Dołącz do czytelników
Brak wyników

Gemius: Yandex świętuje 17-lecie [analiza]

Artykuł | 26 września 2014 |
0 439
Największa wyszukiwarka w Rosji ma już 17 lat. Korzystają z niej nie tylko Rosjanie, ale również internauci z innych krajów. Czy strona Yandex.ru jest popularna w Polsce? 

Największa wyszukiwarka w Rosji ma już 17 lat. Korzystają z niej nie tylko Rosjanie, ale również internauci z innych krajów. Czy strona Yandex.ru jest popularna w Polsce? 

POLECAMY

W 1997 roku dwóch kolegów ze szkolnej ławy założyło wyszukiwarkę internetową. Obecnie Yandex jest największą wyszukiwarką w Rosji, która przez 17 lat funkcjonowania zyskała wielu fanów nie tylko wśród Rosjan. A ilu polskich internautów z niej korzysta? Gemius postanowił sprawdzić, jakim zainteresowaniem strona Yandex.ru cieszyła się wśród polskich użytkowników sieci na przestrzeni pięciu lat (dane z czerwca 2010, 2011, 2012, 2013 i 2014 roku)

W Polsce Yandex.ru jest niszową wyszukiwarką

Analiza pokazuje, że w Polsce rośnie popularność rosyjskiej wyszukiwarki. W czerwcu 2014 roku korzystało z niej 3,4 proc. użytkowników sieci (610 tys.). Jest to dwa razy więcej niż rok wcześniej w analogicznym okresie (czerwiec 2013 roku). Wtedy ten odsetek wynosił 1,7 proc. We wcześniejszych latach stronę Yandex.ru odwiedzało jeszcze mniej internautów – 0,8 proc. (czerwiec 2012 roku), 1 proc. (czerwiec 2011 roku) i 0,5 proc (czerwiec 2010 roku).

Trend wzrostowy tłumaczy Jadwiga Rogoża, analityczka zajmująca się tematyką rosyjską w Ośrodku Studiów Wschodnich.

– W Polsce przebywa sporo osób rosyjskojęzycznych lub doskonale znających ten język, z Ukrainy, Białorusi czy samej Rosji. Poza gastarbeiterami są to studenci, naukowcy, pracownicy organizacji pozarządowych, w tym spora grupa Białorusinów "na uchodźstwie". Z kolei coraz liczniejszych studentów z Rosji, Polska przyciąga wysokim poziomem nauki i przystępnym czesnym – komentuje.

Jak zauważa, obecność osób rosyjskojęzycznych w Polsce i Europie ilustruje nasilający się trend emigracyjny. – Emigracja z Rosji rośnie i obejmuje w szczególności przedstawicieli klasy średniej, rozczarowanych lub przerażonych polityką Kremla. Co prawda, najczęściej kierują się na Zachód lub do państw bałtyckich i Kijowa, ale jakaś część, zwłaszcza najmłodszych, zatrzymuje się u nas – tłumaczy analityczka OSW.

Rosjanie zwykle wybierają rodzimą wyszukiwarkę

Analitycy Gemiusa przyjrzeli się również danym z czerwca 2014 roku dotyczącym tych krajów europejskich, dla których prowadzone są badania. Okazuje się, że strona Yande...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 drukowanych wydań magazynu Online Marketing
  • Dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej
  • Dostęp do czasopisma w wersji online
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych
  • ... i wiele więcej!
Sprawdź szczegóły

Przypisy