Dołącz do czytelników
Brak wyników

Gemius: ulubione strony rosyjskich internautów [analiza]

Artykuł | 1 października 2014 |
165
Google, Facebook, YouTube, Onet i Allegro to najpopularniejsze strony WWW wśród polskich internautów. A co przeglądają użytkownicy sieci w Rosji? Odpowiedź na to pytanie ma firma Gemius.

Google, Facebook, YouTube, Onet i Allegro to najpopularniejsze strony WWW wśród polskich internautów. A co przeglądają użytkownicy sieci w Rosji? Odpowiedź na to pytanie ma firma Gemius.

W Rosji niepodzielnie króluje wyszukiwarka Yandex, z której korzysta ośmiu na dziesięciu użytkowników runetu (57,1 mln). Zainteresowaniem podobnej liczby internautów cieszy się rosyjska wyszukiwarka, którą można znaleźć pod adresem Mail.ru (56,3 mln). Rok temu także obie te wyszukiwarki odwiedzało ponad 80 proc. użytkowników runetu (odpowiednio 52,1 mln i 50,1 mln). Jednak na znaczeniu zyskuje też amerykański konkurent, który cieszy się największym wzrostem popularności wśród. O ile jeszcze w czerwcu 2013 roku z wyszukiwarki Google korzystało pięciu na dziesięciu Rosjan podłączonych do sieci (34,5 mln), to obecnie już niemal siedmiu na dziesięciu (46,5 mln).

Sytuację tę wyjaśnia Jadwiga Rogoża, analityczka z Ośrodka Studiów Wschodnich specjalizująca się w polityce rosyjskiej: – Przez lata rosyjscy internauci wybierali rodzime portale i serwisy, gdyż prezentowały one wysoki poziom technologiczny i były dostosowane do potrzeb oraz zainteresowań użytkowników sieci w Rosji – komentuje. – Jednak presja władz na rosyjski Internet dotyczy także najpopularniejszych portali. Neutralne VKontakte zostało przejęte przez lojalne wobec władz podmioty, a jego twórca Paweł Durow został zwolniony z posady dyrektora generalnego. Ponadto wymuszono zmianę algorytmów wyszukiwarki Yandex, a także dymisję jej szefa i założyciela Arkadija Wołoża. To upolitycznienie sieci może skłaniać część „świadomych” internautów do wyboru serwisów niepodlegających cenzurze – zaznacza Jadwiga Rogoża..

Rosyjskojęzyczna społeczność kontaktuje się w swoim gronie

Odwrotna sytuacja występuje przy porównaniu liczby osób odwiedzających portale społecznościowe, które znalazły się w zestawieniu. Podczas gdy ameryk...

Dalsza część jest dostępna dla użytkowników z wykupionym planem

Przypisy