Do 2020 roku 30% wyszukiwań w sieci zakończy się bez użycia ekranu. Dlaczego? Według Gartnera obsłużymy je za pomocą sesji głosowych.

Aktualności
Taką predykcję w najnowszym raporcie Top Strategic Predictions for 2017 and Beyond: Surviving the Storm Winds of Digital Disruption przedstawił Gartner. Na polskim rynku to na razie pieśń przyszłości, ale interakcje głosowe i tekstowe szczególnie w kontaktach na linii klient-firma będą się zmieniać.

Taką predykcję w najnowszym raporcie Top Strategic Predictions for 2017 and Beyond: Surviving the Storm Winds of Digital Disruption przedstawił Gartner. Na polskim rynku to na razie pieśń przyszłości, ale interakcje głosowe i tekstowe szczególnie w kontaktach na linii klient-firma będą się zmieniać.

POLECAMY

Według specjalistów, firmy już zaczynają odczuwać potrzebę inwestowania w zaawansowane narzędzia do obsługi głosowej. Rośnie zainteresowanie video i systemami zbierającymi informacje o działaniach klientów z wielu źródeł, tak aby odbieranie wszystkich interakcji odbywało się w jednym miejscu.

Człowiek czy maszyna?

Jest o co walczyć, bo zgodnie z prognozami Gartnera nowe zasady pozycjonowania SEO promujące strony internetowe z opcją systemów marketingowych dostosowanych do głosu pozwolą wygenerować nawet 250 mln dolarów rocznie. Specjaliści prognozują również, że rozpoznanie i synteza mowy osiągną punkt, w którym trudne stanie się rozróżnienie pomiędzy ludzkimi operatorami a maszynami. Te drugie coraz częściej będą nam towarzyszyć zarówno w procesach zakupowych, załatwianiu spraw np. w bankach, kontaktach służbowych, jak i codziennej pracy. Nie oznacza to jednak końca jednego centralnego kanału, jakim jest interakcja z prawdziwym asystentem, za to płynne przechodzenie z jednego w drugi.

U nas wciąż rządzi „telemarketer”?

Przytoczone dane dotyczą głównie rynku amerykańskiego, jeżeli spojrzeć na polskie realia sytuacja wygląda nieco inaczej. „Interakcje głosowe” w kontaktach z klientem kojarzą się raczej z nękaniem telefonami losowo wybranych klientów. Z drugiej strony branża notuje rozwój nieprzerwanie od drugiej połowy lat 90 a contact center, to wciąż najpopularniejszy i najchętniej wybierany przez firmy sposób na kontakt z klientem. Skąd wynika tak ogromna różnica w postrzeganiu wartości jaką jest kontakt głosowy?

Jak wyjaśnia Paweł Pierścionek, Chief Technical Officer z firmy Cludo, dostarczającej rozwiązania wspierające zarządzanie contact center - Polskie firmy korzystają z przestarzałych systemów, które nie są w stanie sprostać wymaganiom współczesnego, a zwłaszcza młodego i „zdigitalizowanego” klienta, do którego z pewnością nie trafi losowo wybrana rozmowa na temat sprzedaży np. poduszek leczniczych czy garnków, za to potrzebuje kontynuacji oferty, którą wcześniej przeglądał w Sieci. System musi być więc wyposażony w inteligentny router kierujący interakcjami z wielu kanałów kontaktu: głos, video, email, czat, Facebook, tak aby kontakt nie urywał się tylko na jednym z jego etapów – wyjaśnia ekspert.

Warto zastanowić się nad faktem, że dla większości polskich przedsiębiorców narzędziem pierwszego wyboru jest właśnie contact center, pozostałe kanały pełnią raczej rolę uzupełnienia. Dlaczego? Bo na polskim rynku wciąż brakuje kompleksowych rozwiązań, które łączą w sobie wszystkie funkcjonalności i pozwalają na spięcie komunikacji z poszczególnych kanałów w jednym miejscu.

Chmury nie takie straszne, jak je malują

Takie możliwości dają rozwiązania chmurowe, dostarczane w modelu CCaaS. Co prawda przejście w nowy wymiar interakcji z klientem wymaga inwestycji, jednak wbrew pozorom mogą być one stosunkowo niewielkie, ponieważ rozwiązania na zasadzie CCaaS, nie...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 drukowanych wydań magazynu Online Marketing
  • Dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej
  • Dostęp do czasopisma w wersji online
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych
  • ... i wiele więcej!
Sprawdź szczegóły

Przypisy