Dołącz do czytelników
Brak wyników

Temat numeru

16 grudnia 2019

NR 49 (Grudzień 2019)

Jak tworzyć kreacje reklamowe online z wykorzystaniem gotowych narzędzi – narzędzia kreatywne dla nie-grafika

0 913

Zajęcie spędzające sen z powiek każdemu social media managerowi (i nie tylko), który nie opanował umiejętności obsługi Photoshopa? Odpowiedź jest jedna – tworzenie grafik na potrzeby komunikacji w social media i działań marketingowych w ogóle. A może być łatwo oraz przyjemnie, choć niekoniecznie szybko. Wszystko dzięki odpowiednim narzędziom i aplikacjom.

Utarło się przekonanie, że najlepsza graficzna przyjaciółka prawie każdej osoby pracującej w marketingu to Canva, czyli jedno z najbardziej uniwersalnych i znanych narzędzi do tworzenia grafik na potrzeby digitalu czy nawet druku. Wadą tego popularnego rozwiązania jest powtarzalność projektów, które w nim stworzymy. Czy istnieją zatem inne aplikacje potrafiące usprawnić pracę, stworzyć coś z niczego i zachwycić odbiorców designem? Jak najbardziej. W poniższym artykule znajdziesz subiektywny przegląd takich narzędzi. 

POLECAMY

1. Uniwersalne rozwiązania

Omawiane tutaj aplikacje czy narzędzia pozwolą Ci podejść do tworzenia grafik kompleksowo. Znajdziesz w nich możliwość tworzenia kreacji przeznaczonych do różnych mediów społecznościowych, reklam, ale także grafik do digitalu, druku, a nawet wizytówek czy niekiedy logotypów.
 

Jak skutecznie obchodzić się z poniższym poradnikiem? 

  1. Pamiętaj, że wybór narzędzi zawsze jest subiektywny. Coś, co odpowiada jednej osobie, niekoniecznie spełni potrzeby drugiej. Nie ma uniwersalnego, idealnego narzędzia. Znajdź takie, które będzie idealne dla Ciebie. 
  2. Nie poświęcaj całego życia na testowanie. Mówi się, że wystarczy około 10 minut, aby stwierdzić, czy z aplikacją jest nam po drodze, czy jednak powinniśmy szukać innego rozwiązania. Nie poświęcaj na testy większej ilości czasu.
  3. Znalazłeś narzędzie, które odpowiada na Twoje potrzeby? Nie marnuj czasu i nie szukaj dalej. Wykorzystaj to, które w danym momencie jest dla Ciebie odpowiednie.


Canva.com

Najbardziej popularne rozwiązanie do tworzenia grafik bez posiadania umiejętności obsługi programów graficznych. Hasło Canvy to „Projektuj wszystko”, co doskonale oddaje zakres jej możliwości. 
W Canvie znajdziesz setki gotowych szablonów i jeszcze więcej komponentów, takich jak fonty, ikony, wektory czy zdjęcia. Dostęp do niektórych elementów otrzymujemy dopiero w wersji premium, ale zasoby z bazy podstawowej naprawdę są wystarczające. W omawianym narzędziu istnieje możliwość wgrywania własnych zdjęć, a także dodania elementów brandingowych w sekcji „Identyfikacja marki”, co daje szybszy dostęp do nich. Sama obsługa aplikacji jest dość intuicyjna, narzędzie to posiada polską wersję językową.
Dostępność: przeglądarka, iOS, Android.
Cena: za darmo, dostępna opcja premium w cenie 12,95 $ miesięcznie.
 

Rys. 1. Canva


Crello.com

Jest to ciekawa alternatywa dla Canvy, która w obsłudze i w oferowanych formatach jest bardzo podobna do swojej poprzedniczki. Oferuje natomiast większą liczbę ciekawych szablonów, które jeszcze nie zostały wyeksploatowane przez innych użytkowników (Crello to mniej znane narzędzie). Posiada również pokaźną bazę formatów wideo (dla postów oraz cover photos), animacji i wideo HD. 
Dostępność: przeglądarka, iOS, Android.
Cena: za darmo, dostępna opcja premium w cenie 7,99 $ miesięcznie. 
 

Rys. 2. CrelloR4VE, Vaporgram

Aplikacje pozwalające na tworzenie grafik w stylach retro, vintage, vapor wave. Niezbyt intuicyjne w obsłudze, ale kiedy się z nimi zaznajomimy, pozwalają na tworzenie istnych „dzieł sztuki”. 
Dostępność: iOS, Android.
Cena: za darmo.
 

Rys. 3. Grafika stworzona w R4VE

 

Rys. 4. Interface aplikacji VaporgramAdobe Spark

Kolejne narzędzie, które umożliwia tworzenie grafik do mediów społecznościowych, krótkich filmów wideo czy nawet stron internetowych w bardzo podstawowym zakresie. Jest proste w obsłudze, intuicyjne. Stanowi ciekawą alternatywę dla Canvy czy Crello. 
Dostępność: przeglądarka, iOS, Android.
Cena: funkcjonuje opcja darmowa, 12,29 € miesięcznie (indywidualnie), 295,05 € rocznie (dla zespołów).

