Ile trwa pozycjonowanie strony?

Otwarty dostęp

Pozycjonowanie to proces, którego głównym celem jest wzrost pozycji danej strony internetowej w wynikach wyszukiwania. Składają się na niego działania takie jak link building, systematyczna publikacja wartościowych treści czy optymalizacja kodu strony. W poniższym artykule wyjaśniamy, ile trwa pozycjonowanie strony.

Czym jest pozycjonowanie strony WWW?

Pozycjonowanie w wyszukiwarce internetowej oznacza szereg działań, które są ukierunkowane na wzrost widoczności i poprawę pozycji danej strony internetowej w wynikach wyszukiwania. Na pozycjonowanie składają się następujące czynności:

  • systematyczne publikowanie wartościowych treści na stronie zawierających odpowiednie słowa kluczowe a także dbałość o stosowanie właściwej struktury tekstu i nagłówków, tworzenie spisów treści, 
  • pozyskiwanie linków zewnętrznych, czyli tzw. link building - linki mogą być pozyskiwane poprzez publikację na portalach, zakup linku w katalogach firm sponsorowanych, marketing szeptany bądź współpracę z innymi serwisami, 
  • optymalizowanie kodu źródłowego strony poprzez usunięcie niepotrzebnych znaków, kompresję danych, wydzielanie stylów i skryptów do osobnych plików, 
  • szybkość ładowania strony,
  • mała liczba błędów technicznych pojawiających się w trakcie korzystania z witryny, 
  • stworzenie responsywnej wersji strony internetowej - dzięki temu witryna bez przeszkód będzie mogła być uruchamiana zarówno na komputerach stacjonarnych, smartfonach czy tabletach. 

Zasady działania wyszukiwarek 

Jakie czynniki decydują o tym, że dana strona znajduje się na szczycie listy wyszukiwania? Gdy wpisujemy w Google określone hasło, naszym oczom zazwyczaj ukazuje się cała masa stron internetowych. Google stosuje określone algorytmy, które mają za zadanie przedstawiać internautom takie treści, które w jak najlepszym stopniu odpowiadają wpisywanym frazom.

Google premiuje strony WWW, które publikują wartościowe treści a ich system indeksacji nieustannie jest aktualizowany. Indeksowanie stron WWW to określenie dla procesu dodawania witryn do bazy danych, czyli indeksu Google. Polega on na skanowaniu i analizie systemowej plików zamieszczonych w sieci. Wyszukiwarka indeksuje informacje pochodzące z różnych źródeł, takich jak strony internetowe, publiczne bazy danych online, treści publikowane w mediach społecznościowych czy zakładki w Google Moja Firma czy Mapy Google. 

PageRank, czyli najważniejszy algorytm Google 

O tym, jakie strony znajdą się na szczycie listy wyszukiwania po wpisaniu konkretnej frazy, odpowiada algorytm PageRank. Był on pierwszym algorytmem pozwalającym na indeksowanie stron. Określał on jakość serwisów i linków do nich prowadzących. Oceniał je poprzez wskazanie konkretnej wartości liczbowej. Przez wiele lat Google pozwalał na to, by każda zainteresowana osoba samodzielnie mogła sprawdzić PageRank wybranych stron internetowych.

Sytuacja zmieniła się w 2016 roku - wówczas taka możliwość została usunięta, co sprawiło, że specjaliści SEO musieli poświęcać więcej czas na przygotowanie strategii pozycjonowania. Mimo iż obecnie wskaźnik ten nie jest w tej chwili widoczny dla użytkowników, w dalszym ciągu żywa go Google i posiada on bardzo istotne znaczenie dla pozycji stron WWW w wynikach wyszukiwania. 

Ile czasu trwa proces pozycjonowania? 

Na osiągnięcie zadowalających wyników w niektórych przypadkach trzeba czekać nawet kilka miesięcy. Największy wpływ na dokładny czas trwania procesu pozycjonowania ma poziom konkurencyjności w danej branży, budżet, którym dysponujemy, historia domeny.

Zanim rozpoczniemy działania nakierowane na pozycjonowanie, dokładnie zweryfikujmy konkurencję w naszej branży. Warto także sprawdzić, jakie działania podejmują nasi konkurenci - może to być dla nas rewelacyjna inspiracja. Analiza konkurencji to jeden z kluczy do sukcesu, który może spowodować, że będziemy wiedzieli w jaki sposób postępować, a w efekcie łatwiej i szybciej osiągniemy wysokie pozycje w wyszukiwarce na określone frazy kluczowe.

Więcej szczegółowych informacji na temat specyfiki procesu pozycjonowania można znaleźć na portalu https://www.whitepress.pl/baza-wiedzy/36/na-czym-polega-pozycjonowanie-stron-internetowych

Przypisy