Eksperci Bluerank stworzyli algorytm pozwalający na efektywny pomiar oddziaływania offline na zachowanie online

Nowości z branży

Jak zmierzyć wpływ działań reklamowych w internecie na zakupy klientów w lokalnych sklepach? Jak sprawdzić, czy kampania telewizyjna ma przełożenie na ruch na stronie? Która reklama i który kanał komunikacji offline jest najbardziej skuteczny? Nowy algorytm od Bluerank precyzyjnie na te pytania odpowiada.

Marketingowcy z całego świata próbowali już wielu rozwiązań mających na celu zmierzenie oddziaływania offline na zachowanie online. W większości opierały się one na powiązaniu aktywności użytkownika online – na przykład, gdy podczas pracy wchodzi na stronę, używając komputera  – z tym, co dzieje się poza internetem lub w mobile’u. Mieliśmy już etap beaconów, aktualne testowane są rozwiązania, wykorzystujące darmowe wifi lub aplikacje na urządzenia przenośne. Google bada też wykorzystanie danych o lokalizacji urządzeń (już niedługo takie raporty mają pojawić się w polskiej wersji Google Analytics). Jednak z uwagi na brak stuprocentowej pewności w rozpoznawaniu użytkowników, rozwiązania te często nie są wystarczająco skuteczne.

POLECAMY

Zespół Marketing Analytics w Bluerank postanowił przeanalizować ten problem z innej strony, odpowiadając na pytanie w jaki sposób aktywności zasięgowe – nieprzynoszące użytkowników bezpośrednio na stronę internetową – wpływają na ruch i sprzedaż w sklepie.

Nowy algorytm, nazwany atrybucją zasięgu, korzystając z teorii szeregów czasowych, oblicza ruch bazowy oraz ocenia odchylenia od tego ruchu w czasie po emisji reklam. Jak to wygląda krok po kroku?

1.            Wyznacza się liczbę sesji zgodną z dziennym trendem. Innymi słowy – ile sesji uzyskano bez badanych reklam zasięgowych.

2.            Sprawdza się kiedy nastąpiły emisje reklam (im dokładniejsze dane, tym lepiej).

3.            Nadwyżki w liczbie sesji, w określonym czasie od emisji, przypisuje się do reklamy.

4.            Jeśli w danym okresie wystąpiło kilka reklam, to wpływ na liczbę sesji dzieli się sprawiedliwie, korzystając z dobrodziejstw regresji i innych matematycznych cudów.

W rezultacie określa się, ile dodatkowych sesji lub jaka dodatkowa sprzedaż nastąpiła w określonym czasie po emisji reklamy.

Mimo swojej prostoty, algorytm ten jest niezwykle skuteczny i funkcjonalny. Można go użyć na przykład w czasie badania skuteczności reklam telewizyjnych. Dzięki temu jesteśmy w stanie obliczyć wpływ konkretnej emisji reklamy z określonego kanału na wzrost zainteresowania sklepem.

Możemy też porównywać poszczególne kanały między sobą oraz oszacować bezpośrednie korzyści z emisji – np. określić koszt każdej dodatkowej sesji tuż po wyświetleniu reklamy lub badać jej wpływ na dzienne, tygodniowe i miesięczne anomalie aktywności na stronie.

Oprócz reklam telewizyjnych, algorytm dobrze sprawdza się w badaniu wpływu reklam radiowych oraz w ocenie skuteczności krótkich i intensywnych kampanii display, w których liczy się promocja wizerunku marki, a niekoniecznie nakłanianie użytkowników do kliknięcia w banner.

Atrybucja zasięgu wkrótce  jako jeden z raportów znajdzie się w Blueattribution – autorskim narzędziu oferowa...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 drukowanych wydań magazynu Online Marketing
  • Dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej
  • Dostęp do czasopisma w wersji online
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych
  • ... i wiele więcej!
Sprawdź szczegóły

Przypisy