Kilka porad jak wyróżnić się na rozmowie kwalifikacyjnej

Aktualności
Kilka porad  jak  wyróżnić się na rozmowie kwalifikacyjnej  

Kilka porad  jak  wyróżnić się na rozmowie kwalifikacyjnej  

Rozmowa kwalifikacyjna to najważniejszy etap w całym procesie poszukiwania zatrudnienia. Standardowo, nie trwa ona dłużej niż 30minut i to właśnie w tym krótkim czasie osoba przeprowadzająca rozmowę ocenia kandydata i decyduje o jego dalszym losie.
Dlatego, tak ważne jest, aby jak najlepiej odpowiedzieć na każde zadane przez rekrutera pytanie, nawet jeśli wydaje się ono pozornie nieistotne. W rzeczywistości, często jest to bardzo dobra okazja, aby zaprezentować swoje umiejętności oraz doświadczenie nawet odpowiadając na nieskomplikowane pytanie. Jeśli zrobimy to umiejętnie, jest szansa, że wypadniemy na rozmowie korzystniej i być może otworzą się przed nami nowe możliwości.    
Dla większości kandydatów najtrudniejsze pytania to takie, które wymagają mówienia o swoich zaletach, a przecież jest to podstawa powodzenia na rozmowie o pracę. Poniżej przedstawiamy dwa najczęściej spotykane pytania i podpowiadamy jak sobie z nimi poradzić aby wypaść korzystnie.
Co sprawia, że jest Pan najlepszym kandydatem na to stanowisko?
To pytanie może paść na niemal każdej rozmowie kwalifikacyjnej więc warto, aby przed spotkaniem sprecyzować odpowiedź dla siebie bo tylko wtedy będzie to brzmiało przekonująco, a tym samym wypadniemy o wiele lepiej niż osoba, która dopiero szuka odpowiednich argumentów w głowie.
Pamiętaj o tym, że pracodawcy niekoniecznie chcą słyszeć, że to stanowisko byłoby niezwykłą szansą na twój własny rozwój. Na pewno woleliby się przekonać, że ich firma to miejsce, w którym twoje kwalifikacje spełnią wymagania danego stanowiska, a także, że jesteś w stanie wprowadzić zmiany i nowości, których potrzebuje ich firma.

Co odróżnia Pana od pozostałych kandydatów? Dlaczego jest Pan od nich lepszy?
Jeśli rekruter zada ci tego typu pytanie, powinieneś potraktować je jako kolejną szansę by zobrazować swoje talenty, doświadczenie i najistotniejsze umiejętności, które nawiązują do proponowanego stanowiska. Odwołuj się do swoich zalet, które sprawiają, że jesteś lepszy od swoich konkurentów. Używaj określeń ogólnych i staraj się, aby twoje wypowiedzi były zwięzłe – konkrety są zazwyczaj lepsze od rozbudowanych elaboratów.
Możesz wykorzystać okazję i mówić o swoich pozytywnych cechach, takich jak np. dynamiczna osobowość, poświęcenie pracy i skrupulatność, jeśli tylko uważasz, że ma to znaczenie w danej sytuacji.
Spróbuj również przeanalizować związek twojego doświadczenia zawodowego ze stanowiskiem, na które aplikujesz. Jakie dotychczasowe osiągnięcia mogą mieć wpływ na twoje powodzenie i skuteczność w wykony...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 drukowanych wydań magazynu Online Marketing
  • Dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej
  • Dostęp do czasopisma w wersji online
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych
  • ... i wiele więcej!
Sprawdź szczegóły

Przypisy