Serwery dedykowane do rozbudowanych projektów. Czym są i kto powinien w nie zainwestować

Otwarty dostęp

Dostępność usług, w ramach których możesz budować swoje projekty, stale się rozwija. Liczba rozwiązań hostingowych jest na tyle duża, że bez problemu każdy znajdzie dla siebie odpowiednie rozwiązanie zarówno pod kątem technologicznym, jak i ekonomicznym. Jedną z najbardziej znanych i sprawdzonych już metod tworzenia swojej infrastruktury są serwery dedykowane.

Rozwój technologiczny, a także zwiększona aktywność hakerów, zobowiązuje użytkowników serwerów do stałego zapewniania funkcjonującej i bezpiecznej infrastruktury. W związku z tym warto jest przypomnieć sobie korzyści wynikające z posiadania takich zasobów jak serwer dedykowany. 

Czym są serwery dedykowane? 

Serwer dedykowany to tak naprawdę fizyczny komputer oddany do Twojej dyspozycji. Tego typu infrastruktura oferowana przez homecloud.pl znajduje się w Polsce, w bezpiecznym i stale monitorowanym Data Center. Środowisko serwera dedykowanego jest dostępne wyłącznie dla jego posiadacza i/lub użytkowników, którym nada on dostęp. Projekty nie znajdują się we współdzielonym z innymi użytkownikami miejscu. 

To właściciel serwera (administrator) decyduje o przydzielanych poszczególnym użytkownikom uprawnieniach. Dostawca serwera nie ma wglądu w zawartość maszyn. Te wysokopoziomowe bezpieczeństwo generuje również dodatkowe obowiązki, bo to do właściciela serwera należy dbanie o jego aktualizacje i zabezpieczenie przed niepowołanym dostępem. 

Kto powinien używać serwera dedykowanego oraz do jakich projektów jest polecany?

Serwer dedykowany jest przeznaczony praktycznie dla każdego. Decyzja o jego zakupie jest powiązana z wyborem kilku parametrów.

Pierwszym jest procesor (CPU). To od niego zależy płynność funkcjonowania pozostałych elementów. Kolejnym jest RAM, czyli pamięć operacyjna, od wielkości której uzależniona jest ilość równocześnie prowadzonych procesów. Obydwa parametry należy dobrać pod kątem danych, jakie będą przetwarzane w ramach serwera. Niebagatelną rolę pełni także dysk, czyli tzw. „storage”, który poza zapewnieniem miejsca wywiera także olbrzymi wpływ na prędkość przetwarzania informacji. Obecnie jednymi z najszybszych dysków na rynku są NVMe SSD, które w porównaniu do klasycznych HDD potrafią odczytywać dane z prędkością nawet 58 razy większą. Dyski te dostępne są w generacji N Pro od homecloud.pl, stworzonej z myślą o zapewnieniu wysokiej szybkości przetwarzania danych. 

To od potrzeb użytkownika zależy, który serwer dedykowany będzie spełniał wymagania jego projektu. Aby lepiej zobrazować, w jaki sposób możemy analizować potrzeby względem dostępnych maszyn, przedstawiamy poniżej przykładowy podział bardzo popularnych serwerów z serii H Easy w homecloud.pl. 

Seria ta stworzona została z myślą o bardzo szerokim gronie odbiorców. Modele zawarte w niej to m.in. serwery dla małych sklepów i portali internetowych, które potrzebują szybkich maszyn posiadających dyski SSD, jak H Easy S. Wymagający programiści poszukujących dużych mocy mogą wybrać H Easy XL z pamięcią operacyjną wynoszącą 64 GB RAM w technologii DDR4 zapewniającej wysoką wydajność. Jeżeli zaś Twoje projekty wymagają dużej przestrzeni na dane, możesz zdecydować się na model H Easy Storage posiadający dwa dyski po 14 TB. Niezmiernie istotne zatem będzie przeanalizowanie wymagań obecnie prowadzonych projektów i próba oszacowania ich dalszego rozwoju.

W przypadku braku możliwości oszacowania zapotrzebowania, możesz zwrócić się do zespołu homecloud.pl, który doradza w wyborze odpowiednich rozwiązań serwerowych. 

Jak zarządzać wybranym serwerem dedykowanym?

Swoboda w działaniu jest niewątpliwą zaletą posiadania fizycznej maszyny takiej jak serwer dedykowany. Decyzja dotycząca zarządzania nim leży w rękach administratora. Warto jednak podkreślić, że ma on do wyboru szereg możliwości:

  • Panel klienta – służący głównie do prostych operacji takich jak instalacja systemu, włączenie lub zatrzymanie maszyny oraz jej restart, 
  • Plesk Panel – przejrzysty graficzny interfejs umożliwiający upraszczanie procesów administracyjnych na systemie Linux, 
  • Konsola SSH – lubiana przez zaawansowanych administratorów, bazująca na pisaniu komend przez wiersz poleceń w czarnej konsoli, 
  • Zdalny pulpit – gdy Twój serwer dedykowany posiada system operacyjny Windows Server. Pracujesz na nim wizualnie jak na klasycznym komputerze. 

Serwer dedykowany wraz z backupem to bezpieczeństwo Twoich projektów i danych

W dzisiejszych czasach temat bezpieczeństwa danych w Internecie jest podnoszony każdego dnia. Są branże, które zarządzają danymi wrażliwymi i w ich dziedzinie wręcz wskazuje się na konieczność korzystania z serwerów dedykowanych. Rozwiązanie to uzupełnione przez backup danych daje możliwości właściwego przechowywania i przetwarzania danych wrażliwych, bez zagrożeń związanych z ich utratą lub skopiowaniem. Z pomocą w zakresie tworzenia kopii zapasowych przychodzi aplikacja Acronis Cyber Protect, która bezpiecznie i automatycznie wykonuje kopię zapasową. Zaletami tej usługi jest możliwość elastycznego zwiększania pojemności kopii zapasowych jak i raportowanie poziomu bezpieczeństwa określanego na podstawie współczynnika #CyberFit.

Dlaczego warto zdecydować się na serwer dedykowany od homecloud.pl, a nie własną, fizyczną maszynę w firmie?

Data Center to klucz do odpowiedzi na to pytanie. Jest to miejsce z przygotowaną infrastrukturą spełniającą najwyższe standardy bezpieczeństwa. Centra przetwarzania danych, w których znajdują się maszyny od homecloud.pl, charakteryzują się przepustowością powyżej 80 Gbit, redundancją N+1 i spełniają najwyższe normy jakości ISO/EN. Maszyny podpięte są pod niezależne linie zasilające, generatory prądu oraz UPS, co zapewnia ciągły dopływ prądu. W centrach przetwarzania danych homecloud.pl zastosowano także chłodzenie i klimatyzację, które zapewniają idealną temperaturę gwarantującą wysoką wydajność sprzętu. Dodatkowym elementem gwarantującym bezpieczeństwo są normy wilgotności zgodne z ASHARE 2011 i TIA 942 Telecomunications Infrastructure Standard for Data Centers. Podsumowując, fizyczna maszyna w postaci serwera dedykowanego we własnym środowisku nie będzie miała takiego poziomu bezpieczeństwa jak te dostępne w Data Center. 

Przypisy