Pokolenie Z, FinTech i rynek pracy – co z tego wyniknie? Brak rąk do pracy to bolączka nowoczesnych firm

Aktualności
Rosnąca rotacja pracowników to problem coraz większej liczby polskich pracodawców. Niedobór pracowników wiąże się z obniżeniem zdolności produkcyjnych oraz wysokimi kosztami rekrutacji. W ubiegłym roku aż 51 proc. firm zmagało się z trudnościami w pozyskaniu do pracy osób o odpowiednich kompetencjach. Badania pokazują, że oprócz wysokości wynagrodzenia duże znaczenie ma dla Polaków dobra atmosfera w miejscu pracy (61 proc.) oraz możliwość rozwoju w postaci szkoleń i kursów językowych (41 proc.). Jak zmieni się w najbliższej przyszłości rynek pracy? Czego oczekują od swojego pracodawcy Polacy?

Co motywuje polskich pracowników?

POLECAMY

Rekordowo niskie bezrobocie oraz kurczące się zasoby kadrowe przekładają się na rosnącą konkurencję wśród firm o pracowników. Przeciwdziałanie wysokiej rotacji oraz wzrost zaangażowania pracowników jest obecnie największym wyzwaniem dla blisko 93 proc. rekruterów. Nie od dziś wiadomo, że poziom satysfakcji i zadowolenia zespołu wpływa na wyniki firmy. Lojalny pracownik nie rozgląda się za nowym miejscem zatrudnienia, zamiast tego buduje pozytywny wizerunek organizacji i poleca ją innym osobom. Co sprawia, że niektóre firmy mogą pochwalić się wysokim wynikiem lojalności? Z raportu Aon Hewitt wynika, zaangażowanie pracowników może być wyższe nawet o 40 proc., jeśli w firmie istnieje skuteczny program nagradzania. Umiejętnie dobrane pozafinansowe sposoby motywacji odgrywają dzisiaj równie ważną rolę, co korzyści materialne. Jak wynika z badań Ipsos dla 61 proc. pracowników najważniejszym pozafinansowym czynnikiem wpływającym na satysfakcję z pracy jest dobra atmosfera. Na kolejnym miejscu ankietowani wymieniają możliwość rozwoju – szkolenia i kursy językowe (41 proc.) oraz dodatkowe benefity, takie jak prywatna opieka medyczna (35 proc.). Blisko 18 proc. osób kieruje się renomą firmy, jej historią oraz opinią w social mediach.

Motywowanie pracowników jest bardzo ważnym, choć trudnym zadaniem dla pracodawców w zarządzaniu zespołem. Jedną z podstaw sukcesu firmy jest dobra komunikacja oparta na wzajemnym szacunku i zaufaniu. Satysfakcja z atmosfery w pracy i zaprzyjaźnieni współpracownicy to główne czynniki wiążące z miejscem pracy. Dla pracowników niezwykle istotny jest również ciągły rozwój oraz doskonalenie kompetencji, dlatego w naszej firmie dokładamy wszelkich starań, aby zapewnić im dostęp do szkoleń podnoszących kwalifikacje zawodowe – komentuje Rafał Gibczyński, Prezes Zarządu Solven Finance.  

Sektor nowych technologii najbardziej atrakcyjny

Z tegorocznej edycji globalnego badania Randstad Employer Brand Research wynika, że blisko co drugi badany Polak (48 proc.) chciałby pracować w firmach z sektora elektroniki i elektrotechniki. Dla 48 proc. respondentów równie atrakcyjną dla pracowników branżą, co lider rankingu, jest sektor paliwowy i surowcowy. Na trzecim miejscu ankietowani wskazali firmy zajmujące się produkcją artykułów gospodarstwa domowego. Możliwość korzystania z nowoczesnych technologii, stabilność finansowa i dobra reputacja firm z branży – te cechy zdaniem respondentów wpływają na szczególną atrakcyjność sektora elektroniki i elektrotechniki. Polska jest jednym ze światowych liderów wykorzystania nowych technologii w bankowości. Dzięki technologii i zaawansowanemu oprogramowaniu komputerowemu firmy z sektora fintech mogą świadczyć innowacyjne usługi finansowe na najwyższym poziomie. Według danych portalu fintek.pl już co piąty dorosły Polak korzysta z rozwią...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 drukowanych wydań magazynu Online Marketing
  • Dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej
  • Dostęp do czasopisma w wersji online
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych
  • ... i wiele więcej!
Sprawdź szczegóły

Przypisy