Personalizacja w mailingu transakcyjnym: Jak zwiększyć zaangażowanie i sprzedaż

Aktualności

Siła personalizacji w mailingu transakcyjnym ma moc oddziaływania na już zainteresowanych klientów. Transakcyjna natura tych wiadomości sprawia, że większość klientów otwiera je - mogą one bowiem być potwierdzeniem istotnej akcji dokonanej przez użytkownika, takiej jak zapis do newslettera, dokonanie transakcji, czy zmiana statusu zamówienia. Wykorzystanie tej skutecznej strategii komunikacji może znacznie zwiększyć zaangażowanie klienta, a tym samym również sprzedaż. Poprzez personalizowanie zawartości maili, nadawca pokazuje, że zależy mu na zadowoleniu klienta, budując pozytywne relacje i stwarzając pole do dalszych interakcji.

Dodatkowo, poprawnie przeprowadzony mailing transakcyjny jest doskonałym źródłem informacji o preferencjach użytkowników, co umożliwia jeszcze skuteczniejszą personalizację przyszłych komunikatów.

POLECAMY

Siła personalizacji w mailingu transakcyjnym

Dzięki personalizacji, możemy budować głębsze i bardziej zaangażowane relacje z naszymi klientami. Personalizacja nie jest tylko dodatkiem. Klient oczekuje, że adresując do niego wiadomość, użyjemy jego imienia oraz odpowiednio dopasujemy treść wiadomości.

Budowanie zaangażowania z klientem powinno zaczynać się już od pierwszego maila po realizacji zamówienia. Taki mail ma za zadanie zainteresować, a nawet zaintrygować klienta - może on bowiem otworzyć drogę do dalszej komunikacji z zespołem obsługi klienta, przez co pomoże utrzymać zaangażowanie. Mniejsza będzie również szansa na obciążenie zwrotem płatności.

"Jak pokazuje praktyka, możliwości personalizacji są naprawdę ogromne i zależą od dostępności i jakości danych na temat klienta. Im więcej o nich wiemy, tym bardziej precyzyjne mogą być nasze komunikaty" Twierdzi Aleksandra Duło, specjalistka ds. marketingu w emaillabs.io

Więcej niż tylko segmentacja

Zbyt często marketerzy mylą personalizację z segmentacją. W mailingu transakcyjnym mamy do czynienia z formą komunikacji 'jeden do jednego' - jest to bowiem mail do konkretnego klienta, na podstawie jego konkretnych danych.

Choć zazwyczaj dotyczy to informacji o transakcji, można go wykorzystać na wiele różnych sposobów, przekazując klientowi więcej wartości.

W bardzo prosty sposób możemy spersonalizować tak podstawowe elementy, jak potwierdzenie transakcji. Taki email staje się doskonałą szansą na utrzymanie zaangażowania klienta. Możemy już na tym etapie zaproponować nowe produkty, personalizując przekaz na podstawie aktualnego zamówienia lub historii aktywności.

Innym przykładem może być kampania śledzenia porzuconych koszyków w e-commerce, która pozwala na przedstawienie klientowi personalizowanych propozycji produktów. Kolejnym przykładem jest e-mail z okazji urodzin klienta czy jubileuszu korzystania z usług firmy.

Niemałą zaletą personalizacji w mailingu transakcyjnym jest fakt, że nie potrzeba dodatkowej zgody na komunikację marketingową. Możemy bowiem komunikować się z klientem w kontekście jego transakcji, jednocześnie budując relacje.

Personalizacja a tworzenie relacji z klientem

Ostatecznie, personalizacja w mailingu transakcyjnym opiera się na zaangażowaniu klientów. Tworzenie komunikatów dopasowanych do konkretnego klienta pokazuje, że dbamy o naszych klientów. Biorąc pod uwagę, że większość z nas pozytywnie odbiera dopasowane do naszych potrzeb komunikaty, warto włożyć wysiłek w ich przygotowanie.

Przemyślane emaile transakcyjne sprawią, że zaangażowani klienci z niecierpliwością będą je otwierać, licząc, że znów pozytywnie ich zaskoczymy.

Przykłady personalizacji mailingu transakcyjnego

Stworzenie skutecznego mailingu transakcyjnego opiera się na personalizacji, która może sprawić, że klienci poczują się bardziej zaangażowani i docenieni. Przykładami takich strategii personalizacji są: potwierdzenia zakupów, ankiety, propozycje zakupów, informacje o statusie zamówienia, czy też wiadomości z okazji.

Szczegóły tych strategii zostały opisane poniżej.

