Dania digitalizuje się nad Wisłą

Aktualności
Komisja Europejska opublikowała wyniki badań w ramach Indeksu Gospodarki Cyfrowej i Społeczeństwa Cyfrowego (DESI). Uwagę skupia fakt, że Polska wypada słabo na tle innych krajów, a do prowadzącej w rankingu Danii traci naprawdę sporo. Mało kto jednak wie, że cyfryzacja lidera odbywa się… właśnie w Warszawie!

Indeks Gospodarki Cyfrowej i Społeczeństwa Cyfrowego (DESI) mierzy postęp państw członkowskich w kierunku gospodarki cyfrowej i społeczeństwa cyfrowego. Ocenie podlegają takie czynniki jak: łączność, kapitał ludzki, korzystanie z usług internetowych, integracja technologii cyfrowych oraz cyfrowe usługi publiczne. O ile nasza administracja nie ma się czym pochwalić, bo zajmujemy 24. miejsce na 28 państw, to nasi programiści – owszem. To właśnie nad Wisłą ma swoją siedzibę firma KMD, która przyczyniła się do sukcesu Duńczyków w dziedzinie cyfryzacji.

POLECAMY

Polscy programiści współtworzą sukces Danii w cyfryzacji

Przez systemy KMD przechodzi 25% duńskiego PKB. Wypłaty świadczeń socjalnych – od urlopów macierzyńskich po emerytury, zapisy dzieci do żłobków, przedszkoli i szkół, obsługa wyborów, począwszy od samorządowych po unijne – to tylko niektóre z obszarów, których cyfryzacją zajmują się pracownicy warszawskiego oddziału KMD. Nie jest przesadą stwierdzenie, że polscy programiści poprzez swoją pracę towarzyszą Duńczykom od narodzin do śmierci. Przez ich programy przechodzą świadczenia dla dzieci, a także zasiłek związany z pochówkiem.

Dariusz Kubacki pierwszym managerem spoza Danii

Skandynawska firma jest największym dostawcą usług IT w Danii, a od 2015 roku ma swoją siedzibę również w Polsce. Początkowo za rozwój biura KMD w stolicy odpowiadał Jens Brinksten, któremu udało się stworzyć atrakcyjne miejsce pracy dla wielu programistów. Wejście skandynawskiego lidera do Polski wiązało się ze strumieniem wiedzy i pracą w oparciu o nowoczesne technologie. Polscy specjaliści pokazali się Duńczykom z jak najlepszej strony, bo już po 2 latach działalności warszawskie biuro stało się równorzędnym graczem w grupie. Potwierdzeniem rosnącej roli polskiego oddziału jest powołanie Dariusza Kubackiego na stanowisko Vice Presidenta w globalnej strukturze i powierzenie mu odpowiedzialności za jeden z najbardziej strategicznych pionów biznesowych. Polak jest pierwszym managerem spoza Danii, który wszedł do zarządu KMD Group.

W projektach prowadzonych dla duńskiego sektora publicznego KMD stawia na najnowsze technologie, mówi Marcin Moskwa, Head of Development w KMD. Nowe produkty oferowane przez firmę rozwijane są w środowisku chmurowym Microsoft Azure, co pozwala istotnie skrócić czas wdrażania i adaptacji nowych rozwiązań oraz znacznie szybciej reagować na zmieniające się potrzeby użytkowników. Stosowane w produktach KMD technologie, takie jak: uczenie maszynowe z wykorzystaniem dużych zbiorów danych, projektowanie responsywne oraz rozpoznawanie mowy powodują, że interakcja obywateli z urzędem przez systemy informatyczne staje się coraz łatwiejsza i bardziej naturalna. Urząd jest dostępny z dowolnego miejsca i dowolnego urządzenia, a sprawy obywateli są obsługiwane w najbardziej efektywny sposób – zarówno pod kątem podejmowanych działań, jak i czasu obsługi, – podsumowuje Marcin Moskwa.

Innowacyjne projekty to nie wszystko czym wyróżnia się nordycka firma na polskim rynku. Wraz z nią do Polski wdrażana jest kultura pracy, a tej możemy Skandyna...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 drukowanych wydań magazynu Online Marketing
  • Dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej
  • Dostęp do czasopisma w wersji online
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych
  • ... i wiele więcej!
Sprawdź szczegóły

Przypisy