Dołącz do czytelników
Brak wyników

3 błędy bezpieczeństwa IT małych firm i jak ich uniknąć

Artykuł | 8 sierpnia 2014 |
0 470
Cyberprzestępczość nie oszczędza żadnego, nawet najmniejszego gracza. Codziennie małe i mikroprzedsiębiorstwa stają przed trudnym zadaniem zapewnienia sobie bezpieczeństwa IT przy ograniczonych zasobach. Podpowiadamy jak w prosty sposób uniknąć typowych błędów i poprawić bezpieczeństwo IT swojej firmy.

Cyberprzestępczość nie oszczędza żadnego, nawet najmniejszego gracza. Codziennie małe i mikroprzedsiębiorstwa stają przed trudnym zadaniem zapewnienia sobie bezpieczeństwa IT przy ograniczonych zasobach. Podpowiadamy jak w prosty sposób uniknąć typowych błędów i poprawić bezpieczeństwo IT swojej firmy.

POLECAMY

 

Wszyscy wiemy, że małe przedsiębiorstwa są w nieco trudniejszej sytuacji jeśli chodzi o bezpieczeństwo IT. Każda, nawet najmniejsza organizacja, w jakimś stopniu uzależniona jest w swoim działaniu od komputerów i potrzebuje przynajmniej podstawowego poziomu zabezpieczeń. Jednakże, zatrudnienie pracowników technicznych to luksus, na który najmniejsze przedsiębiorstwa nie mogą sobie pozwolić. Małe firmy i mikroprzedsiębiorstwa muszą szukać rozwiązań które najefektywniej wykorzystują ich ograniczone zasoby. Najczęściej więc koszulkę „specjalisty IT” nosi pracownik uznany w firmie za najmniej „nietechnicznego”. Kimkolwiek by nie była ta osoba, to do niej należy zabezpieczenie komputerów organizacji przed cyberprzestępcami, którzy nie oszczędzą żadnego nawet najmniejszego gracza.

Używanie słabych lub wielokrotnie tych samych haseł przez kilku pracowników naraża na szwank system bezpieczeństwa na każdym poziomie. Podstawą jest więc zadbanie o programy antywirusowe i dobre, mocne hasła. Dopiero wówczas możemy przyjrzeć się innym aspektom bezpieczeństwa IT. Poniżej przedstawiamy listę trzech najbardziej podstawowych błędów, które małe firmy popełniają w zakresie swojego bezpieczeństwa IT, i podpowiadamy jak ich uniknąć.

Błąd numer 1: Niepełne szyfrowanie dysków

Zwykle do złamania większości zabezpieczeń stosowanych w małych firmach, wystarczy prosty program sprawdzający hasło. Hasło składające się ze słowa występującego w słowniku z jedną literą zmienioną na cyfrę, w starciu ze zautomatyzowanym atakiem wytrzymuje zaledwie kilka sekund. Czasem łamanie hasła w ogóle nie jest potrzebne. Informacje na komputerach, które nie używają pełnego szyfrowania dysku można w prosty sposób odczytać nawet nie znając hasła. Wystarczy do tego jedynie uruchomić komputer z rozruchowym dyskiem CD Linux i albo odczytać dane prosto z dysków albo zresetować hasło administratora. Nie jest to możliwe, jeżeli komputery używają pełnego szyfrowania dysku. Dopiero ono sprawia, że dostępu do zapisanych informacji nie będzie miał nikt, kto nie zna hasła.

Dobra wiadomość jest taka, że większość komputerów została już wyposażona w oprogramowania umożliwiające pełne szyfrowanie dysku. W Windowsie jest to BitLocker, a w Makach zainstalowano FileVault. Teraz tylko należałoby je włączyć.

 

Błąd Numer 2: Niepełne kopie zapasowe

Nietrudno znaleźć osobę, której laptop po prostu się zepsuł. Awaria sprzętu lub zwykła źle postawiona szklanka wody mogą zakończyć żywot każdego komputera. Chcąc ochronić się przed utratą danych wielu z nas decyduje się na tworzenie kopii zapasowych plików. Ręczne tworzenie kopii zapasowych na dysku zewnętrznym rzadko wykonywane jest wystarczająco systematycznie, podobnie jest w przypadku przechowywania danych w chmurze poczty elektronicznej. Należy pamiętać, że kop...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 drukowanych wydań magazynu Online Marketing
  • Dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej
  • Dostęp do czasopisma w wersji online
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych
  • ... i wiele więcej!
Sprawdź szczegóły

Przypisy