Klimat pod kontrolą, czyli jak nie bać się klimatyzacji

Aktualności
Pierwsze gorące dni to czas, kiedy po długiej przerwie coraz intensywniej zaczynamy wykorzystywać klimatyzatory w naszych biurach. Niestety, dla wielu z nas przyjemny chłód to także widmo powracających chorób i alergii. Jednak klimatyzacji nie należy się bać, tylko właściwie użytkować oraz poddawać systematycznej kontroli – radzą specjaliści z Sodexo On-Site Services, lidera na polskim rynku w zakresie kompleksowej obsługi technicznej nieruchomości.

Pierwsze gorące dni to czas, kiedy po długiej przerwie coraz intensywniej zaczynamy wykorzystywać klimatyzatory w naszych biurach. Niestety, dla wielu z nas przyjemny chłód to także widmo powracających chorób i alergii. Jednak klimatyzacji nie należy się bać, tylko właściwie użytkować oraz poddawać systematycznej kontroli – radzą specjaliści z Sodexo On-Site Services, lidera na polskim rynku w zakresie kompleksowej obsługi technicznej nieruchomości.

POLECAMY

 

Zadaniem systemu klimatyzacyjnego jest utrzymanie optymalnej temperatury, wilgotności oraz składu jakościowego powietrza. Klimatyzatory pobierają powietrze z pomieszczeń, w których są zainstalowane, aby je następnie schłodzić i odpowiednio nawilżyć. Nowoczesne urządzenia ułatwiają także życie alergikom oraz osobom chorującym na astmę. Wyposażone w tzw. filtry plazmowe, oczyszczają powietrze z kurzu i roztoczy oraz zapobiegają rozprzestrzenianiu się bakterii szkodliwych dla zdrowia. Są też skuteczną barierą oddzielającą pomieszczenia od alergenów znajdujących się na zewnątrz – pyłków kwiatów, drzew i traw. Tak więc system klimatyzacji powinien sprawdzać się idealnie w biurowcach, dlaczego więc powszechnie uważa się, że to siedlisko chorób?

 

Uczuleni na pracę?

– Sprawność układów klimatyzacyjnych zależy przede wszystkim od ich poprawnej obsługi oraz regularnych kontroli stanu higienicznego – przekonuje Michał Nowak, Menedżer Operacyjny ds. Technicznych z Sodexo, który na co dzień koordynuje obsługę techniczną, w tym m.in. prawidłowe funkcjonowanie instalacji HVAC (Heating, Ventilation, Air Conditioning) w kilku warszawskich biurowcach. – W rzadko czyszczonych i nieodpowiednio konserwowanych urządzeniach rozwijają się roztocza, kolonie grzybów pleśniowych, bakterie oraz silne czynniki alergizujące. – dodaje.

 

Pracujący w takich warunkach ludzie mają nieustanne zapalenia śluzówek, przewlekłe zapalenia gardła, krtani oraz oskrzeli, bóle i zawroty głowy, są rozdrażnieni i mają problemy z koncentracją. Niestety jeśli 30% z pracujących ma takie dolegliwości to znaczy, że przebywają w tzw. chorym budynku, który w terminologii krajów zachodnich doczekał się nawet własnego określenia – Sick Building Syndrome.

 

Czyste i świeże powietrze

Jednym z warunków utrzymania wysokiej jakości powietrza wewnątrz budynku jest jego regularna wymiana. Korzystając z najprostszego sposobu wentylacji, czyli wietrzenia przez otwarcie okna, należy pamiętać, że nie jest ono skuteczne jeśli głębokość pomieszczenia jest większa niż 8 metrów. Ponadto, chwilowy powiew z zewnątrz daje jedynie złudne poczucie, że oddychamy czystym, zdrowym i świeżym powietrzem.

 

Według informacji Europejskiej Agencji Środowiska, Polska od lat ma najbardziej zanieczyszczone powietrze w Unii Europejskiej. Najlepszym sposobem na obniżenie stężenia zanieczyszczeń napływajacych z zewnatrz jest wentylacja, filtracja i kontrola wilgotności. Dobrze utrzymana i sprawna klimatyzacja daje takie możliwości. Urzadzenie zapewnia nie tylko poczucie komfortu, ale również wytwarza czyste, zdrowe i świeże powietrze, nawet przy najbardziej niesprzyjających warunkach zewnętrznych.

 

Temperatura pod kontrolą

Dla zdrowia, komfortu pracy i efektywności pracowników istotne jest również, aby klimatyzacja była ustawiona na odpowiednią temperaturę – 20 ÷ 22°C zimą oraz 23 ÷ 26°C latem. Zbyt niska wydłuża czas reakcji oraz utrudnia koncentrację. Z kolei zbyt wysoka nie tylko wysusza skórę i śluzówki, ale także skraca czas reakcji, negatywnie wpływa na jej jakość oraz przyczynia się do ilości popełnianych błędów. Latem ważna jest również różnica między temperaturą w budynku, a tą, jaka panuje na zewnątrz – nie powinna być większa niż 5-7°C. Zbyt duża amplituda temperatur pomiędzy pomieszczeniami, a warunkami zewnętrznymi osłabia czynności obronne organizmu przed infekcjami i przeziębieniami.

 

Jak wynika z raportu „Praca. Zdrowie. Ekonomia”, opracowanego przez Medicover, infekcje górnych dróg oddechowych są powodem około 28% dni zwol...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 drukowanych wydań magazynu Online Marketing
  • Dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej
  • Dostęp do czasopisma w wersji online
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych
  • ... i wiele więcej!
Sprawdź szczegóły

Przypisy