Dołącz do czytelników
Brak wyników

TIK TOK

16 lipca 2021

NR 58 (Czerwiec 2021)

Money follows eyeballs, czyli fenomen TikToka

0 338

TikTok pod koniec ubiegłego roku był najczęściej pobieraną aplikacją na świecie, notując tym samym 66 milionów instalacji. Pierwszy miliard użytkowników osiągnął on szybciej niż jakakolwiek inna platforma społecznościowa w przeszłości. Aplikacja stworzona przez chińskie przedsiębiorstwo ByteDance to azyl pokolenia Z, dlatego starszym grupom pokoleniowym ciężko jest się do niego dostać. Czym on jest, dlaczego podbił serca użytkowników i przede wszystkim jak wykorzystać jego marketingowy potencjał?

Pandemia, ekspansja trendu mobile-only, wykorzystanie kontentu wideo i doskonałe algorytmy uczenia maszynowego: to tylko niektóre ze składowych sukcesu TikToka. Aplikacja zdominowała listy najchętniej pobieranych programów na obu najpopularniejszych systemach mobilnych: iOS i Android. Na całym świecie dziecko chińskich programistów ma już miliard użytkowników, a w samej Polsce jest ich ponad 2,5 miliona – to o pół miliona więcej niż wynosi liczba wszystkich mieszkańców Warszawy. TikTok dostępny jest w ponad 150 krajach, w 75 wersjach językowych i stał się ulubioną platformą społecznościową pokolenia Z.
To także jedna z najbardziej magnetycznych aplikacji, która w statystykach przykuwania do ekranu wyprzedziła już nawet Facebooka. Użytkownicy średnio spędzają tam ponad godzinę dziennie, co stanowi doskonały fundament do budowy skutecznej kampanii i podtrzymywania relacji z odbiorcą. 

POLECAMY

Kim są użytkownicy TikToka?

Dla pokolenia Z telefon komórkowy jest naturalnym przedłużeniem ręki i w większości zastępuje im tradycyjne media. To właśnie przez duże zaangażowanie tej grupy wiekowej TikTok pobija rekordy popularności i wyznacza trendy w branży. Jak podaje GetHero w raporcie „Kim są polscy użytkownicy TikToka?”, największa część użytkowników to osoby w wieku 14–15 lat (ponad 37%), które już w niedalekiej przyszłości będą podejmować pierwsze samodzielne decyzje zakupowe. 
 

Nastolatki i młodzi dorośli już dziś są kluczową grupą konsumentów, dlatego marki i reklamodawcy powinni zastanowić się, jak wykorzystać TikToka do komunikacji z nimi.

 

Rys. 1. Źródło: Raport GetHero „Kim są polscy użytkownicy TikToka?”, 2020 r.


Jest to aplikacja uwielbiana przede wszystkim przez kobiety, co widać na przykładzie tiktokowych profili influencerów (większość obserwatorów stanowi płeć żeńska – w zależności od profilu wartość oscyluje na poziomie 70–95%). Patrząc na miejsce zamieszkania użytkowników tej stosunkowo młodej aplikacji, duży odsetek pochodzi ze wsi i małych miasteczek (43%). Zaskakująco niewielu użytkowników to mieszkańcy dużych miast powyżej 500 tysięcy – niecałe 11%, co czyni tę grupę najmniej liczną. Stali konsumenci treści, obecni w aplikacji od ponad roku stanowią 80%. Ich nieprzerwana obecność wskazuje na to, że TikTok nie podzieli losu Snapchata i jest medium, które na dobre zagościło w czołówce platform społecznościowych, a jego użytkownicy wykazują duże przywiązanie do aplikacji, znają jej specyfikę i typowy dla niej język. Po ponad roku zbudowali oni społeczność wpływając na pozytywny odbiór platformy.

Strategia dotarcia do pokolenia Z

Co wpływa na wspomniany magnetyzm TikToka? Przede wszystkim wizualność i dynamika platformy. Publikowany kontent jest zgodny z obowiązującym od paru lat trendem wertykalnej konsumpcji treści i kondensacją przekazu. Badania Open Mobi „Użytkownik TikToka w Polsce” dowodzą, że pokolenie Z skupia swoją uwagę przez maksymalnie 8 s. To niewiele, ale w zupełności wystarczy, by przykuć uwagę odbiorcy na TikToku. Dzięki temu to proste i skuteczne narzędzie promocji w mediach społecznościowych. Jak mówi Tally Technologies – współpraca z influencerami na TikToku jest o 300% bardziej skuteczna niż na Instagramie. Inwestycja w ten obszar daje więc największe szanse na osiągnięcie sukcesu.
 

