Jaki content przemawia do Generacji Z, Millenialsów, Pokolenia X i Baby Boomers? [RAPORT]

Otwarty dostęp

Na jakich platformach najwięcej czasu spędzają polscy internauci? Jak różnice pokoleniowe wpływają na wybór formatów treści? Na te, i inne pytania odpowiada raport Marketing generacyjny.

Czy dziś wiek ma jeszcze znaczenie w planowaniu działań marketingowych? 

Agencja Kohai postanowiła to sprawdzić, przeprowadzając badanie na reprezentatywnej grupie polskich internautów. Powstały raport Marketing Generacyjny. Jaki content trafia do Generacji Z, Millenialsów, Pokolenia X i Baby Boomersów odpowiada na pytanie, w jaki sposób korzystają oni z Internetu i czy różnią się między sobą pod tym względem. Nadrzędnym celem badania było znalezienie odpowiedzi na pytanie, jaki content do nich przemawia. 

Im młodsza grupa wiekowa, tym większe przytłoczenie nadmiarem informacji

Przedstawiciele Generacji Z, Millenialsów, Pokolenia X i Baby Boomers w wielu kwestiach dotyczących korzystania z Internetu są ze sobą zgodni. Korzystanie z sieci dla większości z nich jest nieodłącznym elementem dnia, choć im młodsza grupa, tym w Internecie spędza zdecydowanie więcej czasu. W przypadku osób z Pokolenia Z można mówić o nieustannym byciu online - być może właśnie ilość czasu spędzanego w sieci sprawia, że przedstawiciele wszystkich grup czują się przytłoczeni ilością informacji. Im młodsza grupa, tym dyskomfort jest większy. 

Pokolenie Z

Zetki w sieci poszukują głównie rozrywki. Warto więc postawić na kreatywność i komunikację w social mediach (Facebook, Instagram, TikTok). To właśnie z mediów społecznościowych czerpią oni wiedzę o świecie i właśnie tam spędzają większość swojego czasu online. Komunikują się przede wszystkim przez komunikatory online (Messenger, Snapchat). Najbardziej atrakcyjną formą contentu zdaniem Pokolenia Z jest video.  

Millenialsi 

Chętnie korzystają z Facebooka, przy czym większość z nich nie ma konta na Instagramie i TikToku.   Millenialsi chętnie odwiedzają za to serwisy informacyjne, zwłaszcza WP. Nie do końca przemawiają do nich podcasty, za to zdecydowanie częściej czytają artykuły, zwłaszcza o charakterze edukacyjnym. Najczęściej spośród wszystkich grup przeglądają też blogi internetowe. Co więcej, ¼ z nich rozwiązuje w sieci quizy.

Pokolenie X 

Zdecydowanie rzadziej odwiedzają Instagram czy YouTube, choć blisko ⅔ z nich chętnie ogląda materiały wideo. Najbardziej przemawia do nich content pisany.  77% przedstawicieli Pokolenia X spędza czas w sieci na czytaniu wiadomości, a 74% z nich korzysta z platform sprzedażowych. Spore znaczenie mają dla nich opinie innych internautów i liczą się z nimi najbardziej spośród przedstawicieli innych grup. 

Baby Boomers 

Największą popularnością cieszy się wśród nich Facebook, chętnie korzystają z Allegro i strony Google (najwyższy odsetek spośród innych grup). Jeśli więc chcesz mieć pewność, że trafią na Twoją ofertę, warto zadbać chociażby o pozycjonowanie czy kampanie płatne. Blisko ⅓ osób z Pokolenia Baby Boomers czyta artykuły naukowe 63 i ogląda galerie zdjęć. Ta grupa najchętniej spośród wszystkich rozwiązuje quizy online. Na podcasty natomiast stawia nawet co piąta osoba z tego pokolenia.  

Przeprowadzone badanie potwierdziło trend, o którym mówi się od jakiegoś czasu, tj. preferencję wideo wśród młodszych grup internautów i odejście od contentu pisanego. Nadal jednak artykuły czy blogi cieszą się dużą popularnością, zwłaszcza wśród Millenialsów i Baby Boomersów. Rozrywki w sieci poszukuje większość osób, niezależnie od wieku. Zdobywanie czy też poszukiwanie wiedzy jest celem istotnym, ale nie nadrzędnym.   

Bezpłatny RAPORT można pobrać tutaj
 

 

Przypisy