Dołącz do czytelników
Brak wyników

Aktualności

19 lipca 2017

Wydawco zarabiaj z głową – jak się nie dać oszukać na statystkach i nie stracić na procentach?

0 494
Od paru lat dostrzega się coraz większe zapotrzebowanie na optymalizację powierzchni reklamowych u e-wydawców i potrzebę wsparcia w dążeniu do jak najskuteczniejszej monetyzacji ich serwisów internetowych. Taka potrzeba istniała zawsze, jednak dopiero w ostatnich latach wybór form zarabiania zrobił się na tyle szeroki, że decyzja z kim będzie się to robić może mieć dla serwisu kluczowe znaczenie.

Rynek wydawców rozwija się bardzo dynamicznie i choć mamy na nim kilku bardzo dużych graczy, to zdecydowaną większość stanowią wydawcy mali i średni. Część z nich posiada własny dział sprzedaży, a wielu korzystało z różnych form współpracy z reklamodawcami m.in. z sieciami afiliacyjnymi czy programami partnerskimi. Niestety w obu przypadkach taka forma monetyzacji nie zawsze przynosi zadowalające skutki.

POLECAMY

Z kolei model, który coraz bardziej zyskuje na popularnościjeśli chodzi o monetyzację powierzchni reklamowej - to programmatic.Polega on na zakupie powierzchni reklamowej realizowanym w czasie rzeczywistym poprzez mechanizm aukcji – każda pojedyncza odsłona jest sprzedawana temu, kto da najwięcej. Transakcja jest realizowana poprzez systemy informatyczne.

Programmatic jako najlepszy model monetyzacji

Firma specjalizująca się w sprzedaży powierzchni reklamowej w modelu programmatic,współpracę z e-wydawcąpowinna zacząćprzede wszystkim od przeprowadzenia audytu całegoserwisu. W pierwszej kolejności sprawdza się jak zarabiają poszczególne formaty reklamowe na portalu, jaki jest ich układ, na ile są skuteczne, skąd pochodzi i jakiej wielkości ruch posiada strona internetowa.

Eksperci firmy badająrównieżefektywność reklamodawców, programów partnerskich oraz sieci reklamowych, z którymi współpracuje dany wydawca. Na podstawie dokonanej analizy rekomenduje listę zmian na witrynie, m.in. nowy układ siatki reklamowej, który nie tylko może oddziaływać na wzrost dochodów, ale również poprawi estetykę strony, pozytywnie wpływając na doświadczenia użytkowników odwiedzających serwis. Do tego proponują najbardziej efektywny sposób monetyzacji witryny. W dalszych krokach pomaga wdrożyć zaproponowane rozwiązania, monitoruje prowadzone kampanie reklamowe, analizuje i optymalizuje ich wyniki na bieżąco.

Na co należy zwrócić szczególną uwagę?

Od tej pory wszystko powinno iść już dobrze. Wydawca zajmuje się treściami, firma sprzedaje powierzchnię reklamową i przynosi zyski temu pierwszemu. Ale czy w każdym przypadku jest to aż tak jasne i przejrzyste?

Niestety, ale rynek sprzedaży powierzchni reklamowej wykształcił kilka form współpracy z klientem, które nie zawsze w przejrzysty sposób mogą realizować jego interesy. Warto je znać zanim zdecydujemy się na konkretne rozwiązania. W OptAd360 przygotowujemy audyt strony, analizujemy najkorzystniejsze możliwości zwiększenia przychodu z wyświetlania reklam na stronie Wydawcy i dopiero wtedy rekomendujemy mu najlepsze rozwiązania.

CPM – czy to zawsze najlepsza metryka?

Najpopularniejszą metryką wykorzystywaną w sprzedaży powierzchni reklamowej w modelu programmatic jest oczywiście CPM.Oznacza on „cost per mille", czyli koszt tysiąca wyświetleń. W praktyce oznacza, że reklamodawcy zamieszczający reklamy CPM wcześniej ustalają określoną cenę za wyświetlenie 1000 odsłon reklamy.

Jest to metryka używana przez wszystkich i bardzo często mająca bardzo sensowne zastosowanie. I problem nie leży w samej metryce, a w tym jak można nią manipulować, żeby nie wszystko było jasne. Trzeba bowiem pamiętać, że została ona stworzona dla potrzeb reklamodawców, a nie wydawców i często jest wykorzystywana przez sieci reklamowe, aby realizować ich główny cel - generować większe przychody dla siebie. Co w ostateczności niekoniecznie musi oznaczać większe przychody dla wydawców i właścicieli witryn internetowych.

Przede wszystkim transparentność

Często jest tak, że branża sprzedaży powierzchni w modelu programmatic mówi wydawcom przede wszystkim o CPM zamiast o realnych zyskach, które przyniesie ich rozwiązanie. Natomiast to właśnie zyski powinny interesować e-wydawcę najbardziej.

Oczywiście samo akceptowanie rozliczenia za CPM nie wyklucza jak największych zysków. Należy zwrócić uwagę na przejrzystość rozliczenia i podawanych metryk. Żeby to zobrazować przyjrzyjmy się trzem symulacjom.

Symulacja:

  1. Z 3 formatami reklamowymi i sprzedażą 65% dostępnych odsłon
  2. Z 5 formatami reklamowymi i sprzedażą 65% dostępnych odsłon
  3. Z 5 formatami reklamowymi i sprzedażą 99% dostępnych odsłon

Tabela z danymi:

Analizując poszczególne wyniki, jeśli wydawca kierowałby się najwyższym CPM jednostki reklamowej to wybrałby sytuację 1, ale jednocześnie zdecydowałby się na najmniejszy sumaryczny przychód. Gdyby Wydawca kierował się najwyższym RPM to wybrałby sytuację 2.Symulacja 3 ma najniższyśredni CPM oraz RPM strony, jednak dla Wydawcy oznacza najwyższy przychód!

Nadużycia kuszą

Niestety, nieświadomość Wydawców jakimi parametrami przy wyborze firmy powinni się kierować, daje duże pole do nadużyć. Wydawca bowiem często nie ma dostępu do informacji, ile tak naprawdę odsłon reklamowych było dostępnych do sprzedaży, a ile się sprzedało. Nawet jeśli wydawca umówił się na CPM równy 3,00zł, może być nieświadomym, że pokazana liczba sprzedanych odsłon nie musi być prawdziwa. Nie pokazują tego bowiem jego żadne wewnętrzne statystyki, a firmy sprzedające reklamy niekoniecznie c...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 drukowanych wydań magazynu Online Marketing
  • Dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej
  • Dostęp do czasopisma w wersji online
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych
  • ... i wiele więcej!
Sprawdź szczegóły

Przypisy