Dołącz do czytelników
Brak wyników

Baterie termostatyczne – komfort, bezpieczeństwo i oszczędności

Artykuł | 2 stycznia 2017 |
0 418
Baterie termostatyczne – komfort, bezpieczeństwo i oszczędności
Baterie termostatyczne – komfort, bezpieczeństwo i oszczędności


Baterie termostatyczne prysznicowe i wannowe stale zyskują na popularności. Baterie z termostatem regulującym temperaturę wody są coraz częściej wybierane ze względu na komfort i bezpieczeństwo jakie oferują a także wymierne oszczędności energii.

Większy komfort i bezpieczeństwo korzystania z baterii termostatycznych

Bezpieczeństwo polega na kontroli temperatury wody. Termostat eliminuje ryzyko poparzenia i ryzyko nieprzyjemnego kontaktu z zimną wodą. Do wyżej wymienionych sytuacji dochodzi kiedy w momencie brania prysznica lub kąpieli pobierana jest woda z innego punktu wody w instalacji.

Baterie termostatyczne mają ustawioną temperaturę taką jaka nam najbardziej odpowiada na stałe zazwyczaj jest to 38 st, oczywiście jej ustawienie można to regulować.


Oszczędności wynikające z używanie baterii termostatycznych.
 
Wg badań można zaoszczędzić do 40% wody dzięki szybkiemu ustawieniu optymalnej temperatury. Nie musimy tego robić ręcznie jak w bateriach z mieszaczem czekając jakiś czas zanim popłynie woda o temperaturze jaka nam odpowiada. Dodatkowo baterie termostatyczne często mają przyciski Eko które zmniejszają ilość mieszając ją z powietrzem.


Działanie baterii termostatycznych

Obsługa baterii termostatycznych jest prosta. Kontrolujemy tylko strumień wody zazwyczaj lewym pokrętłem. Na prawym jest regulacja temperatury z blokadą. Z sytuacją odwrotną mamy do czynienia w bateriach z podłączeniem ciepłej wody z prawej strony. Tam regulacja temperatury będzie z lewej strony a z prawej regulacja strumienia.

Działaniem baterii termostatycznych steruje element termostatyczny kontrolujący mieszanie wody ciepłej i zimnej. Dzięki temu pomimo spadków ciśnienia wody dopływającej będziemy mieli ustaloną na pokrętle temperaturę wody.

Duża część modeli termostatycznych ma dodatkową blokadę zabezpieczającą przed nagłym podwyższeniu temperatury. Najlepsze modele mają odizolowaną obudowę od gorącej wody dzięki czemu nie nagrzewają się i są super bezpieczne w użytkowaniu. Na pewno będzie to dodatkowy argument do zakupu takiej baterii dla rodzin z małymi dziećmi.

Instalacje w których bateria termostatyczna nie będzie działać poprawnie.
 
Jednym z takich przykładów jest wspomniana wcześniej sytuacji gdzie ciepła woda wyprowadzona jest na prawą stronę. W takiej instalacji poprawnie zadziała tylko bateria z wyjściem wody ciepłej na prawą stronę. Takich baterii jest niewiele na rynku. Produkuje je Oras w serii Nova w wersji prawej jako Oras Nova 7470CY.


Baterie termostatyczne nie są polecane do instalacji podgrzewaczem przepływowym w...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 drukowanych wydań magazynu Online Marketing
  • Dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej
  • Dostęp do czasopisma w wersji online
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych
  • ... i wiele więcej!
Sprawdź szczegóły

Przypisy