Co warto wiedzieć o oleju silnikowym?

Aktualności
Jedna z najważniejszych motoryzacyjnych prawd mówi, że kluczowym czynnikiem decydującym o stanie technicznym jednostki napędowej jest olej silnikowy. Obecnie na rynku dostępnych jest wiele różnych produktów, spośród których kierowcy mogą wybrać ten, najlepiej pasujący do silnika ich auta. Co trzeba i warto wiedzieć dokonując tego wyboru?

Jedna z najważniejszych motoryzacyjnych prawd mówi, że kluczowym czynnikiem decydującym o stanie technicznym jednostki napędowej jest olej silnikowy. Obecnie na rynku dostępnych jest wiele różnych produktów, spośród których kierowcy mogą wybrać ten, najlepiej pasujący do silnika ich auta. Co trzeba i warto wiedzieć dokonując tego wyboru?

POLECAMY

 

Oleje syntetyczne

Oleje silnikowe dzielą się na trzy rodzaje: syntetyczne, półsyntetyczne i mineralne. To co je odróżnia to tzw. olej bazowy, który stanowi od 75 do 90% produktu – w zależności od jego formulacji. Obecnie najwięcej uwagi producenci poświęcają olejom syntetycznym, czego efektem są produkty o lepszych właściwościach niż ich naturalne odpowiedniki. Wykorzystywane w ich produkcji syntetyczne bazy olejowe działają skuteczniej, ponieważ są produkowane na bazie zaawansowanych procesów chemicznych, w związku z czym ich struktura, a co za tym idzie właściwości mogą być precyzyjnie określane.

 

„Oleje syntetyczne są bardziej stabilne termicznie, mogą pracować w wyższej temperaturze oraz przy większych naciskach na smarowane powierzchnie niż produkty półsyntetyczne czy mineralne. W połączeniu z dodatkami myjącymi szybko i skutecznie docierają do wszystkich zanieczyszczonych miejsc w silniku redukując osady. Wpływają także na zmniejszenie zużycia części silnika i oporów tarcia oraz wydłużają okres między wymianami oleju. W pełni syntetyczne oleje silnikowe, takie jak Shell Helix Ultra, szybciej docierają do kluczowych elementów jednostki napędowej, tworząc film smarny między jej ruchomymi częściami. Jest to szczególnie ważne podczas rozruchu, kiedy silnik jest najbardziej narażony na zużycie.” – komentuje Cezary Wyszecki, ekspert techniczny Shell Polska.

 

Czystość oleju silnikowego

O czystości oleju silnikowego oraz jego jakości decyduje głównie dwa składniki: dodatki myjące i baza olejowa wykorzystana do jego produkcji. Dzięki opatentowanej przez Shell Technologii PurePlus olej bazowy wykorzystywany w syntetycznych olejach silnikowych Shell Helix Ultra jest produkowana z gazu ziemnego, a nie jak było do tej pory na bazie ropy naftowej. Środki smarne oparte na olejach bazowych wytwarzanych w Technologii Shell PurePlus są pozbawione praktycznie wszelkich zanieczyszczeń znajdujących się w ropie naftowej. Oleje Shell Helix Ultra zapewniają optymalną czystość silnika w stopniu zbliżonym do fabrycznej[1], a także wysoką stabilność lepkości w wysokich temperaturach pracy, co pozwala utrzymać najwyższe parametry eksploatacyjne silnika.

 

Niezwykła moc dodatków

Choć kluczowe znaczenie w produkcji oleju ma zastosowanie najwyższej jakości bazy olejowej, dopiero w połączeniu z odpowiednimi dodatkami uszlachetniającymi tworzy ona produkt o pożądanych właściwościach. Szczególne znaczenie dla silnika mają: detergenty, antyoksydanty, środki dyspersyjne, modyfikatory tarcia i dodatki przeciwkorozyjne. Detergenty dbają o czystość silnika oraz neutralizują zagrażające mu kwasy. An...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 drukowanych wydań magazynu Online Marketing
  • Dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej
  • Dostęp do czasopisma w wersji online
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych
  • ... i wiele więcej!
Sprawdź szczegóły

Przypisy