Jedź bezpieczniej, spalaj mniej!

Aktualności
Dobre nawyki i przestrzeganie kilku prostych zasad wystarczy by na jednym baku przejechać więcej kilometrów. Jednak wokół tego jak jeździć ekonomicznie narosło sporo mitów. Dlatego eksperci z Shell i Akademii Auto Świat postanowili je obalić oraz dać sprawdzone wskazówki jak robić to skutecznie.
Dobre nawyki i przestrzeganie kilku prostych zasad wystarczy by na jednym baku przejechać więcej kilometrów. Jednak wokół tego jak jeździć ekonomicznie narosło sporo mitów. Dlatego eksperci z Shell i Akademii Auto Świat postanowili je obalić oraz dać sprawdzone wskazówki jak robić to skutecznie.

5 najczęściej powielanych mitów o zużyciu paliwa oraz…

Mit nr 1: To, co wożę ze sobą w bagażniku nie ma wpływu na zużycie paliwa
Fakty: Każdy dodatkowy kilogram ma znaczenie! Dlatego zabieraj ze sobą tylko to, 
co potrzebne. Usuń z samochodu rzeczy, których nie używasz na co dzień, a które tylko zwiększają obciążenie pojazdu (np. torbę ze sprzętem sportowym, z której korzystasz raz w tygodniu).
Mit nr 2: Na jałowym biegu nie spalam paliwa
Fakty: Silnik pracujący na jałowym biegu nadal spala paliwo, a nie ma z tego realnych korzyści. Jeśli stoisz w korku lub czekasz na kogoś dłużej niż 10 sekund – wyłącz silnik.
Mit nr 3: Nie ma znaczenia jakie paliwo zatankuję
Fakty: Dostępne paliwa nie są jednakowe. Te lepsze są spalane wydajniej - dlatego chcąc ograniczyć zużycie, wybieraj paliwo dobrej jakości. Na przykład Shell V-Power Nitro+  dzięki Technologii Modyfikacji Tarcia pozwala efektywniej dostarczyć energię ze spalania paliwa do napędzania samochodu.
Mit 4: Na wyższym biegu spalam więcej
Fakty: Jest dokładnie na odwrót! Im wyższy bieg wykorzystujesz, tym mniejsze są obroty silnika a dzięki temu mniejsze  spalanie paliwa. Dlatego zmieniaj bieg na wyższy, jeśli nie wpływa to negatywnie na komfort jazdy.
Mit 5: Optymalnie napompowane koła wpływają tylko na bezpieczeństwo 
Fakty: Odpowiednie ciśnienie w oponach nie tylko zapewnia większe bezpieczeństwo, ale zmniejsza również tarcie, które stanowi dla samochodu naturalną barierę do pokonania. A mniejsze tarcie, to mniejsze zużycie paliwa. 

… kilka porad jak spalać mniej
Co jeszcze możesz zrobić, aby Twój samochód zużywał mniej paliwa? Po pierwsze, ważny jest odpowiedni dobór trasy i pory jazdy - jeśli tylko masz taką możliwość, unikaj jeżdżenia w godzinach szczytu lub wybieraj trasę, która pozwoli na bardziej płynną jazdę. Szybko zobaczysz wymierne korzyści w postaci mniejszego zużycia paliwa. Po drugie, dla Twojego bezpieczeństwa i komfortu, zwracaj uwagę na to, co dzieje się na drodze. Jedź tak, by optymalnie wykorzystać okoliczności. Jeśli zauważysz zmianę świateł na czerwone, zacznij zwalniać, by uniknąć gwałtownego hamowania. Jeśli przed Tobą jest wzniesienie – przyśpiesz przed nim. Płynniejsza jazda, to mniejsze zużycie paliwa. 
Po trzecie - zadbaj o silnik. Regularne przeglądy i ko...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 drukowanych wydań magazynu Online Marketing
  • Dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej
  • Dostęp do czasopisma w wersji online
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych
  • ... i wiele więcej!
Sprawdź szczegóły

Przypisy