Dołącz do czytelników
Brak wyników

Jesienne wyzwania drogowe

Artykuł | 25 listopada 2016 |
0 409
Warszawa, 24 listopada 2016 – Każdego roku mówi się, że zima zaskakuje kierowców. Jednak z trudnymi warunkami atmosferycznymi musimy mierzyć się także jesienią. Mgła, deszcz czy gołoledź stanowią wyzwanie dla niejednego kierowcy, szczególnie początkującego, dla którego jest to pierwszy trudny sezon na drodze.
Warszawa, 24 listopada 2016 – Każdego roku mówi się, że zima zaskakuje kierowców. Jednak z trudnymi warunkami atmosferycznymi musimy mierzyć się także jesienią. Mgła, deszcz czy gołoledź stanowią wyzwanie dla niejednego kierowcy, szczególnie początkującego, dla którego jest to pierwszy trudny sezon na drodze.
Zachowanie ostrożności podczas jazdy autem to tylko jeden z nawyków, które każdy uczestnik ruchu drogowego powinien wypracować. To, jak poradzi sobie w trudnej sytuacji np. wpadając w poślizg, zależy zarówno od stanu i możliwości auta, opanowania za kierownicą, jak i tego jak przygotuje samochód do jazdy. Jakie czynności należy wykonać, by w trakcie jesiennych podróży nie stwarzać zagrożenia na drodze?
Zanim odpalisz silnik
Nie bez powodu wstępnym etapem w trakcie egzaminu na prawo jazdy jest sprawdzenie poziomu płynów eksploatacyjnych pojazdu. Prosta, regularna kontrola poziomu oleju pozwoli uniknąć poważnych uszkodzeń silnika. Uzupełniając olej warto zwrócić uwagę na najbardziej uniwersalny olej Shell Helix Ultra ECT C2/C3 0W-30, który zastępuje oleje o lepkości 5W-30 i 0W-30 i praktycznie może być stosowany na dolewki we wszystkich typach silników, w których jest wymagany olej low-Saps lub jest stosowany filtr cząstek stałych. Drugi najbardziej powszechny w klasie olejów 5W-40 to Shell Helix Ultra 5W-40. Oleje wytwarzane w Technologii Shell PurePlus są pozbawione większości zanieczyszczeń znajdujących się w ropie naftowej, co pozwala utrzymać wysokie parametry eksploatacyjne silnika.
Rozważając zakup i wymianę oleju warto zajrzeć do instrukcji samochodu, aby zapoznać się z rekomendacjami producenta. Pomocne w wyborze oleju będą także specjalne narzędzia takie jak Shell LubeMatch, dzięki któremu można precyzyjne dopasować olej do marki, modelu, rocznika i wersji posiadanego pojazdu. Należy pamiętać, że całkowita wymiana oleju powinna nastąpić co 15000 km.
Jesienią trzeba pamiętać o wymianie płynu do spryskiwaczy na zimowy. Wiele dostępnych na rynku produktów wskazuje skuteczność przy temperaturach do -20, a nawet -30 stopni. Dzięki temu pozwalają one na bezproblemowe usuwanie zabrudzeń czy oczyszczanie szyb nawet podczas siarczystych mrozów. Jeśli w zbiorniku nadal zalega płyn letni, należy go usunąć i dopiero wówczas dolać zimowego preparatu. Warto pamiętać, aby regularnie kontrolować jego poziom – w okresie jesienno-zimowym jego zużycie bywa zdecydowanie większe.
Opony
Zmiana opon z letnich na zimowe przy pierwszych przymrozkach to podstawa. Jednak przed każdą dłuższą podróżą ważne jest również sprawdzenie stanu opon, czy nie mają żadnych uszkodzeń, śladów przecięć lub deformacji. Istotny jest również poziom ciśnienia w oponach, które należy kontrolować co najmniej raz w miesiącu. Początkujący czy doświadczony kierowca może skorzystać z pomocy fachowej obsługi np. na stacji paliwowej Shell, a ci bardziej wprawieni mogą to zrobić samodzieln...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 drukowanych wydań magazynu Online Marketing
  • Dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej
  • Dostęp do czasopisma w wersji online
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych
  • ... i wiele więcej!
Sprawdź szczegóły

Przypisy