IAB/PwC AdEx: wzrost wydatków na reklamę online w Polsce o ponad 20%

Aktualności
Według badania AdEx – realizowanego przez PwC na zlecenie Związku Pracodawców Branży Internetowej IAB Polska – w trzecim kwartale 2015 roku wydatki na reklamę online w Polsce wzrosły o 20,4%. W pierwszych trzech kwartałach rynek komunikacji cyfrowej osiągnął dzięki temu wartość 2,19 mld złotych. Obserwowane trendy wskazują na to, że na koniec roku przekroczona została granica 3 mld zł.

Według badania AdEx – realizowanego przez PwC na zlecenie Związku Pracodawców Branży Internetowej IAB Polska – w trzecim kwartale 2015 roku wydatki na reklamę online w Polsce wzrosły o 20,4%. W pierwszych trzech kwartałach rynek komunikacji cyfrowej osiągnął dzięki temu wartość 2,19 mld złotych. Obserwowane trendy wskazują na to, że na koniec roku przekroczona została granica 3 mld zł.

POLECAMY

„Tak duża dynamika wzrostu dowodzi, że reklamodawcy coraz bardziej doceniają efektywność i potencjał interaktywnego kanału komunikacji. Jest to naturalne, przecież internet staje się podstawowym kanałem pozyskiwania informacji, rozrywki, komunikacji. Skoro użytkownicy spędzają coraz więcej czasu korzystając z internetu, reklamodawcy właśnie tutaj chcą do nich dotrzeć ze swoimi przekazami reklamowymi.”, wyjaśnia Włodzimierz Schmidt, Prezes Zarządu IAB Polska.

POBIERZ INFOGRAFIKĘ

Od stycznia do września 2015 roku dynamika wzrostu wartości reklamy cyfrowej wciąż rosła, osiągając w kolejnych kwartałach coraz wyższy indeks: +13%, +17% oraz +20%. Cały ten okres zamknął się dynamiką na poziomie +17,1%, co oznacza pozyskanie dodatkowych 319 mln zł względem porównywalnego okresu roku wcześniejszego. Jeśli roczna fala badania potwierdzi, że czwarty kwartał zakończył się dynamiką na poziomie powyżej 10%, oznaczać to będzie że w 2015 roku przekroczona została rekordowa wartość 3 mld zł. Biorąc pod uwagę obserwowane trendy oraz pozytywne opinie dochodzące z rynku, wartość ta mogła osiągnąć nawet 3,1 mld zł. Wyniki roczne poznamy najpóźniej w kwietniu.

Ranking poszczególnych formatów w cyfrowym torcie reklamowym pozostaje bez zmian. Nadal obserwowany jest wzrost znaczenia reklamy graficznej, która zwiększyła swą wartość o 27% a udział o prawie 4 punkty procentowe. Duży wpływ na tempo rozwojowe tego formatu ma wideo online z dynamiką na poziomie 24% oraz reklama w social media, której wartość wzrosła o 94%. Pozostałe formaty także zanotowały wzrosty, oprócz e-mail marketingu, który wyhamował zmniejszając swą wartość o około 8 mln względem porównywalnego okresu roku wcześniejszego. Dwucyfrowy wzrost zanotował marketing w wyszukiwarkach (+12%), zaś ogłoszenia zanotowały indeks na poziomie +11%. Warto także zwrócić uwagę na utrzymującą się wysoką trzycyfrową dynamikę wydatków reklamowych w urządzeniach mobilnych, która wzrosła o 252% i pozyskała prawie 14% tortu reklamowego online.

Biorąc pod uwagę strukturę branżową, nie uległa ona znacznej zmianie. Najwięcej wydały: motoryzacja (20% udziału), finanse (11%) i ex aequo nieruchomości oraz handel (9%). Największą dynamikę wzrostu odnotowały kategorie „media, książki, CD i DVD” oraz „napoje i alkohole”.

O badaniu

IAB AdEx jest cyklicznym badaniem służącym do mierzenia wydatków na reklamę internetową. Projekt realizuje IAB Polska wspólnie z PwC od 2007 roku, a jego wyniki stały się standardem rynkowym i są bazą dla innych analiz dotyczących wydatków reklamowych.

W badaniu biorą udział wszystkie wiodące firmy internetowe, jednak wyniki nie wyczerpują pełni wydatków reklamowych w internecie ze względu na duże zróżnicowanie i mnogość małych oraz średnich podmiotów na rynku. W badaniu uwzględniono przychody: Ad!vice, Aegis Media, Agora, Goldba...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 drukowanych wydań magazynu Online Marketing
  • Dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej
  • Dostęp do czasopisma w wersji online
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych
  • ... i wiele więcej!
Sprawdź szczegóły

Przypisy