Wynajem długoterminowy samochodu dla firm - na czym polega?

Aktualności

W dzisiejszych czasach przedsiębiorstwa nie muszą już ponosić wysokich kosztów związanych z zakupem pojazdów na własność. Nie muszą także decydować się na obniżający ich zdolność kredytową kredyt samochodowy ani korzystać z leasingu, który nie jawi się już tak atrakcyjnie jak jeszcze kilkanaście lat temu. Nowym i zdecydowanie wartym uwagi rozwiązaniem stworzonym specjalnie z myślą o ich potrzebach i oczekiwaniach, jest bowiem wynajem długoterminowy. Na czym polega ta usługa i dlaczego cieszy się tak dużym zainteresowaniem wśród polskich przedsiębiorców?

Wynajem długoterminowy. Usługa dla firm, którą warto poznać bliżej

Wynajem długoterminowy, nazywany także autem w abonamencie, to usługa skierowana do firm, które w swojej działalności gospodarczej wykorzystują samochody. Oferują ją duże wypożyczalnie, obok wynajmu krótkoterminowego i średnioterminowego. Wynajem długoterminowy, jak sama nazwa wskazuje, pozwala na wypożyczenie samochodu na najdłuższy, przewidziany przez wypożyczalnię czas. 

W przypadku wynajmu krótkoterminowego czas korzystania z auta wynosi od 1 do 30 dni, wynajem średnioterminowy pozwala wynająć pojazd na okres od 1 miesiąca do 1 roku, z kolei umowa podpisana w ramach wynajmu długoterminowego obowiązuje od 1 roku do nawet 3 lat. Auto w abonamencie jawi się więc jako usługa wprost stworzona dla firm budujących swoją flotę samochodową. Jest to także świetna i dużo korzystniejsza alternatywa dla innych rodzajów finansowania floty samochodowej.

Wynajem długoterminowy na tle innych rodzajów finansowania floty samochodowej

Wynajem długoterminowy jest znacznie korzystniejszym rozwiązaniem od zakupu firmowych samochodów na własność. Z ich kupnem wiążą się bowiem wysokie koszty, które będą tym większe, na im więcej aut się zdecydujemy, im będą one lepiej wyposażone, nowsze itp. W ramach wynajmu długoterminowego firma może wybierać spośród nowych, świetnie wyposażonych pojazdów, które będą nie tylko dobrze pracowały na rzecz jej interesów, lecz także świetnie się prezentowały. 
 


Z wynajmem długoterminowym nie wiążą się żadne koszty początkowe – firma jest zobowiązana jedynie do opłacenia comiesięcznego abonamentu, którego wysokość jest ustalana na początku i pozostaje niezmienna przez cały okres obowiązywania umowy. W przeciwieństwie do leasingu, po wygaśnięciu umowy firma nie ma obowiązku wykupienia użytkowanych przez siebie pojazdów na własność. Zamiast tego może zawrzeć kolejną umowę i wybrać z oferty wypożyczalni nowe auta – o parametrach dopasowanych do jej bieżących potrzeb.

Wynajem długoterminowy to rozwiązanie, z którego może skorzystać każda firma, w tym także młode, dopiero rozwijające skrzydła przedsiębiorstwa. Aby wynająć pojazdy w ramach usługi auto w abonamencie, firma nie musi bowiem posiadać wysokiej zdolności kredytowej. Wynajęcie aut nie obniża także jej zdolności kredytowej, co sprawia, że firma może równocześnie korzystać z dofinansowania swojej działalności bankowymi kredytami.

Sprawdź więcej informacji pod adresem: https://latweauto.pl/blog/artykuly/3-ile-kosztuje-wynajem-dlugoterminowy-samochodu

Wynajem długoterminowy w pigułce. Najważniejsze korzyści dla firm

To jednak jeszcze nie wszystko! Wynajem długoterminowy oferuje bowiem znacznie więcej korzyści, z powodu czego cieszy się tak dużym uznaniem i zainteresowaniem polskich firm. Kluczowym atutem tego sposobu finansowania firmowej floty samochodowej, jest pełna transparentność kosztów. Z usługą tą wiąże się bowiem tylko jedna, stała opłata – jest nią miesięczny abonament. 

Abonament to ustalona przy podpisywaniu umowy i niezmienna przez cały okres jej obowiązywania kwota, która oprócz samej opłaty za korzystanie z pojazdu, zawiera także szereg mniej oczywistych wydatków. Zalicza się do nich m.in. ubezpieczenie pojazdu, koszty jego napraw i przeglądów technicznych, assistance, wymiana opon itp. Wszystkie te wydatki ponosi wypożyczalnia, a nie firma, która korzysta z użyczonych jej pojazdów. 

Drugim, istotnym atutem wynajmu długoterminowego, jest jego elastyczny charakter. Firma może zdecydować się na tymczasowe powiększenie floty w czasie wzmożonego zapotrzebowania na jej usługi. Kiedy zobowiązanie natomiast wygaśnie, może zdecydować się na podpisanie kolejnej umowy i zbudowanie na jej podstawie nowej, lepiej dostosowanej do swoich aktualnych potrzeb floty, która będzie pracowała na jej rzecz przez kolejne lata.  

Przypisy