Komentarz eksperta do akcji 10 year challange

Mariusz Rzepka z Sophos: 10 year challange to dobry pretekst do przypomnienia o możliwości personalizacji ustawień prywatności kont społecznościowych

2019-02-07 16:06:51

W ostatnich tygodniach użytkownicy mediów społecznościowych zetknęli się z ciekawą akcją „10 year challenge”. Pojawiło się pytanie o potencjalne bezpieczeństwo związane z prywatnością kont użytkowników, którzy zaczęli się obawiać, czy w viralu chodzi wyłącznie o niewinną zabawę. Niezależnie od rzeczywistych celów autorów tej akcji, to dobry moment, aby przypomnieć użytkownikom Instagrama, Facebooka i Twittera, że ustawienia prywatności i zakres danych udostępnianych zewnętrznie można ściśle personalizować.

„10 year challenge”, jak wszystkie podobne akcje - łańcuszki, przyciąga odbiorców wizualnie, jest proste koncepcyjnie, łatwe do zrobienia i daje wiele możliwości prezentacji angażujących emocjonalnie refleksji.

Typowe łańcuszki, niczym wirusy, są gigantyczną, chwytliwą przynętą dla oszustów dążących do pozyskiwania danych użytkowników portali społecznościowych. Dlatego także w przypadku popularnej akcji „10 year challenge” nie dziwią pytania: „Co, jeśli to kolejna pułapka?”.

Można się zastanawiać nad tym, kto stoi za tą akcją, jakie są korzyści czy też zagrożenia, które ze sobą niesie, jednak w trosce o swoją prywatność i bezpieczeństwo w sieci warto zweryfikować ustawienia prywatności kont społecznościowych w taki sposób, aby odpowiadały treściom, które jesteśmy skłonni udostępnić.

Technologia rozpoznawania twarzy zastosowana w tej akcji może być potencjalnie środkiem do osiągnięcia ukrytego celu. Jeśli więc nie czujemy się wystarczająco komfortowo z wybraną platformą przy użyciu mechanizmu rozpoznawania twarzy na zdjęciach, nie pozostaje nic innego jak wyłączenie jej - warto pamiętać, że istnieje taka możliwość.

 

O Sophos:

Sophos jest liderem rozwiązań bezpieczeństwa IT nowej generacji z szerokim portfolio produktów do kompleksowej ochrony urządzeń końcowych, sieci, poczty i urządzeń mobilnych oraz narzędzi do szyfrowania. Producent oferuje unikalną koncepcję Synchronized Security, czyli pełną integrację i komunikację między poszczególnymi produktami.

Ponad 100 milionów klientów w ponad 150 krajach zaufało rozwiązaniom Sophos i wskazuje je jako najlepsze do ochrony przed złożonymi zagrożeniami i utratą danych. Produkty Sophos są dostępne za pośrednictwem globalnego kanału dystrybucji obejmującego 26 tysięcy partnerów. Sophos, z siedzibą w Oxford w Wielkiej Brytanii, jest notowany na Londyńskiej Giełdzie Papierów Wartościowych pod symbolem „SOPH”. Więcej informacji  na www.sophos.com

 

Mariusz Rzepka

Senior Sales Manager Eastern Europe w Sophos

ZNAJDŹ NAS: