User experience a działanie ludzkiego mózgu

Temat numeru

Co powoduje, że użytkownicy chętnie korzystają z wybranych stron, aplikacji, a do innych nie wracają lub robią to niechętnie? Odpowiedź na to pytanie można odnaleźć w mechanizmach działania ludzkiego mózgu. Ich nieuwzględnienie podczas tworzenia interaktywnego produktu może prowadzić do poważnych problemów. W artykule zostały przedstawione przykłady najczęściej popełnianych błędów, ich przyczyny i co najważniejsze – praktyczne wskazówki, jak im zapobiegać.


To modele mentalne decydują o tym, w jaki sposób korzystamy z danych rozwiązań.
 

POLECAMY

Problem

Strona lub aplikacja jest nieintuicyjna. Użytkownicy nie potrafią płynnie z niej korzystać lub odnaleźć informacji, które ich interesują.


Wszystko to, co widzimy i w jaki sposób reagujemy na sytuacje, zależy od naszego modelu mentalnego. Modele mentalne to obrazy i założenia w naszym umyśle, tworzone na podstawie doświadczeń z przeszłości (np. pracy z podobnym programem). To one determinują, na co zwracamy uwagę i jak podchodzimy do rozwiązania problemu. Nie muszą być zgodne z rzeczywistością – oparte są na przekonaniu użytkownika i odzwierciedlają to, co ta osoba wie (lub wydaje jej się, że wie) na temat działania danego systemu. Poznanie modelu mentalnego użytkownika jest więc niezwykle istotne, ponieważ pozwala zrozumieć oczekiwania użytkowników związane z tym, jak dana aplikacja się zachowa.

Pamiętajmy, że ludzie mają różne doświadczenia, wiedzę i oczekiwania, a co za tym idzie – różne modele mentalne, dlatego nie zawsze zobaczą na ekranie to, co jest istotne dla kogoś kto ten ekran zaprojektował. Tworzenie strony lub aplikacji w oparciu o założenie „uważam, że użytkownik zrobi X, a następnie Y” może powodować, że w przyszłości użytkownicy będą mieli problem z korzystaniem z niej. 
 

Wskazówka

Poznaj użytkownika. Mogą Ci w tym pomóc badania, wyw...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów
Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 drukowanych wydań magazynu Online Marketing
  • Dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej
  • Dostęp do czasopisma w wersji online
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych
  • ... i wiele więcej!

Przypisy