.

Tak naprawdę, wiele firm boryka się z wyborem odpowiedniej dla ich potrzeb technologii. Pewien czas temu PwC zapytało managerów dużych organizacji w co zamierzają inwestować w ciągu kilku kolejnych lat. Co ciekawe, na liście znajduje się wiele modnych dziś technologii - sama chęć inwestycji nie znaczy jednak, że zostaną one poprawnie wdrożone i przyczynią się do wzrostu “innowacyjności” wszystkich tych firm.

Jedno jest pewna: Pogoń za innowacyjnością jest dziś w modzie. Wynika to także z pojawienia się innego, równie modnego zjawiska - digital disruption, czyli pewnego “zakłócenia” dotychczasowego stanu rzeczy, które wydaje się spędzać sen z powiek wielu osobom na stanowiskach kierowniczych.

Spotify, Uber, Netflix, czy Airbnb to jedynie kilka przykładów firm, które zakłóciły wcześniejszy status quo w ich branżach. Warto jednak pami...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 drukowanych wydań magazynu Online Marketing
  • Dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej
  • Dostęp do czasopisma w wersji online
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych
  • ... i wiele więcej!
Sprawdź szczegóły

Przypisy