Kanye West kupuje prawicowy portal społecznościowy Parler

Aktualności Otwarty dostęp

Platforma popularna wśród amerykańskich prawicowych polityków oraz ich elektoratu stała się aktualnie celem zakupu Kanye Westa.

Raper i firma macierzysta Parlera spodziewają się sfinalizować transakcję przed końcem roku. Powodem jest ograniczanie Westa na Instagramie, Twitterze oraz Facebooku.

POLECAMY

Czym jest Parler?

Parler to portal założony w 2018 roku na wzór Twittera i Instagrama, reklamujący się jako bezstronna platforma społecznościowa, na której można swobodnie wyrażać swoje poglądy. Konta na Parler posiadają m.in. gospodarz Fox News Sean Hannity, osobowość radiowa Mark Levin czy skrajnie prawicowa aktywistka Laura Loomer, a także czołowi prawicowi politycy i organizacje. Parler powstał w odpowiedzi na zarzuty w stronę Facebooka, Twittera i Instagrama, jakoby wymienione portale miały ograniczać wolność słowa. Parler umożliwia prowadzenie dyskusji na tematy związane chociażby z teoriami spiskowymi – padły tam m.in. oskarżenia o sfałszowanie wyborów prezydenckich w 2020 roku, podważanie Holocaustu lub skuteczności szczepionek. W 2021 roku platforma była przedmiotem sporu w związku z rolą, jaką odegrał w zamieszkach w Kapitolu, przez umożliwienie zorganizowania szturmu.

„Nadszedł czas, by założyć własną platformę”

Kanye West poinformował, że powodem zakupu ma być zbanowanie go na Twitterze. Konto rapera zostało czasowo ograniczone za antysemickie tweety oraz usunięcie jego postów z Instagrama i Facebooka. West w swoich wpisach twierdził m.in., że raper Diddy jest kontrolowany przez Żydów, oraz „przyniesie Żydom broń nuklearną w stan pogotowia”. W komunikacie na Parlerze przekazał "W świecie, w którym konserwatywne opinie są uważane za kontrowersyjne, musimy upewnić się, że mamy prawo do swobodnego wyrażania siebie". Na razie szczegóły zawarcia umowy nie są jasne, jednak jeśli dojdzie do transakcji, z pewnością będzie to miało fundamentalne znaczenie na rynku alternatywnych portali społecznościowych. Poza Parlerem inną platformą „pozbawioną cenzury” jest również Truth Social, założona przez firmę Donalda Trumpa. W Polsce istnieje natomiast Albicla, skupiająca środowiska prawicowych mediów.

Przypisy