2. Instagram

Aplikacje pozwalające na tworzenie oraz obróbkę zdjęć publikowanych na Instagramie. 

April, Jane
​​​​​​
Dwie chińskie aplikacje (co jest ich ogromną przewagą, ponieważ nie są popularne) umożliwiające tworzenie grafik i innych ciekawych rozwiązań na Twój profil na Instagramie. Posiadają funkcje tworzenia kolaży, filtry do zdjęć, możliwość dodawania napisów lub cytatów i innych elementów do fotografii. 
Dostępność: iOS, Android.
Cena: za darmo.
 

Rys. 5. Przykład grafiki stworzonej w aplikacji April

 

Rys. 6. Interface aplikacji JaneAdobe Lightroom (aplikacja)

Co prawda Adobe Lightroom to aplikacja do obróbki zdjęć, ale celowo dodaję ją w tej sekcji, ponieważ korzystanie z niej stało się prawdziwym trendem wśród instagramerów. Pozwala ona na katalogowanie i bardzo zaawansowaną obróbkę fotografii. Aplikację tę często nazywamy cyfrową ciemnią, ponieważ umożliwia ona wywoływanie oraz edytowanie plików RAW. Dlaczego Adobe Lightroom stał się tak popularny? Przede wszystkim dzięki presetom, czyli gotowym filtrom (zapisanym ustawieniom aplikacji wygenerowanym podczas obróbki zdjęć). W sieci możemy pobrać sporą ilość takich presetów za darmo lub po prostu je kupić. 
Dostępność: iOS, Android, desktop.
Cena: za darmo (wersja na desktop jest wersją płatną).
 

Rys. 7. Zdjęcie przed i po obróbce w Adobe Lightroom (przed i po zastosowaniu presetu)


3. IG Stories

Aplikacje, które usprawnią tworzenie Twoich Instagram Stories, a przede wszystkim sprawią, że będą one ładniejsze, bardziej designerskie czy po prostu efektowne (i efektywne). 

Unfold

Jedna z najpopularniejszych aplikacji do tworzenia IG Stories. Posiada ponad 150 szablonów do tworzenia „historii”, a dodatkowo czcionki, jakich nie znajdziemy na Instagramie, filtry do zdjęć oraz ramki do formatów wideo. Elementy i szablony, które znajdują się w Unfold, są dość minimalistyczne, co wyróżnia tę aplikację od innych. Dostępność: iOS, Android.
Cena: za darmo, dostęp do większej ilości rozwiązań i szablonów w wersji premium za 91,99 zł za rok lub 13,99 zł miesięcznie.
 

Rys. 8. UnfoldStory Lab, Story Art, Mojito

Kolejne aplikacje pozwalające tworzyć efektowne (i efektywne) IG Stories. Story Lab oraz Mojito posiadają również szablony animowane. Wszystkie trzy aplikacje mogą pochwalić się bardzo rozbudowaną bazą elementów, filtrów, czcionek, a przede wszystkim właśnie szablonów. Są niezwykle proste w obsłudze. Story Art daje dodatkowo możliwość tworzenia okładek albumów dla zapisanych stories (highlight covers). 
Dostępność: iOS, Android.
Cena: za darmo, większa liczba szablonów w opcjach premium. 
 

Rys. 9. Mojito

 

Rys. 10. Story Lab

 

Rys. 11. Story Art


4. Edycja zdjęć

Narzędzia szczególnie przydatne, jeżeli robimy sporo zdjęć i szukamy rozwiązania, które pozwoli nam je szybko i prosto obrobić.

Pixlr.com

Aplikacja do obróbki zdjęć, która trochę udaje Photoshopa, ale jednocześnie jest zdecydowanie prostsza w obsłudze. Pozwala na szybką edycję zdjęć, retusz, dorysowywanie elementów na fotografiach, dodawanie wektorów czy filtrów. 
Dostępność: przeglądarka, aplikacje webowe (Mac, Windows), iOS, Android.
Cena: za darmo, dostępna opcja premium w cenie 5 $ miesięcznie. 
 

Rys. 12. PixlrPolarr

Darmowy, bardzo zaawansowany edytor zdjęciowy. Posiada filtry oraz rozwiązania dla laików, ale osoby przyzwyczajone do korzystania z bardziej rozbudowanych funkcji również się w nim odnajdą. Polarr posiada coś, co ostatnimi czasy jest bardzo modne, czyli sporą ilość rozwiązań i filtrów do postarzania zdjęć. 
Dostępność: przeglądarka, iOS, Android.
Cena: za darmo, posiada wersję premium z dodatkowymi funkcjami.

Vimage

Aplikacja pozwalająca na tworzenie tzw. live photos oraz cinemagraphów (zdjęć z ...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 drukowanych wydań magazynu Online Marketing
  • Dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej
  • Dostęp do czasopisma w wersji online
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych
  • ... i wiele więcej!
Sprawdź szczegóły

Przypisy