Finanse – dzielą czy łączą polskie pary?

Aktualności
Dogadanie się partnerów w kwestii wspólnych wydatków nie jest rzeczą łatwą. W polskich domach rzadko się rozmawia o pieniądzach, za to łatwo idzie się o nie pokłócić. Dlatego, aby uniknąć nieporozumień już na samym początku wspólnego życia warto ustalić reguły zarządzania domowym budżetem. Z danych ekspertów wynika, że niemal 60 proc. ankietowanych zarządza domowymi finansami wspólnie z partnerem, a blisko 33 proc. razem spłaca zobowiązania finansowe w postaci kredytu lub pożyczki.

Happy together

POLECAMY

Polacy chcą się czuć bezpiecznie pod względem finansów, dlatego coraz częściej rozmawiają z partnerem lub partnerką na temat wspólnych wydatków. Jeśli jedna z osób w związku jest rozrzutna, a druga chce oszczędzać to kwestia zarządzania domowym budżetem nie jest rzeczą łatwą. Opracowanie zasad finansowego „współżycia” wymaga od obu partnerów dużej elastyczności, wyrozumiałości i nauczenia się patrzenia z zupełnie innej perspektywy. Z raportu przygotowanego przez Maison & Partners wynika, że prawie 60% ankietowanyc, pomiędzy 18 a 35 rokiem życia zarządza domowymi finansami wspólnie ze swoim partnerem. Jednak, aż 40% z nich równocześnie przyznało, że posiada też własne pieniądze, którymi dysponuje według uznania. Za całkowitą niezależnością finansową, bez ingerencji bliskiej osoby, opowiada się 18% badanych.  

                             

Kłopotliwy dług

 Wspólne zobowiązania finansowe w postaci kredytu lub pożyczki ma 33% par więcej. W większość z nich spłaca je po równo, ale niemal w co trzecim związku zajmuje się tym tylko jedna osoba. W 16 % przypadków zdarza się, że jeden partner lub współmałżonek dokłada więcej.Tylko 7% respondentów przyznaje się do ustawowej rozdzielczości majątkowej. Polacy w większości są skłonni wybaczyć finansowe przewinienia, ale nie w przypadku wzięcia pożyczki lub kredytu bez wiedzy drugiej strony. To właśnie zbyt duże wydatki finansowe, zaciągnięcie pożyczki lub kredyt oraz nietrzymanie swoich zobowiązań podatkowych są głównym powodem kłótni pomiędzy partnerami. Z danych KRD wynika, że problem ze spłatą zobowiązań ma ponad 2, 47 mln osób, których zaległości sięgają łącznie 44,2 mld zł. To tak zwani klienci podwyższonego ryzyka. Jednocześnie 68 % respondentów będących w małżeństwach byłoby skłonnych wziąć kredyt na sfinansowanie biznesu drugiej połówki. Wśród osób pozostających w związkach partnerskich odsetek ten wyniósł 60 %.

Kredyt hipoteczny lub gotówkowy możemy zaciągnąć razem, nawet bez zawierania związku małżeńskiego. Dla banków najważniejsza jest zdolność kredytowa jaką wspólnie będą mieli przyszli kredytobiorcy oraz historia kredytowa każdego z osobna. Oprócz tego, para może szybciej zebrać odpowiednią kwotę potrzebną do uzyskania wkładu własnego. Należy pamiętać, że osoby wspólnie decydujące się na kredyt razem ponoszą odpowiedzialność za dług oraz odpowiadają solidarnie całym swoim osobistym majątkiem – komentuje Michał Papliński, Country Manager w TWINO (właściciel netcredit.pl i incredit.pl).

­Sekrety i kłamstwa

Często partnerzy zatajają wysokość dochodów i wydatki. Jak podaje w swoich regularnych raportach Główny Urząd Statystyczny, kobiety w Polsce wciąż zarabiają relatywnie mniej od mężczyzn. W związku z powyższym, mogą czuć się mniej dowartościowane niż mężczyźni, z uwagi na wnoszenie do domowego budżetu mniejszej ilości środków. Średnie pensje mężczyzn na tych samych stanowiskach na ogół są wyższe niż kobiet. Według danych resortu pracy tzw. luka płacowa sięga średnio 700 zł.  Jest też i druga strona medalu. Ze statystyk MarketWatch wynika, że blisko 38% zamężnych kobiet w USA zarabia więcej niż ich mężowie. Okazuje się, że pary, w których to kobieta ma wyższe wynagrodzenie, często mają problem z tym faktem. Deklarowana pensja żony jest zaniżana średnio o 1,5pkt. w stosunku do rzeczywistego poziomu. Z kolei deklarowana pensja męża jest z reguły wyższa o 2,9% niż w rzeczywistości. Co znamienne, w tych małżeństwach, w których to mąż zarabia więcej do zaniżania różnicy w wynagrodzeniach nie dochodzi. Zdaniem psychologów kluczowa jest tutaj męska emocjonalność oraz wciąż mocno obecny archetyp mężczyzny – żywiciela rodziny. Aby uniknąć nieporozumień warto rozmowę o finansach przeprowadzić jak najwcześniej i zadecydować o sposobie prowadzenia domowego budżetu. Ekonomiści wyróżniają kilka modeli zarządzania finansami w związku. W model kubańskim obowiązuje wspólne zarządzanie finansami, a dochody obydwu...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 drukowanych wydań magazynu Online Marketing
  • Dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej
  • Dostęp do czasopisma w wersji online
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych
  • ... i wiele więcej!
Sprawdź szczegóły

Przypisy