5 powodów, dla których Twój biznes potrzebuje SEO

Jeśli prowadzisz biznes online, być może spotkałeś się ze skrajnymi opiniami dotyczącymi SEO: z jednej strony często słyszymy, że SEO is dead, a z drugiej, że wręcz przeciwnie – żyje i ma się całkiem dobrze. Pewne jest jednak, że zdecydowanie lepiej jest uwzględnić SEO w planie marketingowym swojej firmy, niż wcale tego nie zrobić i potem żałować.

Bądźmy szczerzy – obecność firmy w sieci to dziś podstawa. Nie można też już dłużej ignorować roli, jaką SEO odgrywa w promowaniu marki i przyciąganiu wartościowego ruchu na stronę.

POLECAMY

W tym artykule znajdziesz pięć powodów, które pokażą Ci, dlaczego warto uwzględnić pozycjonowanie w swojej strategii marketingowej i w jaki sposób SEO może być pomocnym narzędziem w osiąganiu celów biznesowych.

Czym jest pozycjonowanie (SEO)?

Pozycjonowanie (Search Engine Optimization) to działania mające na celu zwiększenie widoczności strony internetowej w organicznych (niepłatnych) wynikach wyszukiwarek. Dzięki zastosowaniu optymalizacji pod kątem odpowiednich słów kluczowych, struktury strony, jakości treści i innych czynników, SEO pomaga firmom docierać do szerszego grona potencjalnych klientów. Jest to co prawda proces, który wymaga czasu, ale też taki, które zapewnia trwałe korzyści w postaci zwiększonego ruchu i poprawy reputacji strony.

Ale SEO to dziś zdecydowanie więcej niż tylko zestaw technik przeznaczonych do poprawy pozycji strony w wynikach wyszukiwania. SEO wspiera w zasadzie całą strategię marketingową i powinno być traktowane jako ważny obszar w rozwoju marki. Pozycjonowanie zwiększa widoczność w wyszukiwarce, pomaga w przyciąganiu ruchu wysokiej jakości.

Wdrożenie strategii SEO do planu marketingowego pozwala więc skutecznie docierać do potencjalnych klientów, którzy poszukują konkretnych produktów lub usług, a tym samym zwiększa szansę na konwersję i wzrost przychodów firmy.

Jakie jeszcze inne powody sprawiają, że warto SEO uwzględnić w swojej strategii biznesowej? Oto one:

 1. Wszyscy robią SEO, a Twoja konkurencja nigdy nie śpi
   

Okej, może nie wszyscy, ale większość. I im szybciej zdasz sobie z tego sprawę, tym lepiej. Jeśli zwlekasz z jakimś działaniem, pamiętaj, że Twoi konkurenci nie czekają. Oni działają, często skutecznie wyprzedzając Cię w wyścigu o klienta. Każdego dnia w sieci powstają dziesiątki stron internetowych. Dlaczego ktoś miałby przypadkiem trafić na Twoją?

Nie stawiaj na szczęście czy przypadek. Weź sprawy w swoje ręce i pomóż potencjalnemu klientowi w podjęciu decyzji, dlaczego warto skorzystać akurat z Twoich produktów lub usług. A SEO Ci w tym zdecydowanie pomoże. Walka o wysokie pozycje bywa trudna, dlatego też warto zacząć od wytypowania fraz z długiego ogona i zadbać o dobrą optymalizację strony, przede wszystkim pod mobile.

 1. Ruch organiczny to stały przypływ nowych użytkowników
   

Ruch organiczny to kluczowy element skutecznej strategii SEO (szczególnie w przypadku pozycjonowania sklepów), który gwarantuje stały przypływ nowych użytkowników na stronę. Dzięki optymalizacji pod kątem słów kluczowych i treści SEO przyciąga osoby faktycznie zainteresowane oferowanymi produktami lub usługami.

specjalistyczne strategie, takie jak pozycjonowanie sklepów internetowych, są niezbędne do przyciągania klientów gotowych do zakupu.

Ruch organiczny gwarantuje stały przypływ nowych użytkowników na stronę, a strategie, takie dla pozycjonowanie sklepów internetowych, są niezbędne do przyciągania klientów gotowych do zakupu.

