Prezentujemy trzynasty numer „Magazynu Online Marketing” – magazynu w całości poświęconego tematyce marketingu internetowego! To wydawnictwo tworzone przez pasjonatów i cenionych specjalistów doskonale znających potrzeby rynku. Znajdziesz tu wiele aktualnych porad, które umożliwią Ci skuteczną promocję i sprzedaż w sieci.
Co znajdziesz w najnowszym numerze?
Temat numeru to analityka internetowa. Podpowiadamy, jak może ona wpłynąć na sukces w sieci i jak w pełni wykorzystać potencjał tej dziedziny w swojej organizacji. Wyjaśniamy również, funkcjonowanie analityki internetowej w e-mail marketingu oraz w jaki sposób może posłużyć do jego optymalizacji. Dowiesz się też, jak wykorzystywać Social Media Analytics oraz które wskaźniki brać pod uwagę w analizie mediów społecznościowych.
Wyróżniamy trzy segmenty narzędzi wspomagających działania w mediach społecznościowych, a pierwszy z nich to właśnie Social Media Analytics, drugi to Social Media Listening&Monitoring a trzeci to Social Media Management. Aleksander Szulc wskazuje, że „w ramach Social Media Analytics są wyróżniane cztery kluczowe grupy wskaźników odpowiadających za zasięg, zaangażowanie, wpływ i akcję wyodrębniane według popularnego modelu EEIA”. Omawiamy je na przykładzie Facebooka.
Omawiamy również platformy transakcyjne. By taka platforma mogła prawidłowo funkcjonować, musi opierać się na sklepie zbudowanym w oparciu o potrzeby jego odbiorców, narzędzia wspierające budowę bazy newsletterowej, sprawne elementy cross i up-sellingowe oraz koncentrować się wokół podstawowych kanałów ruchu takich jak porównywarki czy SEO, a także jednoznaczny plan działania. Platforma transakcyjna wymaga też stosowania odpowiednich mierników. Szczegóły znajdziesz wewnątrz artykułu.
Zachęcamy również do lektury tekstu pt. „Czy «connected consumer» to loyal consumer»”. Zwracamy uwagę, że telefony komórkowe stały się podstawowym narzędziem do przeglądania internetu, oraz robienia zakupów. W świetle przeprowadzonych badań lojalność konsumentów korzystająca z telefonów jest osłabiona. Jest tak, jeśli sklep kładzie zbyt duży nacisk na lojalność bez zwracania uwagi na cenę, wartości czy różnorodność kanałów. Wielu kupujących ogląda produkt w sklepie, by następnie kupić go przez internet u konkurencyjnej firmy. To tylko jeden z przykładów zmian w zachowaniach konsumentów. Jakie inne zmiany przyniosło korzystanie z telefonów komórkowych w e-commerce? Jakimi zachowaniami cechuje się connected consumer? Zajrzyj do naszego najnowszego numeru i poznaj odpowiedzi na te pytania.
Zwracamy również uwagę czytelników na fakt, że media społecznościowe ulegają ciągłym przemianom, przez które musimy pogodzić się z faktem, że Facebook przestał być jedynie platformą komunikacji. Dla wielu osób stał się on skrzynką mailową, tablicą ogłoszeń czy działem reklamacji, czyli miejscem, w którym można załatwić niemal każdą sprawę. Zmienił się także wiek osób korzystających z mediów społecznościowych. Użytkownicy Facebooka starzeją się, a młodsze osoby chętniej korzystają ze Snapchata czy Twittera.
Advergaming, czyli tworzenie gier na potrzeby promocji marek jest techniką pozwalającą na dotarcie do szerokiego grona odbiorców. Warto zwrócić na nią uwagę ze względu na rosnącą liczbę graczy oraz korzyści, jakie za sobą niesie. Można do nich zaliczyć kreowanie pozytywnego wizerunku firmy, przekazywanie informacji na jego temat, możliwość testowania nowych produktów czy prowadzenia konkursów. Jeśli chcesz wiedzieć więcej na temat advergamingu, sprawdź tekst Jakuba Formela!
W rubryce „Prawo” znajdziesz opis podstawowych błędów popełnianych podczas tworzenia regulaminu sklepu internetowego. Wymienione przez nas błędy mogą naruszać zbiorowe interesy konsumentów w rozumieniu Ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów, dlatego warto się z nimi zapoznać. Dowiedz się, czego należy unikać przygotowując regulamin sklepu internetowego.
W rubryce „Storytelling/branding” przedstawiono wskazówki na temat współpracy z blogerami. Skupiamy się na omówieniu dobrych praktyk w przypadku podjęcia takich działań, które powinny obowiązywać zarówno blogerów, jak i nas samych. Zajrzyj do działu „Storytelling/branding” i zyskaj praktyczną wiedzę.