Rys. 2. Źródło: Raport Open Mobi „Użytkownik TikToka w Polsce”, 2019 r.


Najlepszą strategią dotarcia do osób urodzonych po 1995 r. jest idea mobile first. Polega ona na tworzeniu kontentu, który w głównej mierze opiera się na dominacji formatów mobile w mediach społecznościowych, na których wyraźnie rysuje się trend rywalizacji o czas i zaangażowanie użytkownika. Na tym tle wyróżnia się TikTok. Tiktokerki i Tiktokerzy chętnie angażują się w kampanie reklamowe, lokując tam produkty. Spełniają oni także życzenia fanów i odpowiadają na ich pytania, organizując live’y czy podejmując wyzwania rzucane przez oglądających, a to wciąż niejedyne z możliwości, jakie oferuje ta platforma. 
 

Możliwość ekspozycji na TikToku stała się szansą dla marek na stworzenie lub podkreślenie swojej relacji z młodymi konsumentami. 


Raport Open Mobi podaje, że aż 82% generacji Z ma tendencje do pomijania reklamy wszędzie tam, gdzie to możliwe, dlatego dodatkowym atutem dla marek jest umieszczenie dobrze oznaczonych linków prowadzących bezpośrednio do sklepów internetowych.

TikToki, czyli… co?

Jeżeli wydaje Ci się, że TikTok jest jedynie przyczółkiem dla mało ambitnych produkcji, nagrywanych w chaosie i nieładzie organizacyjnym, masz rację – wydaje Ci się. Mnogość formatów, koncepcji i trendów daje twórcom olbrzymie pole do popisu, a markom szansę na zbudowanie transparentnej, a jednocześnie angażującej kampanii. Chcesz komunikować się z użytkownikami TikToka? Musisz zacząć myśleć, jak oni i zrozumieć ich preferencje. 
 

Jakie są obecnie najpopularniejsze formaty wideo na chińskiej platformie, które podbijają kartę „Na czasie”?
 1. Taniec – czyli układy o różnorodnym zabarwieniu muzycznym, wokalnym i ruchowym.
 2. Lip sync – to poruszanie ustami do dźwięków (najczęściej piosenek) puszczanych z playbacku, dostępnych na platformie. Influencerzy mają możliwość tworzenia swoich własnych dźwięków, dostosowując je do potrzeb marki i odbiorców,
 3. Comedy – to obszerna kategoria pełna podkategorii, takich jak pranki czy wcielanie się w role.
 4. Transitions – to typowo tiktokowa forma przekazu treści. Polega na umiejętnym montażu, który pozwala na płynne przejścia między scenami i perspektywami.
 5. Tutoriale – tu szczególnie należy wyróżnić tutoriale beauty czy food, ale znaleźć tam można również te rysunkowe czy z innych, niszowych kategorii.
 6. Podróże – czyli pokazanie ciekawych miejsc, wartych odwiedzenia.
 7. Challenge – zasady są proste: użytkownik publikuje film z hashtagiem charakteryzującym wyzwanie i oznacza innych, nominowanych do zabawy. Wyznaczona osoba bierze w niej udział i oznacza kolejnych znajomych. Takim sposobem filmiki stają się popularne i zyskują szansę znalezienia się na stronie głównej i tym samym zwiększenia zasięgów. Tak powstaje viral. Można też samemu stworzyć challenge. Jeśli będzie on chwytliwy i prosty do wykonania, więcej osób chętnie weźmie w nim udział.
 8. Double-trouble, czyli zrób coś w duecie – od trzech lat popularnością cieszy się opcja „duet”. Ta funkcja umożliwia użytkownikom tworzenie filmów z dwóch urządzeń jednocześnie. Co ciekawe, do dubeltowej zabawy można dołączyć nie tylko ze znajomym, ale także z użytkownikiem, którego nie posiada się w swojej sieci.


Kategorie TikToków oglądanych oraz nagrywanych pokrywają się ze sobą. Treści tam obecne to przede wszystkim rozrywka – tu należy wyróżnić: lipsync, taniec, acting czy...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
 • 6 drukowanych wydań magazynu Online Marketing
 • Dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej
 • Dostęp do czasopisma w wersji online
 • Dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych
 • ... i wiele więcej!
Sprawdź szczegóły

Przypisy