 1. Potwierdzenie zakupu - W tej formie e-maila, wklejając zdjęcie zakupionego produktu, dodając informacje dotyczące czasu dostawy, sposobu konserwacji i innych szczegółów produktu, klient będzie czuł się bardziej zaangażowany. Możemy dodać przycisk podlinkowany do efektywnej strony produktu dla dodatkowego boosta.
 2. Ankiety - Tutaj personalizacja polega na zadawaniu pytań na podstawie specyficznego zakupu klienta. Na przykład, klienci, którzy właśnie zarezerwowali hotel, mogą otrzymać ankietę dotyczącą jakości procesu rezerwacji.
 3. Propozycje zakupów - Jeżeli klient zakupił kiedyś książkę z konkretnego gatunku, warto mu zaproponować nowości z tego zakresu. Personalizując dane pod konkretnego klienta zwiększamy szanse na kolejny zakup.
 4. Informacje o statusie zamówienia - Klient ceni informacje na temat swojego zamówienia i oczekuje ich na swojej skrzynce mailowej. Wysłanie takiego maila to obowiązek każdego sklepu, ale możemy go unikalnie spersonalizować, na przykład dodając informacje o magazynie, z którego paczka jest wysyłana, czy o kurierze, który będzie ją dostarczał.

 1. Wiadomości z okazji - Wiadomości email z GIFami urodzinowymi czy z okazji okrągłego jubileuszu bez wątpienia zostanie pozytywnie odebrana przez klientów. Warto spytać klienta o jego datę urodzenia podczas rejestracji, czy też przypomnieć sobie o dacie założenia konta przez klienta. Taki mail warto wzbogacić o dodatkowe wartości, takie jak kupon urodzinowy, czy zniżka z okazji dziewięćdziesięciolecia.

Jak korzystać z personalizacji w mailingu transakcyjnym?

Przede wszystkim, ważne jest, aby zrozumieć, w co zaangażowany jest Twój klient. Możesz na przykład obserwować, jakie działania podjęli po otrzymaniu Twojego maila.

 1. Dodaj spersonalizowane wiadomości powitalne - Po rejestracji nowego klienta, wyślij mu personalizowany email powitalny. Możesz tu zawrzeć informacje na temat korzyści z bycia subskrybentem, podziękować za subskrypcję, bądź powiadomić o przyznanych bonusach.
 2. Testuj i optymalizuj - Wiedza na temat klienta to jedno, a jak tę wiedzę wykorzystać w praktyce to już zupełnie inna sprawa. Spróbuj różnych opcji personalizacji i sprawdź, które działają najlepiej. Testuj różne warianty wiadomości, formatowanie, długość, czy ton komunikatu.
 3. Wykorzystaj mechanizmy automatyzacji - Większość platform email marketingowych oferuje funkcje automatyzacji, które mogą znacząco usprawnić procesy mailingowe. Możesz na przykład ustawić procesy wysyłki wiadomości na określonych etapach ścieżki klienta - tj. po dokonaniu zakupu, po zarejestrowaniu na stronie, itp. Dzięki temu, oszczędzasz czas i upewniasz się, że każdy klient otrzymuje odpowiednią dla niego wiadomość, w odpowiednim czasie.
 4. Zawrzyj jasne i zrozumiałe wezwanie do działania - Każda wiadomość powinna zawierać wyraźne wezwanie do działania (CTA). Samo wysłanie personalizowanego maila nie wystarczy - musisz również skierować klienta, co powinien zrobić dalej. Czy ma zobaczyć nową kolekcję produktów? Czy ma skorzystać z promocji? Czy ma zostawić opinię o produkcie? Pamiętaj, że CTA musi być widoczne i zrozumiałe dla każdego.
 5. Stosuj spersonalizowane oferty - Jeżeli dany klient stale kupuje określone produkty, może warto mu zaproponować specjalną ofertę. Personalizowane oferty to doskonały sposób na budowanie lojalności klientów i zwiększenie sprzedaży.
   

Przykłady skutecznej personalizacji email transakcyjnych

Personalizacja emaili transakcyjnych to skuteczny sposób na zwiększenie zaangażowania klientów and promowanie produktów lub usług. Poniżej przedstawiamy przykłady kilku marek, które wykorzystują tę technikę w praktyce.

 1. Amazon - Firma ta jest znana ze swojej skutecznej strategii personalizacji. Np. po tym jak zrealizujesz zamówienie, otrzymasz email z potwierdzeniem, w którym zostanie Ci przesłane podziękowanie za zakupy, poinformuje Cię o przesyłce i pokaże podobne produkty, które mogą Ci się spodobać.
 2. Booking.com - Portal rezerwacyjny Booking.com, na podstawie historii rezerwacji oraz przeglądanych ofert, przysyła użytkownikom wiadomości z propozycją interesujących lokalizacji czy hoteli, które mogą ich zainteresować.
 3. Zalando - Sklep internetowy Zalando po dokonaniu przez klienta zakupu, wysyła wiadomość z propozycjami innych produktów, które mogą go zainteresować. Wybierane są na podstawie stylu zakupionego produktu, jego marki czy kategorii.
   

Podsumowanie

Personalizacja w mailingu transakcyjnym to skuteczne narzędzie budowania relacji z klientem i zwiększania sprzedaży. Spersonalizowany mailing transakcyjny przyczynia się do zwiększenia zaangażowania klienta i zainteresowania produktem.

Jest też doskonałym źródłem informacji o preferencjach klienta, co pozwala na dalsze personalizowanie komunikacji. Personalizacja w mailingu transakcyjnym to także możliwość utrzymania zaangażowania klienta poprzez proponowanie nowych produktów na podstawie aktualnego zamówienia lub historii aktywności.

Przypisy