Ten rodzaj ruchu jest wyjątkowo cenny, ponieważ składa się z użytkowników, którzy naprawdę szukają rozwiązań, które Ty oferujesz, a to zwiększa szanse na konwersję i budowanie lojalnej bazy klientów. Ruch organiczny jest też efektywny pod kątem kosztów, ponieważ zapewnia stabilny przypływ potencjalnych klientów, bez potrzeby częstego zwiększania budżetu (jak np. w przypadku działań PPC).

 1. Buduj wiarygodność i wzbudzaj zaufanie dzięki SEO
   

SEO może też pomagać w skutecznym budowaniu zaufania i wiarygodności marki w sieci. Oprócz tworzenia wysokiej jakości treści, dbania o przemyślaną strukturę witryny, ważne jest, aby strona była ona łatwo dostępna w wynikach wyszukiwania. Elementy takie jak opinie klientów, rzetelne treści oraz transparentność informacji o firmie odgrywają ważną rolę w kształtowaniu postrzegania marki jako zaufanej i wiarygodnej. Budowanie autorytetu w sieci zajmuje czas, dlatego im wcześniej zaczniesz, tym lepiej!

 1. SEO to mierzalne efekty, dzięki którym widzisz, w którym miejscu jesteś
   

SEO da się policzyć. Daje mierzalne efekty, które pozwalają dokładnie śledzić postępy i efektywność działań. Za pomocą narzędzi analitycznych, takich jak Google Analytics, możesz uzyskać wnikliwe raporty (lub oczekiwać otrzymania ich ze strony swojej agencji SEO/SEM) i analizować kluczowe wskaźniki, takie jak:

 • Ruch na stronie – czyli liczba odwiedzin na stronie internetowej, odzwierciedlająca ilość osób, które ją przeglądają.
 • Pozycje słów kluczowych – miejsce, na którym strona pojawia się w wynikach wyszukiwania na określone słowa kluczowe.
 • Średnia pozycja w SERPach – to wskaźnik wskazujący średnie miejsce, na którym strona internetowa pojawia się w wynikach wyszukiwania dla określonych słów kluczowych.
 • Współczynnik CTR (Click-through Rate) – to procent użytkowników, którzy kliknęli link prowadzący do strony w stosunku do liczby wyświetleń tego linku.
 • Wskaźnik konwersji – to procent użytkowników, którzy podjęli określoną akcję na stronie (np. zakup, zapis na newsletter), względem ogólnej liczby odwiedzających.
   

Te dane zapewniają cenne wskazówki, umożliwiają dopracowywanie strategii SEO oraz dostosowywanie jej do bieżących potrzeb i trendów. To z kolei może przełożyć się na wzrost widoczności i efektywności obecności Twojej marki w sieci. Dane są superważne, bez nich trudno podejmować dobre decyzje!

 1. SEO to długoterminowe, ale i długotrwałe działania
   

Pozycjonowanie to długoterminowa strategia, która wymaga cierpliwości i systematycznych działań. Efekty nie pojawiają się z dnia na dzień, ale konsekwentne optymalizowanie strony pod kątem SEO gwarantuje trwały wzrost widoczności, ruchu na stronie i poprawę wskaźników konwersji.

Inwestycja w SEO to proces ciągły, który obejmuje analizę słów kluczowych, tworzenie wartościowych treści, optymalizację techniczną strony i budowanie linków. Sukces w SEO zbudowany jest na długotrwałych działaniach, które będą przynosić korzyści przez lata. Dlatego też nie zakładaj z góry daty końcowej SEO w swoim biznesie. Musisz pamiętać, że choć SEO może dawać długotrwałe efekty, to nagłe zaprzestanie działań sprawi, że wyniki będą zanikać. Powód jest prosty – konkurencja nie śpi (patrz: punkt 1 artykułu), dodatkowo wyszukiwarki wciąż zmieniają zasady gry. No i nic nie trwa wiecznie, ale to akurat oczywiste.

Podsumowanie

SEO to ważny element strategii marketingowej każdego świadomie prowadzonego biznesu online. Wprowadzenie SEO do planu marketingowego pozwala na skuteczne dotarcie do klientów szukających produktów lub usług, zwiększa szanse na konwersję i wzrost przychodów.

SEO to zatem inwestycja w widoczność, wiarygodność i zwiększenie ruchu. Mierzalne efekty pozwalają dostosowywać działania i utrzymywać konkurencyjność. Pomimo że SEO wymaga czasu, jego długotrwałe korzyści zdecydowanie przewyższają początkowy wysiłek. Nie czekaj, aż konkurencja wyprzedzi Cię w cyfrowym wyścigu!

Przypisy