Na straży regulaminu, czyli jak organizować legalne konkursy na Facebooku, które angażują

Na naszym feedzie na Facebooku co chwila widzimy konkursy - i nic dziwnego. Jest to bardzo dobry sposób na zdobywanie nowych fanów oraz budowanie lojalności u obecnych. Konkursy pomagają promować oferowane przez nas usługi i produkty, zwiększać liczbę interakcji na fanpage'u, a także zbierać opinie na temat naszej marki. Niestety, coraz częściej możemy zauważyć, że przedsiębiorcy, a nawet profesjonalne agencje świadczące usługi social media organizują konkursy niezgodne z regulaminem Facebooka. Praktyki tego typu oprócz utraty dobrego wizerunku mogą doprowadzić nawet do poważnych konsekwencji prawnych. Jak zatem zorganizować konkurs, żeby zaangażował on dużo osób, a jednocześnie był zgodny z prawem?

2016-03-22 14:58:11
  1. Mechanizmy, które się sprawdzają

Aby nie zniechęcić fanów, należy zorganizować taki konkurs, który dostarczy zabawy, a nie będzie trudnym do spełnienia obowiązkiem. Powinien on mieć jasne i zrozumiałe zasady, które przyciągną nowych odbiorców i zachęcą do interakcji, a jednocześnie nie odstraszą poziomem trudności. Na Facebooku możemy spotkać się z wieloma rodzajami konkursów. Najczęściej wymagają one od uczestników wyrażenia swojej opinii na dany temat lub wstawienia zdjęcia związanego z zagadnieniem konkursu. W przypadku tego typu konkursów wygrywają najbardziej kreatywni uczestnicy, a zwycięzcy wybierani są przez wewnętrze jury. Często możemy się spotkać także z typem konkursów, w których wygrana uzależniona jest od szybkości udzielonej odpowiedzi. W Pozytywnie.pl testowaliśmy model konkursu, który okazał się ogromnym sukcesem. Został on zorganizowany na fanpage’u Gusto Dominium: http://on.fb.me/1QGoKIN i bardzo prostym sposobem zaangażował fanów zdobywając pod postem prawie 11 tysięcy komentarzy. Konkursowym zadaniem było napisanie wyrazu „DOMINIUM” po jednej literze w komentarzach jeden pod drugim (i nie do góry nogami!). Uczestnicy nie mogli pozwolić nikomu przerwać swoim komentarzem słowa napisanego przez siebie. Zwycięzcami zostało pierwsze 10 osób, którym udało się to zrobić. Wybór laureatów okazało się nie lada wyzwaniem, ponieważ o wygranej decydowały ułamki sekund. Do wyboru zwycięzcy zaangażowaliśmy programistów, którzy najpierw wyciągnęli komentarze z API Facebooka, a następnie napisali prosta aplikację, która znalazła wśród 11 tysięcy komentarzy 10 zwycięzców.

Chcesz dowiedzieć się więcej?

Aby uzyskać dostęp do zasobów premium i naszego newslettera prasowego wpisz swój adres e-mail:

Zapisz się i zyskaj

- dedykowane zniżki na szkolenia i projekty branżowe
- najświeższe informacje z rynku podane w prostej i kompaktowej formie
- dostęp do najwartościowszych treści na www.o-m.pl

Administratorem Twoich danych osobowych jest Forum Media Polska spółka z o.o., ul. Polska 13, 60-595 Poznań (dalej: My). Będziemy przetwarzać powyższe dane w celach marketingowych. Przysługuje Ci prawo do cofnięcia zgody na komunikację z naszej strony w każdym czasie. Możesz to łatwo uczynić, dzwoniąc na 61 66 55 800 lub poprzez przesłanie maila na adres: bok@forum-media.pl.

Zgadzam się na kontakt ze strony wydawnictwa Forum Media Polska sp. z o.o. drogą elektroniczną i telefoniczną w celach marketingowych, w szczególności w celu przedstawiania sprofilowanej oferty produktów i usług wydawnictwa lub jego partnerów.

ZNAJDŹ NAS: