Czy Polacy płacą za miłość?

Aktualności
Mówi się, że miłość jest bezcenna. Czy na pewno? Wyniki wielu badań pokazują, że każdy, kto chce ją zdobyć i utrzymać, musi liczyć się z wydatkami, które pomagają osiągnąć wymarzony cel – kochania i bycia kochanym. Co więcej, wcale nie są to małe wydatki. Jak wynika z danych zawartych w raporcie „Ile kosztuje miłość w Polsce” platformy do obniżania i opłacania rachunków MAM, przeciętny Polak będący w związku wydaje na wspólne przyjemności z partnerką lub partnerem około 300 złotych miesięcznie. Na świętowanie rocznicy i kupno prezentów jest w stanie wydać po około 200 złotych. Gdy natomiast zabiega o miłość, na jej poszukiwanie przy użyciu portali internetowych wydaje średnio nawet 147 złotych, choć zwykle najpierw próbuje skorzystać z bezpłatnych opcji. Jak zatem dokładnie kształtują się wydatki na miłość w Polsce?

Gdy brak nam miłości

POLECAMY

Biura matrymonialne, choć nadal istnieją, zostały w dużym stopniu wyparte przez portale i aplikacje randkowe. W internecie można oczywiście znaleźć wiele stron oceniających te aktualnie dostępne. Wśród najlepiej ocenianych znajdują się m.in.: Sympatia.pl, eDarling.pl, Be2.pl, Badoo.pl oraz Tinder. Większość rynkowych rozwiązań technologicznych do poszukiwania „drugiej połówki” oprócz wersji bezpłatnych, które dają dostęp do ograniczonych funkcjonalności, posiada też płatne subskrypcje w różnych opcjach, otwierających drzwi do wielu możliwości. Ich koszty to zwykle od kilkudziesięciu do nawet kilkuset złotych miesięcznie, w zależności od zakresu funkcjonalności. Ile jednak Polacy chcą realnie przeznaczać na ten właśnie cel?

Z przebadanej przez platformę MAM grupy ponad 1000 Polaków niemal 23% korzystało lub korzysta z portali randkowych. Najwięcej poszukujących miłości nie jest jednak skorych do wydawania na ten cel zbyt dużych kwot. Najcześciej są w stanie przeznaczyć mniej niż 100 zł – tak deklaruje niemal 25%, ale odpowiednio ponad 13% oraz ponad 12% może wydać od 100 do 200 złotych oraz od 200 do 400 złotych. Zdarzają się jednak i tacy, którzy za zdobycie miłości przez internet chcą zapłacić znacznie więcej, bo nawet ponad 800 złotych. Można by zatem sądzić, że na poszukiwanie prawdziwego uczucia jesteśmy w stanie przeznaczyć wiele, choć jak wynika z danych, nie aż tak wiele. Być może Polacy jako użytkownicy podchodzą do portali i aplikacji randkowych z dystansem i nie do końca wierzą w ich skuteczność, ponieważ ponad 39% korzysta tylko z bezpłatnych rozwiązań.

Gdy chcemy celebrować uczucie

Według danych zawartych w raporcie przygotowanym przez platformę MAM „Ile kosztuje miłość w Polsce” na wspólne przyjemności w związku przeciętny Polak wydaje średnio około 300 złotych. Rozumiane są one zwykle jako: wyjście do kina lub teatru, restauracji, drobne upominki czy wspólne wyjazdy. Jak wynika z danych, to mężczyźni są bardziej skłonni, by częściej wydawać nawet wyższe kwoty na ten cel niż przedstawicielki płci pięknej. I choć to zwykle kobiety pamiętają o różnych okazjach i uchodzą za bardziej romantyczne, to jednak ze względu na przyjęty tradycyjny model związku to panowie częściej ponoszą koszty związane ze wspólnymi wyjściami.

W przypadku świętowania rocznic Polacy są mniej rozrzutni – koszty, jakie są skłonni ponieść na ten cel, wynoszą średnio około 200 złotych. Chęć wydania takich kwot wykazują obie płci, choć panowie częściej niż panie są w stanie ponieść w związku z obchodzeniem rocznic znacznie wyższe koszty, sięgające od 500 do nawet 2000 złotych. Zaskakujące jest jednak to, że niemal 11% badanych w ogóle nie wydaje pieniędzy na celebrowanie tego typu okazji.

Na prezenty z okazji urodzin czy świąt, takich jak Boże Narodzenie albo walentynki, Polacy również wydają średnio 200 złotych. Hojność niektórych partnerów może jednak zaskoczyć, ponieważ, jak wynika z danych zawartych w raporcie, zdarzają się tacy, którzy na upominki są w stanie wydać nawet powyżej 3000 złotych. Mają też oni jednak swoje przeciwieństwa, czyli osoby, które nie chcą przeznaczać na ten cel żadnych środków. I takich jest całkiem sporo...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 drukowanych wydań magazynu Online Marketing
  • Dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej
  • Dostęp do czasopisma w wersji online
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych
  • ... i wiele więcej!
Sprawdź szczegóły

Przypisy